Актуальні питання соціально-економічного захисту працівників були в центрі уваги учасників прес-конференції «Зміни до Державного бюджету – 2015: позиція профспілок», яка відбулась 24 лютого у прес-центрі інформаційно-аналітичної агенції «Главком».
Перед представниками ЗМІ виступили Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, заступник голови ФПУ Сергій Кондрюк, заступник голови Федерації профспілок Житомирської області Оксана Хіміч та заступник голови правління ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» Тетяна Семикопна. Вони окреслили позицію профспілок щодо основного кошторису країни, урядового законопроекту № 2212 (про підвищення пенсійного віку для жінок), лікування та реабілітації воїнів та постраждалих у зоні АТО у профспілкових санаторіях.
Говорячи про роботу над Держбюджетом та змінами до нього, Григорій Осовий зазначив відверте ігнорування Урядовою стороною позиції соціальних партнерів. Адже Уряд вніс до Парламенту 16 лютого цього року зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», у яких відсутні положення, направлені на реалізацію Вимог учасників Всеукраїнської акції протесту профспілок, яка відбулася у грудні минулого року.
Так, незмінними лишилися норми щодо особливого порядку проведення індексації грошових доходів населення та «ручного керування» установленням соціально значущих пільг та гарантій, визначених в законодавстві окремими нормами та положеннями. Зокрема, щодо підвищення розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати, пенсії, посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду ЄТС.
Незважаючи на те, що у 2014 році рівень інфляції склав 24,9%, а прогнозований рівень інфляцій на 2015 рік складає 26,7%, розміри основних державних соціальних гарантій залишаються замороженими на рівні грудня 2013 року. Тому Спільний представницький орган об’єднань профспілок направив свої законодавчі пропозиції до парламентських комітетів та фракцій.
Наразі фракції Політичних партій «Об’єднання «Самопоміч» та «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»» висловили свою підтримку профспілкових пропозицій щодо недопущення звуження соціальних стандартів, гарантій та повідомили про внесення відповідних пропозицій при опрацювання змін до Держбюджету-2016.
23 лютого 2015 року Урядом подано на розгляд Верховної Ради України проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», реєстр. № 2212 від 23.02.2015 р.
Цим документом пропонується:
1. Встановити обмеження при виплаті пенсій працюючим пенсіонерам. Зокрема, пропонується:
- пенсії працюючим пенсіонерам виплачувати у розмірі 85 відсотків, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (сьогодні це - 949 грн.);
- пенсіонерам, які працюють на посадах, які дають право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії будь-якого виду не виплачувати.
2. Підвищити поступово (протягом 10 років) на 5 років пенсійний вік жінкам при призначенні пенсій на пільгових умовах і за вислугу років.
3. Збільшити на 5 років тривалість загального (страхового) стажу, який необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, і на 5 років – спеціального стажу для окремих категорій працівників (робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах; працівникам льотного і льотно-випробного складу, працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення та ін.).
4. «Заморозити» показник середньої заробітної плати в країні для обчислення пенсій, який застосовуватиметься у 2015 році (тобто пропонується у 2016 і в подальші роки застосовувати показник середньої заробітної плати, обчислений за 2012-2014 р.р.).
Як проінформував Григорій Осовий, таким чином, внесені Урядом пропозиції, в порушення статті 22 Конституції України істотно звужують права працівників у сфері пенсійного забезпечення. В Україні низький рівень пенсій (середня пенсія становить 1600 грн). При цьому половина пенсіонерів отримує до 1200 грн., тому в основному пенсіонери продовжують працювати, оскільки на пенсію прожити неможливо. Додаткове зменшення розмірів пенсій ще більше знижує рівень соціальної захищеності пенсіонерів, особливо в умовах постійного зростання цін на товари і послуги.
Сергій Кондрюк у свою чергу зазначив: профспілки переконані, що для вирішення існуючих проблем в пенсійному забезпеченні нині, насамперед потрібно вжиття заходів щодо збільшення надходжень до бюджету Пенсійного фонду. В першу чергу, за рахунок виведення з «тіні» заробітної плати та зайнятості, підвищення заробітної плати. З урахуванням цього потрібно забезпечити належним чином обчислення пенсій і їх підвищення з урахуванням темпів зростання середньої заробітної плати та рівня інфляції.
Одним з ключових питань під час прес-конференції було питання надання з боку профспілок зокрема профспілкових санаторіїв активної допомоги у лікуванні, реабілітації та оздоровленні воїнів і постраждалих в зоні АТО. Голова ФПУ Григорій Осовий, заступник голови Федерації профспілок Житомирської області Оксана Хіміч та заступник голови правління ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» Тетяна Семикопна проінформували про те, як в санаторіях ПР АТ «Укрпрофоздоровниця» діє цільова та ефективна система реабілітації працюючих та постраждалих під час виконання своїх обов’язків в зоні АТО.
Щодо реабілітації постраждалих у зоні АТО у профспілкових санаторіях зокрема, наголошено, що зараз в Україні, окрім системи реабілітації хворих після інсультів та інфарктів, створено 14 центрів психологічної реабілітації постраждалих. Адже саме психологічна допомога є надважливою для тих, хто пройшов військові дії, опинився у заручниках чи під окупацією. А професійні психологи рятують молодим хлопцям життя, зазначила Тетяна Семикопна.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ