Українське прислів’я стверджує: «Мудрим не вродився, а навчився». Втілюючи у життя перевірену часом аксіому, профлідери АТ «Укрнафта», АТ «Укрспецтрансгаз» та окремих підрозділів АТ «Укртрансгаз» 21-24 січня 2025 р. пройшли профспілковий вишкіл. До заходу долучилися представники більшості регіонів України, від міста-героя Охтирки, та, вже майже прифронтових Чернігівщини, Полтавщини і незламної Київщини, до відносно стабільних Борислава, Долини та Надвірної.
Модераторами виступили голова Укрнафтогазпрофспілки Володимир Дмитришин та члени президії – Ігор Копач (він же головний натхненник та організатор) та Тетяна Сульженко.
Гострих тем для жвавих дискусій про місце, роль та завдання профспілки у період воєнного стану, а ще більше у повоєнній розбудові України, виявилось чимало.
Найболючішим стало обговорення нової спроби урядовців «проштовхнути» антинародний проєкт Трудового Кодексу. В той час, коли увага українців зосереджена на тривалій війні, коли держава вимагає самопожертви від своїх громадян, чергове зазіхання на їх право на гідну працю є ганебним.
Наспіх та некваліфіковано скомпільований документ виражає зневагу до принципів Європейської соціальної хартії. З гіркою іронією було запропоновано у разі прийняття схваленого Кабінетом Міністрів України проєкту – випробувати деякі з його безграмотних новел, наприклад, «колективного звільнення», в першу чергу, на угрупуванні розробників. Інформація про підтримку позиції спільного представницького органу профспілок України найавторитетнішими європейськими профоб’єднаннями вселяє надію у відбиття атаки на права найманих працівників. Однак, у цій «битві» все залежить від здатності профспілок об’єднатися у переможну силу.
Чимало уваги приділено актуальним поточним питанням. Неабиякий інтерес викликав досвід спільної роботи роботодавців та профорганізацій АТ «Укртрансгаз» та АТ «Укрспецтрансгаз» по впровадженню добровільного медичного страхування працівників. На фоні вражаючих виробничих здобутків колективу реформованого ПАТ «Укрнафта» під керівництвом Сергія Корецького, намагання профспілки поширити таку необхідну соціальну пільгу на всіх укрнафтівців набувають практичних обрисів. Йшлося і про відновлення профспілкових перевірок дотримання законодавства про оплату праці на місцях. У час, коли можновладці на три наступні роки, незважаючи на профспілкові протести, «заморозили» підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, такі правові аудити чи не єдиний важіль підвищення оплати праці у арсеналі профспілкового захисту.
Окремий блок наробок на перспективу стосувався реформування самої профспілки. Після перемоги України, Укрнафтогазпрофспілка повинна перетворитися у сучасне об’єднання людей праці за європейськими стандартами, здатне швидко реагувати на потреби спілчан та забезпечувати не декларований, а реальний захист їх трудових прав. А починати ці реформи потрібно вже зараз, у переддень нашої перемоги над рашизмом.
Особливого акценту напрацюванням додала одна з ключових дат в українській історії – День Соборності України, відзначення якої 22 січня 2025 р. співпало з другим днем занять. До цієї знаменної дати був організований флешмоб «Де є єдність – там перемога», який став частиною заходів, що мали на меті згуртувати профспілковців, нагадати про те, що кожен має важливу роль у процвітанні нашої держави.
Профспілковий «ланцюг єдності» закликав всіх профспілковців бути разом, підтримувати один одного, незалежно від обставин.
А приспів гімну Соборності «За Україну, за її волю, за честь і славу за народ», у виконання імпровізованого профспілкового хору прозвучав сильно та актуально, символізуючи рішучість йти вперед.
Виїзний профспілковий вишкіл завершився, але знання, мотивація та досвід, отриманий під час цих чотирьох днів залишиться з його учасниками. Зроблено ще один крок на шляху модернізації профспілки в інтересах трудівників нафтогазового комплексу.
На світлинах робочі та урочисті моменти профнавчання.
|
Прес-центр професійної спілки працівників нафтової і газової промисловості України |