20220922 111307 2

       

        Вже майже сім місяців триває військова агресія росії проти нашої держави, з початку якої в боротьбу з окупантами активно включилися і профспілки Дніпропетровщини. Тисячі членів профспілок, профактивістів зі зброєю в руках боронять вітчизну на фронті, а їхні товариші наближають нашу Перемогу на своїх робочих місцях.

          Про діяльність профорганізацій області у воєнних умовах йшла мова на засіданні міжгалузевої ради облпрофоб’єднання, яке відбулося 22 вересня у Будинку профспілок.

          З перших днів війни, як зазначалось у доповіді голови облпрофцентру Віталія Дубіля,  основні свої зусилля членські організації спрямовували на забезпечення стабільної роботи підприємств і захист трудових прав працівників та всебічну допомогу Збройним Силам України, теробороні, а також на підтримку біженців, сімей мобілізованих та родин постраждалих профспілковців. На всі ці заходи первинними, районними, міськими та обласними профорганізаціями було спрямовано більше 25 млн грн. На  відкритий в  облпрофоб’єднанні  окремий рахунок надійшло більш 950 тис. грн, з яких на потреби ЗСУ направлено майже 650 тис. грн., потреби вимущено переміщених осіб  170 тис. грн., надання термінової допомоги пораненим бійцям  в лікарні ім. Мечнікова 100 тис. грн.

20220922 114635

На прохання міськвиконкому в Будинку профспілок з початку війни відкритий і працює речовий хаб, де надається допомога  біженцям з Харківської, Донецької, Луганської та Запорізької областей, а в готелі Навчального центру облпрофоб’єднання та санаторії «Курорт Орлівщина» знайшли притулок на безоплатній основі сотні біженців з прифронтових регіонів України.  Профорганізації  на місцях також  допомагають жителям громад області, які знаходяться в зоні бойових дій.  Відзначалось, що значну підтримку у вирішенні цих питань дніпропетровцям надає і Федерація профспілок України та її Гуманітарний штаб.

          Значних зусиль разом зі своїми соціальними партнерами, зазначив В.Дубіль, докладають профспілки до відновлення промислового виробництва і збереження трудових колективів, захисту трудових прав працівників. І певні  позитивні результати тут є. Але й проблем  вистачає. Окремі підприємства звільняють персонал та не в змозі підтримувати довоєнний рівень оплати праці. Порушуються і строки її виплати.  Внаслідок цього та інших факторів доходи населення падають, а ціни тим часом шалено зростають. Особливо складною є ситуація в базових для регіону галузях – гірничо-металургійній, переробній промисловості, сільському господарстві. Різкі зміни регуляторної політики у фінансовій сфері, утруднений доступ до кредитних ресурсів, а також розрив ланцюгів поставок та збуту, часткова втрата зовнішніх ринків, дефіцит кваліфікованої робочої сили (в т. ч. через внутрішню вимушену та зовнішню трудову міграцію і мобілізацію) - є перепоною для суттєвого покращення ситуації у соціально-трудових відносинах і промисловому виробництві.

          Профспілки області від себе, а також спільно з соціальними партнерами неодноразово зверталися до центральних  органів влади з вимогами і пропозиціями з різних питань і особливо - щодо підтримки вітчизняного товаровиробника. Зокрема, за активної участі  обласної організації профспілки металургів і гірників Центральна  Рада цієї профспілки нещодавно звернулась до Уряду щодо необхідності невідкладної підтримки базової для економіки гірничо-металургійної галузі. Напружені перемовини ведуться зараз в Павлограді  між Дніпропетровським теркомом профспілки вугільників і керівництвом компанії ДТЕК з гострих  проблем, які є в  галузі. Є зараз питання й щодо діяльності в регіоні  понад 70 евакуйованих підприємств (зокрема, рада погодилась з пропозицією Федерації організацій роботодавців області  створити при  обласній тристоронній соціально-економічній раді робочу групу для надання їм допомоги на новому місці). 

20220922 111324 1

           В цих умовах, наголошувалось на раді, необхідно посилювати правозахисну роботу, громадський контроль профспілок на місцях за дотриманням трудового законодавства та забезпеченням охорони праці. Першочерговим завданням є зараз й збереження профспілкових структур та їхньої чисельності, забезпечення фінансової стабільності, посилення інформаційної роботи, боротьба проти спроб відчуження профспілкового майна. Особливе питання - підвищення кваліфікації профкадрів і профактивістів. Навчальний центр облпрофоб’єднання для цього має все необхідне: для навчання, харчування і проживання. Сьогодні профспілковці повинні на рівних розмовляти з представниками влади та бізнесу.

          В обговоренні доповіді взяли участь голови - обкому профспілки освітян - Сергій Козорог, облради профспілки металургів і гірників - Андрій Чайка, Кам’янської міської організації профспілки комунальників – Олександра Зеріна, а також представники соціальних партнерів - радник голови обласної воєнної адміністрації Ігор Ломако, голова обласної тристоронньої соціально-економічної ради і керівник Федерації організацій роботодавців області Віктор Сергєєв, заступник  директора обласного Центру зайнятості Наталія Селякова., які, зокрема, підкреслювали важливість  співпраці з профспілками Придніпров’я у воєнний час.

20220922 124506

          У прийнятій членами ради постанові визначені головні завдання профспілок Дніпропетровщини на наступний період. Розглядались також інші питання діяльності облпрофцентру.

          В роботі ради взяла участь і виступила керівниця департаменту профспілкового руху та звязків з громадськими організаціями ФПУ Лариса Ровчак.

                                                   Прес-центр Дніпропетровського

 облпрофобєднання