БЕДНОСТЬ

Центральна рада Профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей України звернулась до міністра соціальної політики України Андрія Реви з вимогою негайної реалізації Стратегії подолання бідності у частині підвищення розміру мінімальної заробітної плати до рівня, який відповідно до чинного законодавства буде достатнім для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування.

У зверненні говориться: «Наявні впродовж останніх років в Україні економічні негаразди зумовили зниження розміру заробітної плати, зростання заборгованості із її виплати, зростання утриманців за рахунок звільнених та безробітних і зниження рівня доходів населення та зростання частки бідних.

Специфічною ознакою ситуації в Україні стала бідність працюючого населення як наслідок низьких стандартів оплати праці.

На сьогодні ми маємо значний розрив між низькою ціною за працю та високою ціною на продукти, ліки та комунальні послуги.

Міністерство соціальної політики України відповідно до статті 5 Закону України «Про прожитковий мінімум» 19 липня цього року оприлюднило інформацію щодо фактичного розміру прожиткового мінімуму, який застосовується для спостереження за динамікою рівня життя в Україні. Відповідно до зазначеної інформації фактичний розмір прожиткового мінімуму у цінах червня 2016 року у розрахунку на місяць на одну особу становив 2 683 грн. (з урахуванням суми податку на доходи фізичних осіб - 2 900 грн.).

При цьому, починаючи з 01.05.2016 прожитковий мінімум для працездатних осіб, який на сьогодні дорівнює розміру мінімальної заробітної плати згідно з Законом України «Про Державний бюджет на 2016 рік», становить лише 1450 грн.

Проте, в умовах галопуючої інфляції, стрімкого зростання вартості товарів та послуг, багатократного збільшення вартості житлово-комунальних послуг та енергоносіїв, розмір прожиткового мінімуму як і розмір мінімальної заробітної плати не дозволяють навіть одинокій працюючій особі прожити на ці гроші, тим більше забезпечити мінімальним набором для виживання ще одного непрацездатного члена сім'ї. Така ситуація призводить до критичної межі збідніння працівників та їх сімей і спричиняє соціальну напругу як в трудових колективах підприємств та регіонах їх розміщення, так в державі в цілому, водночас є також причиною демографічної кризи.


Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 161-р затверджено Стратегію подолання бідності. У Загальній частині цієї Стратегії констатується високий рівень бідності серед працюючих осіб.

Це є наслідком відсутності проведення економічних реформ, що дійсно спроможні вплинути на зростання вітчизняної економіки, створення робочих місць та підвищення заробітної плати.

До основних напрямів, завдань і шляхів реалізації Стратегії віднесено, зокрема: підвищення розміру мінімальної заробітної плати у результаті удосконалення механізму його визначення та гарантій забезпечення з урахуванням міжнародної практики і положень Конвенції Міжнародної організації праці № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються; розроблення галузевих стандартів оплати праці; поетапного підвищення рівня оплати праці в галузях економіки.

Слід зазначити також, що Окружний адміністративний суд м. Києва 17 вересня 2015 року у справі №826/6362/15 виніс постанову, згідно з якою Кабінет Міністрів України зобов'язано провести експертизу наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та переглянути їх вміст, а також встановити розмір прожиткового мінімуму в Україні на 2015 рік в порядку і на підставі положень Закону України «Про прожитковий мінімум».

Зазначене рішення суду набуло чинності, проте на теперішній час не виконано.

У листі Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення від 04-34/14-174358 (копія додається) йде мова про те, що за результатами проведеного 30.03.2016 семінару на тему: «Осучаснення прожиткового мінімуму як механізм підвищення рівня життя громадян» учасниками напрацьовано комплекс конкретних завдань, які потребують першочергового виконання з метою виходу із кризової ситуації.

Враховуючи викладене, Центральна рада Профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей України вимагає негайної реалізації Стратегії подолання бідності у частині підвищення розміру мінімальної заробітної плати до рівня, який відповідно до чинного законодавства буде достатнім для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування. Також відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» просимо повідомити про хід виконання рекомендацій Верховної Ради України, наданих за результатами проведеного 30.03.2016 семінару стосовно осучаснення прожиткового мінімуму.

Сподіваємось на Вашу відповідь для інформування трудових колективів галузі.

З повагою, Голова Профспілки В. Мойсюк».

Прес-центр ФПУ