ЕС

 

Питання участі профспілок у виборах до складу української сторони Платформи громадянського суспільства обговорено 2 листопада на засіданні Ініціативної групи від репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні.

 

«Нині у цій Платформі представлено як організації громадянського суспільства, так і по п’ять представників національних репрезентативних профспілкових об’єднань і організацій роботодавців, - зазначив у своєму коментарі за підсумками засідання Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий. – Така перехідна форма представництва діяла до листопада, а зараз потрібно провести вибори на наступний 2,5-річний період. Європейські партнери вже переформували свою сторону. Відповідну роботу належить провести і громадським організаціям нашої країни. Як було домовлено під час засідань української сторони Платформи, профспілки самостійно проведуть обрання трьох своїх представників до нового складу, а четверту кандидатуру будуть висувати громадські організації на загальних виборах, які відбудуться наприкінці листопаду або початку грудня ц.р. Роботодавці будуть діяти за аналогічною схемою, обираючи до Платформи трьох своїх представників».

Григорій Осовий зазначив, що лідери всеукраїнських репрезентативних профоб’єднань на засіданні групи ініціювали вибори до Платформи, а також розробили регламент проведення таких виборів.

Досягнуто спільної згоди (за виключенням Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва) відносно наступних підходів:

- у виборах мають право брати участь всі національні профспілкові об’єднання, які є офіційно легалізованими, а не тільки репрезентативні;

- кожне об’єднання незалежно від його чисельності може виставити тільки одну кандидатуру, делегувати на загальне зібрання тільки одного представника від всеукраїнської профспілки, яка входить в це об’єднання. На думку профспілкового лідера, такий підхід буде ознакою демократичності процесу формування складу профспілкової сторони Платформи.

Під час засідання було вирішено ще одне принципове питання. Деякі представники профоб’єднань пропонували розподілити профспілкову квоту трьох представників наступним чином – два представники від репрезентативних національних профоб’єднань, оскільки вони акумулюють в собі левову частину всіх членів профспілок (за деякими підрахунками - понад 90%) і одного представника - від інших профспілкових організацій.

Григорій Осовий підкреслив, що на його переконання штучний розподіл квот на 2 і 1 не буде сприяти консолідації профспілок.

"Така автономія на Платформі не потрібна, - вважає він, - Щоб не можна було потім сказати – це нібито наші, а це ваші представники, - потрібно, щоб 3 особи представляли сторону профспілок як єдина сила. Ми є всі рівні у своїх повноваженнях представнцтва інтересів членів своїх організацій, маємо однакове право голосу і потрібно консолідовано представляти й захищати позицію профспілок. Тому апріорі поділ, як пропонували інші профоб’єднання, залишав би межу між профспілками. Також, на мою думку, і я про це сказав на зібранні, багато залежатиме від особистості тих, кого буде обраною до складу Платформи, і хто отримає більшість голосів на підтримку своєї позиції».

«Уже на самих виборах перевага може бути надана кандидату, який має значний досвід у сфері профспілкової діяльності, є відомим експертом, фахівцем з тих чи інших питань, або авторитетним профспілковим діячем, - сказав Голова ФПУ,. - З іншого боку, якщо кандидат не є профспілковим діячем, але одночасно представляє профспілкове об’єднання, де є група експертів-фахівців, які можуть допомогати в цій роботі, – це також вкрай важливо. Тому що буде потрібна щоденна робота по аналізу процесу реалізації Угоди, по розробці нових законопроектів, що готуються в Україні та їх відповідності директивам ЄС, розроблення альтернативних підходів, відповідних програм, стратегій, концепцій. Одна людина, зрозуміло, не зможе виконувати такі масштабні завдання, які постають перед українською частиною Платформи, а ми вважаємо, що вже перший досвід функціонування Національної платформи довів: кожен її представник повинен вести якийсь напрямок діяльності або особисто, або з допомогою фахівців».

Григорій Осовий повідомив, що рішення про дату проведення виборів буде прийнято вже 9 листопада.

Рішення Ініціативної групи представників національних профоб’єднань стосовно регламенту проведення виборів буде опубліковано, щоб цей процес відбувався публічно і про це було відомо всім, хто має бажання взяти в них участь.

В організаційному плані допоки остаточно не узгоджено, яка структура забезпечить технічне супроводження виборчого процесу, тому було запропоновано доручити це секретаріату СПО об'єднань профспілок.

 

Прес-центр ФПУ