IMG 6525 1

 

 Підсумки діяльності Профспілки працівників культури України за п’ять років, перспективи та нові завдання обговорили делегати VII з’їзду Профспілки, що відбувся 5 липня п.р. у Вінниці.

 

Форум відбувся в урочистій і одночасно діловій, конструктивній атмосфері. У ньому взяли участь профспілкові активісти з усіх регіонів країни, керівники Федерації профспілок України, всеукраїнських профспілкових організацій та територіальних профоб’єднань, соціальні партнери, керівники міністерств та відомств, працівники культури, туризму, спорту, ЗМІ.

У роботі з’їзду також взяли участь Голова ФПУ, Голова СПО об'єднань профспілок Григорій Осовий, голова Наглядової ради "Укрпрофоздоровниця", голова Правління Фонду соціального страхування України, заступник Голови ФПУ Володимир Саєнкоголова Наглядової ради «Укрпрофтуру», голова Профспілки авіабудівників України Ярема Жугаєвич та ін.

 

IMG 6536 1

 

З самого ранку в фойє Вінницької обласної філармонії ім. М.Д. Леонтовича, де проходив цей представницький форум, делегати та його гості мали можливість ознайомитися з чудовими творами майстрів народної творчості.

Мимоволі подумалося: яка ж багата талантами земля наша українська!

Відкриваючи форум, Голова Профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна подякувала соціальним партнерам як за участь у форумі, так і за розвиток соціального діалогу. Вона зазначила, що з’їзд Профспілки – це підсумок напруженої праці всієї профспілкової спільноти, кожного профспілкового активіста, який поєднує суспільне та особисте, що потребує принциповості, наполегливості та активної громадянської позиції.

 

IMG 6592 1

 

«Проявляючи повсякденну солідарність, поступово добиваючись реалізації конкретно поставлених мети та завдань, ми крок за кроком стверджували свою життєдіяльність, вивчали досвід інших профспілок, і дійсно, стали потужною, реально діючою силою, що захищає трудові права та соціально-економічні інтереси тисяч працівників культури і мистецтва, спорту і туризму, поліграфії, інформаційного простору країни», - наголосила Людмила Перелигіна.

Вона підкреслила, що з’їзд відбувається у складний, але разом з тим і вирішальний час, коли український народ і профспілки зіштовхнулися з серйозним проблемами. І сьогодні Україна стоїть на порозі величезних випробувань, які можна подолати лише шляхом реалізації всеосяжної політики, яка поставить на перше місце інтереси людей, громадян, трудящих. Таким є завдання Профспілки на найближчі роки.

У доповіді Голови ЦК Профспілки Людмили Перелигіної «Про роботу Центрального комітету Профспілки працівників культури України за звітний період з грудня 2014 року по липень 2019 року та Стратегію діяльності Профспілки на 2019 - 2024 роки», виступах делегатів та учасників з’їзду проаналізовано те, що було зроблено за цей період, досягнення і проблеми.

Наголошувалося, що звітний період був насичений для країни і національного профспілкового руху багатьма доленосними подіями, досягненнями, викликами і загрозами. Профспілка та її організації принципово і послідовно відстоювали законні права та інтереси працівників, використовуючи різноманітні форми роботи: від консультацій на національному рівні з урядовою стороною до масових акцій протесту. Застосовуючи інструменти вуличної демократії разом з ФПУ, Профспілка здійснювала тиск на Уряд і роботодавців з метою підвищення соціальних стандартів, ліквідації заборгованості з виплати зарплати та підвищення оплати праці, створення нових високотехнологічних і безпечних робочих місць, захищаючи права членів профспілок і профспілкових організацій, у тому числі майнові.  

Виступаючі на конкретних прикладах проілюстрували, що вдалося досягти і які є проблеми, що необхідно оперативно та ефективно вирішувати. Зроблено чимало, але попереду ще багато роботи.

 

IMG 6583 123

 

Делегатів та учасників форуму привітав Григорій Осовий. Він зазначив, що цей зїзд Профспілки працівників культури, який проходить в урочистій та конструктивній атмосфері, є еталоном проведення аналогічних заходів для інших профспілок. Він зазначив, що реформи, в тому числі у сфері культури – необхідні, але при їх проведенні треба завжди памятати про ефективний та надійний захист прав працівників, збереження їх робочих місць.

Багато уваги Голова ФПУ приділив соціальному діалогу та необхідності виведення його на новий якісний, ефективний рівень. Він підкреслив, що завдяки зусиллям Федерації профспілок України та її членських організацій, зокрема Профспілки працівників культури, за останній період ми маємо чималі досягнення у захисті соціально-економічних та трудових прав працівників. Але треба, підкреслив він, розвивати більш ефективно нові форми і засоби комунікації з кожним членом профспілки з метою донесення до нього найбільш повної інформації про наші здобутки.

Тепло привітали делегатів та гостей форуму заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, Голова Держкомтелерадіо України Олег Наливайко, президент ПрАТ «Укрпрофтур» Сергій Стрілець, керівники та представники міністерств, відомств, органів культури та ЗМІ.

 

IMG 6553

 

Юрій Рибачук у своєму виступі порівняв Профспілку працівників культури України з бронею, яка як бронежилет для бійця, піклується за безпеку та захист членів профспілки, всіх працівників галузі. Він подякував за розвиток соціального діалогу та запевнив, що міністерство буде підтримувати ініціативи профспілки, спрямовані на збереження культурної спадщини та об’єктів культури, захист прав її працівників.

Олег Наливайко проінформував про напрями співробітництва з Профспілкою, зокрема при реформуванні друкованих ЗМІ, а також окреслив перспективи подальшого співробітництва.

Про розвиток соціального діалогу між Профспілкою працівників культури та місцевою владою на конкретних прикладах розповіли голова Вінницької обласної організації профспілки Тетяна Побережна та заступник Вінницького міського голови Галина Якубович.

Після обговорення доповіді ЦК Профспілки, делегати форуму ухвалили відповідну постанову, в якій роботу ЦК визнано задовільною, а також вирішено схвалити Стратегію діяльності Профспілки працівників культури України на 2019-2024 роки, доручити Президії ЦК Профспілки розробити та затвердити на черговому засіданні Президії План заходів щодо її реалізації з урахуванням зауважень та пропозицій, висловлених делегатами та учасниками VIІ з'їзду Профспілки.

 

IMG 6562 1

 

Було також вирішено доручити Центральному комітету систематизувати за галузевим принципом зауваження і пропозиції делегатів та гостей з'їзду та направити їх центральним і територіальним органам виконавчої влади, а також органам місцевого самоврядування для відповідного реагування та прийняття соціально вагомих рішень для працівників сфери культури.

Центральному комітету, профспілковим організаціям усіх рівнів також доручено здійснювати захист професійних, трудових, соціально-економічних інтересів членів Профспілки шляхом співпраці з Федерацією профспілок України та конструктивного соціального діалогу з владними інституціями, з обов’язковим вдосконаленням колдоговірної роботи, збереженням цілісності й єдності профспілкових організацій в умовах децентралізації влади та посиленням мотивації профспілкового членства.

З’їзд ухвалив текст Звернення до Міністра культури України Євгена Нищука щодо реформи початкової мистецької освіти.

У ньому зокрема говориться: «Делегати VII з’їзду Профспілки впевнені, що Міністерство культури України дослухається до думки делегатів з’їзду та не допустить проведення «реформи заради реформи». Незважаючи на непрості соціально-економічні умови, ми спільними зусиллями повинні робити все для того, щоб мистецька освіта й надалі залишалася духовною потребою людей, відігравала помітну роль у формуванні особистості. Адже, за кількістю талановитих дітей оцінюється рівень розвитку держави та її внесок у світову скарбницю надбань людства».

 

IMG 6568 1

 

На форумі обрано Голову Профспілки працівників культури України на наступний термін. Представники профспілкових організацій, трудових колективів одностайно проголосували за кандидатуру Людмили Перелигіної.

Федерація профспілок України щиро вітає Людмилу Федорівну та бажає невичерпної енергії, наснаги та натхнення, подальших успіхів у справі захисту прав та інтересів членів профспілок.

По завершенню зїзду відбувся І Пленум ЦК Профспілки, на якому відповідно до Статуту було обрано заступника Голови Профспілки – Галину Гайдук. Одночасно обрано робочі комісії Профспілки.

 

 IMG 6550 1

 

Олексій Петруня

спеціальний кореспондент

Прес-центру ФПУ

м. Вінниця