РГ

 

Як зробити так, щоб така форма профспілкової роботи, як колективні договори і колективні угоди відповідали вимогам часу, ефективно захищали законні права та інтереси працюючої людини? Про це говорили учасники засідання робочої групи СПО об’єднань профспілок з опрацювання профспілкового варіанту проекту Закону України «Про колективні договори і колективні угоди», що відбулось 20 січня.

 

РГ1

 

Вів засідання перший заступник Голови СПО об'єднань профспілок, заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк.

 

У заході взяли участь та виступили перший заступник голови Конфедерації вільних профспілок України Анатолій Акімочкін, заступник голови Профспілки працівників нафтової та газової промисловості Сергій Українець, керівник Управління соціального діалогу та колективно-договірного регулювання апарату ФПУ Олена Лобченко, члени СПО об’єднань профспілок, представники всеукраїнських галузевих профспілкових організацій, працівники апарату ФПУ.

 

РГ2

 

До СПО об’єднань профспілок у вересні минулого року надійшов на погодження проект Закону України «Про колективні договори і колективні угоди», розроблений Мінсоцполітики. Зазначений законопроект було розміщено на сторінці СПО сайту ФПУ та попередньо розіслано членам СПО для визначення їх позиції.

Частина членів СПО висловила свою позицію щодо законопроекту. Спільна оцінка – законопроект містить низку принципових положень, в тому числі концептуальних, які є неприйнятними з точки зору профспілок.

Основні з них:

 

- руйнація інституту колективно-договірного регулювання через заміну Генеральної та територіальних угод соціальними пактами;

 

- необов’язковість змісту колективних договорів та угод;

 

- укладення «підгалузевих» угод не репрезентативними сторонами;

 

- надання роботодавцю права на призупинення дії колективного договору,  угоди на невизначений строк;

 

- обмеження строку дії колективних договорів, угод;

 

- необов’язковість укладення колективних договорів тощо.

 

СПО об'єднань профспілок визначив законопроект у такій редакції неприйнятним та направив Мінсоцполітики лист про свою позицію. У ньому СПО об’єднань профспілок зазначає, що чинний Закон України «Про колективні договори і угоди» потребує змін та викладення його в новій редакції. На думку профспілкової сторони, запропонований Мінсоцполітики законопроект порушує основні принципи міжнародного права, зокрема Конвенції МОП 98 про застосування принципів права на організацію і ведення колективних переговорів та 154 про сприяння колективним переговорам, а також ст. 22 Конституції України, яка визначає, що «при прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу вже існуючих прав та свобод».

 

РГ5

 

 З огляду на вищевикладене та на виконання рішення СПО об'єднань профспілок від 19.10.2015 №26-3 «Про хід роботи з опрацювання проекту Закону України «Про колективні договори і колективні угоди» була створена та працює робоча група СПО об'єднань профспілок з опрацювання профспілкового проекту Закону України «Про колективні договори і угоди», як альтернативи законопроекту, що був представлений Мінсоцполітики.

 

ГР6

 

 Під час чергового засідання робочої групи обгорнено низку пропозицій щодо окремих пунктів Закону.

Роботу над законопроектом буде продовжено.

 

Прес-центр ФПУ