Останнім часом на провідних телеканалах і Інтернет-виданнях поширюється інформація про те, що Український інститут національної пам'яті підготував проект закону про державні свята в Україні.
Презентуючи зазначений законопроект директор УІНП Володимир В’ятрович у своїх виступах у ЗМІ зробив заяви про необхідність проведення ревізії календаря національних свят, відносячи до спадщини радянських часів Міжнародний день солідарності трудящих – 1 Травня, Міжнародний день прав жінок і миру – 8 Березня, що звужує конституційні, трудові права громадян.
Федерація профспілок категорично заперечує такий упереджений підхід до визначення Міжнародного дня солідарності трудящих. Це день, коли суспільство висловлює свою повагу до трудової людини, яка власною працєю створює національне багатство. Його відзначають у 143 країнах світу понад півмільярда членів профспілок, а в 90 країнах – цей день вихідний. В Україні День солідарності трудящих справжнє всенародне свято, яке відзначають майже 20 мільйонів працівників та членів їх сімей.
Наступним кроком за скасування цих днів як вихідних може стати збільшення тривалості робочого тижня. Адже саме 1 травня 1886 року в Чикаго трудящі виступили за скорочення робочого дня до 8 годин і були жорстоко розігнані поліцією. В Україні День робітничої солідарності вперше відзначили у Львові в 1890 році, на схід від Збруча це вперше сталося в 1900 році. А цього року Федерація профспілок України буде відзначати 200-річчя з дня створення першої профспілкової організації на українських землях.
Першотравень – це свято з багатовіковою міжнародною історією і аж ніяк не спадщина радянської доби. Це вихідні дні, коли працівники можуть у вільний спосіб скористатися гарантованими їм Конституцією правами і свободами людини і громадянина, можливість вийти на демонстрації, масові акції, пікети з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів.
Потрібно зазначити, що різноманітні законопроекти щодо скасування статусу державних і вихідних для травневих свят неодноразово вносилися до українського парламенту, і кожного разу не знаходили підтримки у парламентарів. Верховна Рада України завжди виявляла мужність і зрілість відхиляючи непродумані ініціативи, які ще й викликали категоричний спротив і заперечення в суспільстві, що свідчить про зрілість і виважений підхід до прийняття державних рішень.
Щодо проведення маніпуляцій з відзначенням Міжнародного дня прав жінок і миру – 8 Березня авторам законопроекту, у першу чергу, слід було б з’ясувати думку українських жінок, що вони думають з цього приводу.
Федерація профспілок України як найчисельніша громадська організація, що об’єднує 6.5 млн. членів, засуджує спроби принизити значення трудових свят, зробивши їх другорядними, а також применшити роль національного профспілкового руху в суспільному житті країни та проведенні економічних реформ, започаткованих Президентом України.
ФПУ заявляє, що і надалі буде послідовно відстоювати права працівників на солідарні дії.
Прес-центр ФПУ