Парламент України ухвалив два законопроекти, які позбавляють права працівників на колективні переговори та інші фундаментальні трудові гарантії, а також дозволяють роботодавцям переводити до 10% своїх працівників на «нульові години», позбавляючи їх контролю над своїм трудовим життям.
Якщо законопроекти будуть підписані президентом Володимиром Зеленським, вони стануть законами. Членські організації МКП України: ФПУ та КВПУ засудили ці заходи.
Ще два законопроекти передбачають можливу конфіскацію майна, що належить профспілковому центру ФПУ, в якому розмістилося близько 300 000 внутрішньо переміщених осіб, і, який продовжує служити центром для розміщення внутрішньо переміщених осіб та надання життєво важливої гуманітарної допомоги сім'ям, які втратили все, та члени яких перебувають на передовій лінії опору російському вторгненню.
Закони про позбавлення прав трудящих були висунуті в парламенті ще до вторгнення, але не отримали подальшого розвитку. МКП, МОП та ЄКП критикували їх проекти в той час. Зараз, коли робітники зайняті боротьбою з російським вторгненням, а профспілки зосереджені на гуманітарній роботі та підтримці життєдіяльності країни, надзвичайний стан позбавляє їх можливості публічно мобілізуватися проти знищення прав та крадіжки їхньої власності.
Шаран Барроу, генеральний секретар МКП, сказала: «Це абсурдна ситуація, коли в той час, як українські робітники захищають країну і дбають про поранених, хворих та переміщених осіб, вони зазнають нападів з боку власного парламенту, який у цей же час повернувся до них спиною. Переважна більшість українських робітників працює на підприємствах із чисельністю менше 250 осіб, і саме ці працівники будуть позбавлені захисту заробітної плати, умов та безпеки, якщо президент Зеленський підпише законопроекти. Крім того, загроза конфіскації власності у профспілок спрямована на те, щоб зупинити їхню протидію драконівським законопроектам, і дозволить олігархам у майбутньому заволодіти ними за непрямими цінами. Незважаючи на війну, українська політика виглядає як звичайний бізнес, лише тепер за умов воєнного стану. Закон, ухвалений у вересні минулого року для обмеження влади українських олігархів над парламентом та країною, явно провалився. Ми закликаємо президента виступити проти олігархів та відмовитися підписувати законопроекти, а також дати зрозуміти, що права власності у майбутньому будуть захищені в Україні».
МКП та ЄКП висловили протест українській владі з приводу цих законопроектів, які явно порушують основоположні конвенції МОП, а також загрожують кандидатству України в ЄС.
Читати більше:
МКП та ЄКП українській владі_ Законопроекти 6420 та 6421
МКП та ЄКП Голові Верховної Ради_ законопроект 5371
Джерело: https://www.ituc-csi.org/parliament-turns-against-Ukrainian-workers?lang=en
Департамент міжнародних зв’язків ФПУ