9 main

 

Розпочато колективні переговори щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2023 рік. Подібні позції мають профспілки, Мінекономіки та Мінсоцполітики. Проти них, як не важко передбачити, Мінфін та роботодавці. Про це з посиланням на Офіційний веб-портал ФПУ повідомив сайт видання "Дзеркало тижня" «ZN.UA».

У переговорах беруть участь представники профспілок, роботодавців, Мінфіну, Мінекономіки та Мінсоцполітики.

Під час засідання сторони озвучили можливі підходи щодо визначення розміру основної державної соціальної гарантії в умовах воєнної агресії РФ та завданого величезного удару економіці України, а також представили свої позиції.

Як зазначила представниця Мінекономіки, за підсумками І кварталу ц.р. ВВП впав на 15,1%. В цілому, за оцінками та припущеннями міністерства:

  • падіння ВВП у 2022 році може сягнути 30-35%;
  • очікується зростання індексу споживчих цін у 2022 році до 31-32% на кінець року, у 2023 році – 30%.

При цьому було зазначено, що даний прогноз може змінюватися залежно від ситуації та прийнятих рішень.

Позиція Мінфіну, своєю чергою, полягає у стримуванні соціальних видатків – зокрема міністерство не вбачає можливості підвищення мінімальної заробітної плати та пропонує у 2023 році залишити її у розмірі 6700 грн. Також запропоновано призупинити підвищення розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС на сьогоднішньому рівні, оскільки його зростання потребуватиме значних видатків із державного бюджету.

Водночас Мінекономіки зазначає, що, враховуючи позитивний вплив мінімальної заробітної плати на середній рівень зарплати та обсяг податків, а також очікування щодо інфляції, Мінфіну направлено пропозиції щодо встановлення мінімальної заробітної плати з 01.01.2023 на рівні 6700 грн з подальшим її підвищенням задля забезпечення рівня у 7250 грн у середньому на рік.

Разом з тим, за інформацією Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у цінах червня 2022 року оцінюється на рівні 7000 грн та прогнозується у розмірі 8200 грн на початок 2023 року.

Водночас представники Сторони роботодавців підтримали позицію Мінфіну щодо збереження у 2023 році мінімальної заробітної плати на рівні 6700 грн.

Учасники переговорів від профспілкової сторони, з огляду на складну економічну ситуацію в країні та негативний вплив на економіку масштабної російської агресії запропонували встановити мінімальну заробітну плату з 1 січня 2023 року виходячи із визначених на 2022 рік її розмірів, збільшених щонайменше на рівень інфляції.

Профспілки також наполягають на необхідності підвищення розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки (ЄТС).

Ця пропозиція була підтримана Мінекономіки, який поінформував, що міністерством готується проєкт рішення щодо підвищення розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС у зв’язку із зростанням з 01.10.2022 мінімальної заробітної плати до 6700 грн з метою збереження існуючого співвідношення між посадовим окладом працівника І тарифного розряду ЄТС та мінімальною заробітною платою на рівні 44,5%.

Нагадаємо, 4 січня у Верховній Раді нардепи зареєстрували законопроєкт №6500, яким пропонувалося внести зміни до держбюджету та значно збільшити розмір мінімальної зарплати, а також проєкт закону №6499 щодо зростання прожиткового мінімуму до його фактичного розміру.

Згідно із законопроєктом, передбачалося підвищення мінімалки у 2022 році до розміру не нижче фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, враховуючи сімейну складову не нижче, ніж 60% від середньої заробітної плати:

  • 7 000 грн – з 1 січня;
  • 7 500 грн – з 1 липня;
  • 8 500 грн – з 1 грудня.

У погодинному розміру пропонувалося збільшити розмір мінімальної зарплати наступним чином:

  • 42,13 грн – з 1 січня;
  • 45,14 грн – з 1 липня;
  • 51,35 грн – з 1 грудня.

За матеріалами: Федерації профспілок України підготувала Лія Ільченко.

 

Джерело: 

https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/rozpochalisja-perehovori-shchodo-rozmiru-minimalnoji-zarplati-na-2023-rik-choho-chekati.html