Провідні в економіці Прикарпаття хімічну і нафтохімічну галузі промисловості тривалий час лихоманить. Зупиняються потужні донедавна виробництва, проводиться скорочення працюючих, вкрай незадовільно зростає рівень їх заробітної плати.
З цього приводу профспілки постійно б”ють тривогу. Достукатися до власників підприємств дуже важко: вони знаходяться за межами не тільки регіону, а і України. Галузеве профоб”єднання, профкоми намагаються виправити ситуацію, скоординувавши свої зусилля з органами обласної виконавчої влади.
У 2012 р. відбулося спільне засідання ОДА та президії Ради профспілок області, де обговорено питання про співпрацю державних і профспілкових органів щодо соціально-економічного захисту працюючих та стан колективно-договірного регулювання в області. Прийняті відповідна постанова та розпорядження голови облдержадміністрації М.Вишиванюка. Цими документами передбачено ряд заходів, спрямованих на поліпшення нагляду за дотриманням прав громадян в соціально-трудовій сфері.
Зокрема, на засіданні обласної організації профспілок працівників хімнафтохімпрому проаналізовано як виконується дане розпорядження голови облдержадміністрації. В засіданні взяли участь керівники управління праці та соціального захисту ОДА, Територіальної інспекції з питань праці, відділення Національної служби посередництва і примирення в Івано-Франківській області.
В доповіді голови обласної організації галузевої профспілки В.Олексина та виступаючих було наголошено, що останнім часом профспілки та відповідні служби ОДА провели спільні перевірки стану дотримання трудового законодавства і виконання норм, передбачених колдоголворами і угодами в ТОВ “Завод Техмаш”, “Синтра”, “Сонтелон УА”, “Вінісін”. В ході цієї роботи частково були погашені борги з оплати праці, досягнуто домовленості з керівниками підприємств про їх участь у формуванні регіональної угоди.
Разом з тим, на сьогоднішній день більшість проблем, порушених профспілками залишаються невирішеними. До них додалися нові. Звернення облдержадміністрації до Прем”єр-міністра України про вжиття дієвих заходів щодо поліпшення роботи хімічної і нафтохімічної галузей не принесло відчутних результатів.
На невизначений час припинили свою діяльність ТОВ «Карпатнафтохім», ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», ПрАТ «Лукор». Лише в 2012 році втратили роботу 650 працівників і ці процеси тривають.
Грубо порушуються права трудівників ТОВ «Завод Техмаш». Це підприємство працює при скороченому робочому тижні. За останні 4 роки вдвоє скоротилась середньо-спискова чисельність працюючих, яка зараз складає 213 чоловік. Крім того, підприємство має борги перед Пенсійним фондом. Тому працівникам, які оформляють пенсію, не зараховується страховий стаж, за час несплати підприємством платежів у цей фонд.
На заводі «Техмаш», на ЗАТ «Завод ТОС «Барва», ДК «Орісіл», інших підприємствах не виконуються норми галузевих угод з оплати праці та щодо підвищення заробітної плати.
В прийнятій обласною галузевою радою постанові передбачено продовжувати спільну з органами державної влади роботу по контролю за дотриманням трудового законодавства на підприємствах галузі.
Прес-служба Ради профспілок Івано-Франківської області