Роль профспілок у захисту законних прав працівників в умовах загострення соціально-економічних проблем, яке сьогодні досягло катастрофічних темпів, невпинно зростає. Тому всі профспілкові організації та об’єднання мають відповідати викликам часу та шукати нові форми і методи, що дозволяють підвищити ефективність їх діяльності. Про це говорили учасники засідання Президії Федерації профспілок України, що відбулось 21 квітня у Києві. Вів засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
На самому початку засідання члени Президії привітали з обранням на відповідальні посади ряд керівників галузевих та регіональних профспілок, зокрема голів Донецької обласної ради профспілок та Федерації профспілок Луганської області Петра Древаля і Валерія Черниша.
Характерно, що це було перше засідання Президії ФПУ після VII з”їзду Федерації профспілок України. Тому, зрозуміло, левову частину часу та уваги учасників заходу було присвячено саме питанням реалізації завдань, які було поставлено на профспілковому форумі.
Як і очікувалось, головними темами дискусії, яка проходила під час засідання, були соціально-економічні, організаційні та майнові питання.
Тому серед найактуальніших та найважливіших тем для обговорення стало питання «Про хід колективних переговорів з укладення Генеральної угоди на новий строк». Про сьогоднішню ситуацію та позиції сторін соціального діалогу з даного питання проінформували Голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий, заступник Міністра соціальної політики України Віктор Іванкевич, заступник Голови Ради Федерації роботодавців України Олексій Мірошниченко.
Під час обговорення гострих проблем соціально-економічного захисту людини праці Президія ухвалила текст Звернення до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана. У документі зокрема говориться: «В умовах критичного загострення соціально-економічної ситуації, масових вуличних протестів профспілок влітку 2015 року, коли попередній Уряд фактично сховався від соціального діалогу, Ви взяли ініціативу на себе і очолили консультації всеукраїнських об'єднань профспілок з парламентськими фракціями щодо прийняття вкрай важливих для людей законопроектів, спрямованих на відновлення соціальних гарантій працівників, пенсіонерів, і зберегли діалог влади із суспільством. Сподіваємося, що новий склад Кабінету Міністрів України під Вашим керівництвом професійно і відповідально виконуватиме свої обов'язки перед народом».
Федерація профспілок України, яка об'єднує понад 6 млн. членів профспілок - працівників підприємств, установ та організацій, пенсіонерів та студентства, очікує від Уряду невідкладних дій, які дозволять розв'язати найбільш болючі проблеми, зазначається у Зверненні. «Ми віримо у Вас і Ваші наміри працювати в інтересах людей, які своєю щоденною працею створюють національний продукт, забезпечують діяльність держави, виплату пенсій ветеранам та соціальний захист нужденних, професійні спілки подають Вам руку для спільної праці заради народу України. Для обговорення і вироблення спільних дій пропонуємо Вам, шановний Володимире Борисовичу, провести найближчим часом зустріч з керівниками галузевих профспілкових організацій і регіональних профоб’єднань».
Напередодні двох дат, безпосередньо пов'язаних з людьми праці і їх головними захисниками - профспілками, Першотравнем і 30-річчям Чорнобильської трагедії, члени Президії ФПУ, звичайно ж, не могли обійти увагою ці хвилюючі теми.
В інформації по цим питанням заступника Голови ФПУ Євгена Драп’ятого, виступах учасників засідання зазначалося, що День міжнародної солідарності трудящих відзначається у світі уже понад 120 років. У цей день трудящі публічно заявляють про свої соціально-економічні права, необхідність забезпечення гідної праці, гідного рівня життя громадян, про їх право жити у мирному, демократичному суспільстві. Федерація профспілок України відкрита до конструктивного соціального діалогу з владою та роботодавцями щодо відродження вітчизняного виробництва, створення нових робочих місць, справедливого розподілу результатів суспільної праці, поважного ставлення до людини праці, ветеранів, створення належних умов для самореалізації молоді.
Президія ФПУ схвалила:
- Звернення Президії Федерації профспілок України до членів профспілок з нагоди Дня міжнародної солідарності трудящих - 1 Травня;
- Звернення до роботодавців та профспілкових організацій щодо підвищення заробітних плат у зв'язку із зниженням ставки ЄСВ, направивши його СПО роботодавців.
Федерація профспілок України пропонує профспілковим організаціям па всіх рівнях - від підприємства до галузі та регіону - ініціювати переговори з роботодавцями стосовно підвищення заробітних плат, а також запровадити моніторинг внесених у колективні договори змін щодо забезпечення зростання трудових доходів населення.
ФПУ вчергове закликає владу, власників підприємств, роботодавців та спілчан усвідомити, що ми маємо стати партнерами на шляху цивілізованої та євроінтеграційної модернізації країни, побудови соціально відповідального за своїх громадян суспільства, та пропонує нарешті розпочати ефективний соціальний діалог задля напрацювання механізмів досягнення європейських стандартів життя, забезпечення конкурентної економіки, продуктивної зайнятості зі створенням нових високоефективних, безпечних робочих місць з гідним рівнем оплати праці.
Президія ФПУ також рекомендувала членським організаціям та їх організаційним ланкам провести заходи до Дня міжнародної солідарності трудящих під гаслом «Профспілки - за гідне життя та стабільність у суспільстві», територіальним профоб'єднанням здійснити координацію першотравневих заходів у областях, первинним профспілковим організаціям відзначити у трудових колективах День міжнародної солідарності трудящих вшануванням ветеранів праці та заходами, передбаченими у колективних договорах.
Болючою темою залишається тема наслідків аварії на Чорнобильської АЕС та соціально-економічний захист тих, кого зачепило чорне крило Чорнобиля. Тому так емоційно та конструктивно проходила дискусія з цього питання.
У виступах зазначалось: 26 квітня 2016 року виповнюється ЗО років з моменту найбільшої техногенної ядерної катастрофи - аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Жертвами Чорнобильської трагедії стали майже 2 млн. осіб, серед яких - понад 108 тис. інвалідів та понад 418 тис. потерпілих дітей. Смертоносна пляма в Україні накрила 2218 селиш та міст. Загальна площа забруднення в нашій державі склала понад 54 тис. кв. км у 12 областях. Тисячам людей довелося покинути рідні домівки і переїхати з ураженої території, зросла захворюваність та смертність населення. Чорнобильська трагедія призвела до безпрецедентного опромінення біля 5 млн. людей в Україні та сусідніх країнах.
Федерація профспілок України активно стала на захист соціальних прав переселенців і потерпілих під час аварії на ЧАЕС, чорнобильців та ліквідаторів. За ініціативи ФПУ до парламенту були внесені законопроекти щодо поновлення скасованих соціальних пільг та гарантій, підвищення пенсійних виплат постраждалим від аварії на ЧАЕС. Не залишаються осторонь і діти-сироти та переселенці. Щороку в профспілкових санаторіях та таборах відпочивають і лікуються діти-сироти, ліквідатори та потерпілі від Чорнобильської трагедії.
Це день національної жалоби. Про те, що сталось, не можна забувати. Лише пам'ять і вдячність тих, хто живе на обпаленій радіацією землі, може бути моральною винагородою тим, хто поклав на цей «атомний вівтар» своє здоров'я та життя.
Незважаючи на важливість соціального захисту мільйонів постраждалих громадян, вжиті заходи Федерацією профспілок, яка активно стала на захист чорнобильців, останніми роками спостерігається тенденція до звуження соціальних гарантій потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Унаслідок дискримінаційних владних рішень у 2015 році чорнобильці втратили право на значну частину своїх законних пільг і компенсацій.
ФПУ разом з громадськими організаціями чорнобильців рішуче виступили проти антисоціальної політики Уряду та парламенту, вдавшись до активних протестних дій під стінами Верховної Ради та Кабінету Міністрів України. За ініціативи ФПУ завдяки співпраці з окремими народними депутатами України до парламенту були внесені законопроекти щодо поновлення скасованих соціальних гарантій. Більшість профспілкових пропозицій були враховані у прийнятих законах, зокрема щодо поновлення доплат працюючим у зоні відчуження. Низка прийнятих парламентом змін потребує подолання вето Президента України.
Профспілки і надалі будуть боротися за права чорнобильців вимагаючи на законодавчому рівні відновлення зупинених та скасованих пільг та гарантій, підвищення пенсійних виплат.
Вшановуючи тих, хто пожертвував найдорожчим - своїм життям заради всього людства, Президія Федерації професійних спілок України постановила:
- схвалити Звернення Президії Федерації профспілок України у зв'язку з 30-ю річницею Чорнобильської трагедії та розмістити його на офіційному веб-порталі ФПУ.
- рекомендувати членським організаціям та їх організаційним ланкам: передбачити проведення заходів з відзначення 30-ї річниці Чорнобильської трагедії, вшанувати учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; провести зустрічі з учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відшукати можливість надання таким особам соціальної підтримки та матеріальної допомоги; взяти участь у проведенні тематичних заходів у навчальних закладах; здійснити упорядкування територій, скульптурних споруд, які увіковічують пам'ять учасників ліквідації на ЧАЕС на території підприємств, установ та організацій.
Окремим блоком актуальних для профспілок та працівників різних галузей економіки країни питань було обговорено питання управління майновим комплексом ФПУ. Адже в збереженні та зміцненні профспілкової власності зацікавлені не тільки самі профспілки, а й ті, хто, завдяки профспілкам, має можливість гідно відпочивати та оздоровлюватися, проводити культурне дозвілля. З інформацією з цих питань виступив заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко.
Після обговорення цих та інших важливих питань порядку денного учасники засідання ухвалили низку відповідних постанов, в яких підбили підсумки діяльності в основних напрямах діяльності ФПУ та її членських організацій, визначили актуальні та конкретні завдання на найближчу та стратегічну перспективу.
Президія Федерації профспілок України підтримала рішення про призначення Олександра Шубіна виконуючим обов’язки заступника Голови ФПУ.
Президія ФПУ постановила скликати друге засідання Ради Федерації профспілок України 23 червня 2016 року у Києві.
Прес-центр ФПУ