Як посилити взаємодію влади, роботодавців і профспілок у регулюванні ситуації на ринку праці? Що потрібно зробити для створення нових робочих місць і недопущення скорочення вже існуючих? Як допомогти безробітному у пошуку роботи? Ці та інші дуже нагальні нині питання розглядалися на «круглому столі», що відбувся 25 квітня, напередодні Першотравня у дніпропетровському Будинку спілок. Його організаторами стали облпрофоб’єднання, обласна державна адміністрація, Федерація організацій роботодавців та обласний Центр зайнятості.
Відкриваючи захід, голова облпрфоцентру Віталій Дубіль зазначив, що, як і сторіччя назад, проблеми забезпечення людей роботою є для профспілок серед найголовніших. Зокрема, вже чимало років вони вирішуються у рамках укладених облпрофоб’єднанням угод із Центром зайнятості та організацією роботодавців.
Особливо важливою є ця співпраця нині, коли значне падіння виробництва спричинило напругу на ринку праці. Профспілки вкрай стурбовані тим, що кількість звільнених з підприємств працівників почала перевищувати число прийнятих на роботу; переваженням серед безробітних жінок та молоді; зростанням неповної зайнятості; різким скороченням цього року вакансій і низьким рівнем зарплати, яка пропонується шукачам роботи. (Стосовно останнього голова облпрофцентру повідомив, що напередодні цього заходу було підписано спільне звернення профспілок та Федерації організації роботодавців до керівників підприємств та профорганізацій стосовно необхідності – в умовах різкого зростання вартості життя в країні – знайти можливість підвищення зарплати найманих працівників – текст додається).
В цих умовах дуже важливими є конкретні дії профспілок та інших сторін соціального діалогу задля недопущення зростання безробіття і збереження трудового потенціалу, соціального захисту та підтримки людей, які втратили роботу.
Свого часу профспілки, зокрема, домоглися включення в діюче Регіональну угоду положення, згідно якого роботодавці повинні узгоджувати з профспілками масове вивільнення працівників. І це, відзначимо, стає пересторогою для деяких не дуже соціально відповідальних адміністраторів (особливо принципово щодо роботодавців тут діють профорганізації металургів та гірників).
Сприяють профспілки й задіянню конкретних механізмів вирішення проблем зайнятості та соціального захисту безробітних. Наприклад, під час «круглого столу» про цікавий досвід взаємодії розповіли начальник відділу кадрів ПАТ «Дніпровський машинобудівний завод» Микола Лисий та директор Ленінського районного (м. Дніпропетровськ) Центру зайнятості Людмила Шмідт.
На цьому підприємстві, під час одного з проведених профспілками заходів, довідались про державну програму стимулювання роботодавців за працевлаштування безробітних, які стоять на обліку. І вже зуміли через Центр зайнятості тільки останнім часом дати роботу більш ніж 20 особам – верстатникам, інженерам та іншим спеціалістам, отримавши у вигляді компенсації значну суму.
Діють профспілки області у цій сфері і через орган законодавчої влади. Так, завдяки співпраці з народними депутатами України від нашої області вдалося домогтися розгляду парламентом законопроекту щодо фінансового оздоровлення та стабілізації роботи легендарного «Південмашу», що буде сприяти загрузці підприємства та дасть роботу його працівникам. І під час цього заходу голова профкому «Південмашу» (він же керівник ЦК профспілки «Космомаш») Валерій Васильєв висловив подяку керівництву облпрофцентру та народним обранцям за допомогу підприємству у вирішенні його проблем.
У своєму виступі на засіданні «круглого столу» про результативну роботу облпрофоб’єднання та його соціальних партнерів у вирішенні проблем на ринку праці, необхідність ширшого інформування трудящих про новації у цій сфері говорили також голова обкому профспілки працівників охорони здоров’я Людмила Валевська; заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Юрій Петренко, голова Федерації організацій роботодавців Віктор Сергєєв; голова обласного Центру зайнятості Вікторія Кузнєцова та керівники його підрозділів - Раїса Малоіваненко, Наталія Селякова, Сергій Маганчук та Валерій Тертишний.
Подібні заходи з питань забезпечення продуктивної зайнятості сторони соціального діалогу планують зробити регулярними.
В.Коврига,
зав. прес-центром Дніпропетровського
обласного об’єднання профспілок