Як багато залежить у житті людини від Вчителя, Наставника! Одночасно як багато залежить у житті самих вчителів, викладачів, всіх освітян від уваги і турботи з боку держави та громадських організацій. Про це говорили делегати і гості VIII з’їзду Профспілки працівників освіти і науки України, що відбувся 17 листопада в Києві.
У роботі форуму взяли участь Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий, заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, делегати від обласних організацій, закордонні гості, серед яких Директор Європейського комітету профспілок освіти Мартін Рьомер, Голова профспілки болгарських вчителів Янка Такева.
Під час форуму було обговорено Звіт про п’ятирічну роботу Профспілки щодо соціально-економічного захисту прав освітян України, молоді, яка здобуває освіту, ветеранів педагогічної праці в умовах змін суспільно-політичного життя країни. У звітній доповіді Голови Профспілки Георгія Труханова, виступах делегатів і гостей форуму зазначалось, що Профспілкою не допущено змін низки законів, постанов Верховної Ради України, що передбачали звуження соціально-економічних інтересів громадян. Переважна більшість пропозицій ЦК Профспілки знайшла відображення у Рекомендаціях парламентських слухань з питань освіти, в Національній стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 роки. Спільними силами Профспілки та обласних ланок заблоковано наміри влади збільшити показник кількості студентів на одного викладача до 18 осіб. Збережено нормативи визначення кількості ставок викладачів вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації. Не допущено їх передачі на фінансування з місцевих бюджетів. Опротестовано низку запропонованих Кабінетом Міністрів України заходів «шокової терапії».
Розширено повноваження профкомів, зокрема й студентських, та фінансову автономію вищих навчальних закладів у законі «Про вищу освіту». Зменшено обсяг навчальної роботи для науково-педагогічних працівників до 600 годин на ставку. Обмежено вартість виготовлення документів про вищу освіту. Унормовано питання розміру стипендії не нижче середнього прожиткового мінімуму. Не допущено його ревізії у бік погіршення умов праці науково-педагогічних працівників та навчання студентів. Базовий посадовий оклад Єдиної тарифної сітки підвищувався чотирнадцять разів. Середній розмір посадових окладів педагогічних та науково-педагогічних працівників збільшився на 72,8%, мінімальна заробітна плата – на 51,9%, а середня заробітна плата працівників галузі – на 67,4%.
Скасовано обмеження розміру зарплати працівників бюджетних установ, що встановлювався не вище 7-10 мінімальних зарплат. Збережено мережу районних та міських методичних кабінетів, обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти. Збережено право педагогічних працівників на пенсію за вислугу років. Запроваджено виплату грошової допомоги в розмірі 10 пенсій при їх виході на пенсію за віком. Не допущено 50-ти відсоткового обмеження виплати працюючим пенсіонерам пенсії. Збережено право працюючих «науковців» на отримання пенсії без утримання з неї 15% податку.
Проте, зазначалось у доповіді та виступах, є ряд питань, які стосуються трудових, соціально-економічних прав та інтересів спілчан і залишаються досі невирішеними. Так, через недофінансування галузі середній розмір посадових окладів педагогічних та науково-педагогічних працівників з урахуванням їх вересневого підвищення на 18,8% складає відповідно 39,7%, та 34,4% від законодавчо гарантованого статтею 57 Закону України «Про освіту». Середня заробітна плата працівників промисловості за вересень становила 5026 гривень. Потребує оновлення величина прожиткового мінімуму, підвищення розмір мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС, її тарифні коефіцієнти для забезпечення законодавчо гарантованого статтею 57 Закону України «Про освіту» рівня оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів системи освіти. Необхідно забезпечити відновлення 20% надбавки педагогічним працівникам та 50-ти відсоткової доплати бібліотекарям.
У доповіді та виступах говорилось, що треба зберегти та відновити норми щодо житлово-побутового, пільгового пенсійного забезпечення педагогів, підвезення їх до місця роботи і додому. Потребують відновлення права застрахованих осіб на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах, зокрема дитячих, за рахунок коштів Фонду, а також створення умов для задоволення духовних потреб спілчан. Зазначалось також, що вимагає поліпшення стан охорони праці, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту, передбачення у відповідних бюджетах та кошторисах навчальних закладів відповідних видатків на цю мету.
Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий у своєму виступі наголосив, що у сучасних складних умовах роль профспілок як найчисельнішої громадської організації у суспільно-політичному житті країни зростає. Тому необхідно більш активно та ефективно шукати нові форми та методи профспілкової роботи, забезпечення захисту конституційних, соціальних, економічних прав працівників. У той же час профспілки мають самі себе поважати і вимагати поваги від соціальних партнерів. Критика – річ позитивна, сказав він, коментуючи виступи делегатів, але вона повинна бути конструктивною, містить у себе конкретні ділові пропозиції.
Голова ФПУ проінформував присутніх про велику організаторську роботу, яку останнім часом здійснювали СПО об’єднань профспілок, ФПУ та її членські організації. Це, перш за все, діяльність у законодавчий сфері. Як повідомив профспілковий лідер, за 10 місяців 2015 року експертами та фахівцями профспілкової сторони опрацьовано 970 законодавчих актів.
Одним з головних напрямів діяльності профспілок за цей період, зазначив Григорій Осовий, було намагання відновити в країні соціальний діалог. Це було метою як переговорів, так і масових акцій у стін парламенту і Будинку Уряду. Такий соціальний наступ плюс переговорний процес допомогли розпочати соціальний діалог як з урядовцями, так і з деякими фракціями парламентської коаліції.
Голова ФПУ проінформував делегатів і гостей з’їзду про позицію СПО об’єднань профспілок щодо Генеральної угоди на наступний строк та проекту Трудового кодексу. Він зазначив: СПО об'єднань профспілок з приводу вирішення питання укладення Генеральної угоди на 2015-2017 роки спрямував лист до Прем’єр-Міністра України Арсенія Яценюка. У ньому зокрема говориться: півторарічні переговори та консультації на рівні тристоронньої робочої комісії фактично завершилися, однак неузгодженими залишилося два принципово важливі питання усунення дискримінації в оплаті праці працівників бюджетної сфери та визначення політики формування мінімальної заробітної плати. А без вирішення цих питань укладення Угоди і врегулювання колективного трудового спору (конфлікту) між СПО об'єднань профспілок і Кабінетом Міністрів України є неможливим.
Григорій Осовий закликав до солідарності та консолідації всіх профспілкових організацій та об’єднань. Тільки спільними зусиллями можна досягти успіху у справі ефективного забезпечення захисту економічних і соціальних прав та інтересів працівників, підкреслив він.
Делегати з’їзду ухвалили відповідну постанову, у якій роботу ЦК Профспілки за звітний період визнано задовільною, визначили основні напрями діяльності Профспілки на 2016-2020 роки.
Головою Профспілки працівників освіти і науки України обрано Георгія Труханова.
Прес-центр ФПУ