Совет-5

 

Питання "Про поточну ситуацію та дії профспілок області із захисту соціально-економічних та трудових прав членів профспілок в умовах різкого погіршення рівня життя членів профспілок" розглянуто на ІІ засіданні Ради Об'єднання профспілок Харківської області. В роботі Ради взяв участь Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

 

На початку засідання Григорій Осовий вручив нагрудні знаки Федерації профспілок України "Заслужений працівник профспілок України" голові обласної організації профспілки працівників автомобільного та сільськогосподарського машинобудування Віктору Антонову і голові обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення Миколі Тимченку.

 

Совет-4

 

Характеризуючи сучасну соціально-економічну ситуацію в області, Голова Об'єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко відзначив, що вона залишається надзвичайно напруженою. Продовжується падіння індексів виробництва більшості галузей економіки, скорочення чисельності штатних працівників, падіння реальної заробітної плати працівників області у 2015 році склало 22,3%, що в цілому призводить до зниження життєвого рівня трудящих і їх сімей. Ще 2,3% працівників, які відпрацювали понад 50% фонду робочого часу, отримують заробітну плату менше мінімального розміру.

Третина працівників області отримують зарплату на рівні 2,5 тис. грн, що приблизно дорівнює прожитковому мінімуму - не тому, що встановлений законодавчо, а "реальному", який розраховують навіть не профспілки, а фахівці Міністерства соціальної політики. А за нашими розрахунками вартість споживчого кошика для однієї людини (5 тисяч 952 гривні) перевищує середню заробітну плату в області майже на 2 тис. грн.

Голова ОПХО наголосив, що політика дешевої робочої сили - антинаукова, антисоціальна і згубна для держави.

Замість проведення політики активного стимулювання внутрішнього попиту, як основи економічного зростання, бюджетна і фінансова політика уряду країни все більше орієнтується на стримування зростання заробітної плати або її пряме урізування, фактична відмова від соціальних гарантій, який маскують передачею цих пільг і гарантій на регіональний рівень.

Нам потрібне зростання зарплати, адекватне витраченим зусиллям працівників. Зростання зарплати, яке може забезпечити їм і їхнім сім'ям достатній рівень життя, а не просто зростання зарплати. Мета профспілок - активно впливати на перерозподіл суспільного багатства в інтересах працівників, тобто в інтересах стабільного розвитку суспільства і його демократичних інститутів, в інтересах динамічного розвитку України.

 

Совет-3

 

Ще одна надпроблема, яку не вдається вирішити - забезпечення конституційного права працівника на своєчасну оплату своєї праці ні шляхом трудового арбітражу, ні посиленням адміністративного покарання роботодавців за це порушення. Борги із виплати заробітної плати станом на 1 квітня 2016 року зросли від початку року на 20% і склали 195 млн. грн., рекордні за останні два десятки років.

Значна частина працівників вимушені працювати без оформлення трудових договорів, а значить без профспілкового, правового і соціального захисту. Триваюча "тінізація" економіки веде до того, що значна частина заробітної плати виплачується у "конвертах", не проводиться відрахування податків у третини працездатного населення області.

Основна причина такої катастрофічної ситуації - скорочення обсягів виробництва і відсутність портфеля замовлень на більшості промислових підприємств і, як результат, застосування неповного фонду робочого часу - скороченого робочого тижня або робочого дня. Такі заходи введені на ДНВП «Об'єднання Комунар», ДП «Електроважмаш», «ФЕД", ПрАТ «Завод підйомно-транспортного устаткування» і багатьох інших. На таких же умовах працюють більше 30 тис. працівників у переробній промисловості, майже 19 тис. на транспорті.

Для бюджетних організацій із-за недостатнього бюджетного фінансування характерні переведення працівників на неповну тарифну ставку, скасування стимулюючих виплат, надання відпусток без збереження заробітної плати - це працівники культури, охорони здоров'я, освіти і науки, контролюючих органів.

Об'єднання профспілок Харківської області, членські та первинні профспілкові організації спрямовують зусилля на посилення захисту трудових, соціально-економічних прав та гарантій працівників галузі, зміцнення єдності профспілкового руху; забезпечення конструктивного соціального діалогу з владою та роботодавцями.

Членськими та первинними профспілковими організаціями здійснюється громадський контроль за додержанням законодавства про працю. У 2015 році проведено понад 650 перевірок, більшість порушень було усунуто шляхом переговорів з роботодавцями. Направлено 460 подань на адресу керівників підприємств, установ та організацій, до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо усунення виявлених порушень.

Посилилась робота з надання членам профспілок юридичної допомоги шляхом консультацій, роз’яснень та складання позовних заяв і інших процесуальних документів. Таку допомогу одержали близько 10 тис. осіб.

Підбиваючи підсумки, Сергій Тесленко визначив головні вектори дій профспілок в сучасних умовах:

1. Збереження і зміцнення єдності і солідарності профспілок, консолідація їх дій щодо захисту соціально-трудових прав та інтересів трудящих. Наш обов'язок - конкретними солідарними діями множити міць профспілок в протистоянні спробам посилення експлуатації людини праці.

2. Недопущення погіршення умов охорони праці та нехтування технікою безпеки при тотальному фінансовому дефіциті більшості підприємств.

3. Захист профспілкових прав і свобод, всемірне організаційне, кадрове, фінансове, інформаційне зміцнення профспілок, підвищення їх авторитету в суспільстві як єдиної сили, здатної адекватно представляти і ефективно захищати інтереси людини праці.

4. Сприяння модернізації профспілкового руху, виходячи з сучасних умов політичного і соціально-економічного розвитку країни.

 

Совет-1

 

І головне - розвиток соціального діалогу. Підтримка конструктивних відносин з органами влади та роботодавцями на основі рівності, взаємоповаги і безумовного виконання досягнутих домовленостей на всіх рівнях: від підприємства до регіону в цілому.

В обговоренні питання взяли участь голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Альона Благовещенська, голова Харківської регіональної профспілкової організації працівників космічного та загального машинобудування Михайло Ронін, заступник голови обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Сергій Борисенко, голова Молодіжної ради ОПХО, голова профспілки працюючих інвалідів Роман Артеменко, головний лікар санаторію "Роща" Валерій Журавльов.

Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, виступаючи перед учасниками зібрання, окреслив основні проблемні питання, над якими працює сьогодні Федерація та її членські організації. Він поінформував про заходи ФПУ на захист конституційних трудових прав працівників, про ту роботу, яка проводиться з новим Кабінетом Міністрів України, про перспективи прийняття Трудового Кодексу.

 

Совет

 

У прийнятій постанови Ради визначені основні завдання профспілкових організацій області щодо захисту соціально-економічних прав та інтнресів трудящих.

Радою також схвалено Звернення до державних і місцевих органів влади, роботодавців щодо права працівників на гідну працю.

 

Об'єднання профспілок Харківської області