DSC 0841

 

Питання "Сучасні соціально-економічні виклики та дії профспілкових органів " розглянуто на ІІІ засіданні Ради Об'єднання профспілок Харківської області. В роботі Ради взяли участь заступник Голови Федерації профспілок України Олександр Шубін та керівник секретаріату СПО роботодавців у Харківської області Василь Григор’єв.

 

Характеризуючи сучасну соціально-економічну ситуацію в області, Голова Об'єднання профспілок Харківської області Сергій Тесленко відзначив, що при значному зростанні економічних показників, збільшенні номінальної та реальної заробітної плати - ми не стали жити краще. Масштабне збільшення цін і тарифів на основні товари відбувається незважаючи на категоричну незгоду профспілок. Тому, необхідно домагатися від влади забезпечити відкритість і прозорість державної політики встановлення цін і тарифів на соціально значимі товари і послуги, проведення діалогу з профспілками, як це було і раніше. А також активно відстоювати прийняття закону № 2677 «Про ціни і ціноутворення», яким передбачається взаємодія уповноважених органів, які здійснюють державний контроль у сфері ціноутворення, з профспілками. І в рішенні даного питання необхідно тісніше співпрацювати з народними депутатами від Харківщини.

 

DSC 0839

 

Голова ОПХО наголосив, що сьогодні значно загострилося питання кризи трудових відносин, основною причиною якого є дефіцит гідної праці. Гідна заробітна плата, зайнятість, фундаментальні права в сфері праці, соціальний захист і ефективний соціальний діалог - ось основа сталого розвитку країни. Пошук гідної роботи стає все більш складним. Оскільки кількість робочих місць з гідною оплатою праці переважно в промисловому комплексі скорочується, а в сфері надання послуг переважає, як відомо, тіньова зайнятість. Тому люди намагаються знайти роботу самостійно, і бажано за межами країни. І причина виїзду за кордон не тільки у відсутності робочих місць, а значна різниця в оплаті праці на Батьківщині і за кордоном. А витік робочої сили, як правило, зменшує Валовий внутрішній продукт.

 

DSC 0866

 

Голова профспілок Харківщини зазначив, що праця в країни недооцінена і треба приводити ціну праці у відповідність з ринковими реаліями, яка сприятиме підвищенню ефективності виробництва, а отже і підвищенню продуктивності праці. І це було одною з основних вимог на масових акціях протесту профспілок у 2016 році. Уряд почув вимоги профспілок і з 1 січня поточного року збільшив мінімальну заробітну плату в два рази.

Але не такого збільшення соціальних стандартів профспілки вимагали та очікували, оскільки базою у формуванні системи оплати стала не мінімальна заробітна плата, а прожитковий мінімум в розмірі 1600 грн. При цьому вже більше чотирьох місяців не узгоджений розмір тарифної ставки робітника I розряду у небюджетної сфері, як визначено п. 2.4 Генеральної угоди.

 

DSC 0874

 

На жаль, збільшення мінімального розміру заробітної плати, в багатьох випадках, призвело до зрівнялівки в заробітній платі, переведення працівників на договору цивільно-правого характеру і ще більшого скорочення фонду робочого часу, а то і до звільнення. Якщо в 2016 році чисельність штатних працівників збільшилася на 6,4 тис. чол., то в січні вона скоротилася майже на 18 тис. чол. Через відсутність портфеля замовлень на більшості промислових підприємств застосовується скорочений робочий тиждень або робочий день. Однак не можна категорично стверджувати, що основна мета збільшення мінімальної заробітної плати тільки наповнюваність бюджетів усіх рівнів. Збільшення мінімальної зарплати дозволило цілому ряду економічно ефективних підприємств області підняти заробітну плату своїм працівникам від 20 і більше відсотків. До числа таких підприємств відносяться ВАТ «Турбоатом», ДП « Завод ім. Малишева», ДП «Завод ім. Шевченко», ПАТ «Харківський верстатобудівний завод», ПрАТ «Лозівський ковальсько-механічний завод» та ін.

Також голова ОПХО зупинився на системі розподілу доходів і витрат та необхідності встановлення обмежень на оплату праці топ-менеджменту державних корпорацій, компаній і господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій знаходиться у власності держави.

 

DSC 0853

 

Основне питання, яке хвилює усіх профспілковців - чи стане 2017 рік переломним в сторону підвищення життєвого рівня та оплати праці наших членів профспілки? Як зазначив лідер профспілок Харківщини, це багато в чому залежить від того, чи зможе кожна профспілкова організація максимально використовувати економічний потенціал свого підприємства і організації. «Наше завдання - зберегти існуючі гарантії працівників в оплаті праці, не допустити повальної зрівнялівки і зниження ціни соціального пакета.

Сьогодні перед профспілками стоїть непросте завдання посилення громадського контролю за дотриманням трудового законодавства. У 2016 році громадськими інспекторами праці проведено більше 500 перевірок підприємств та організацій, в досудовому порядку врегульовано 797 конфліктних ситуацій. Сергій Тесленко відмітив позитивний досвід з цього питання членських організаціях працівників охорони здоров'я, культури, освіти і науки, ЖГК, оборонної промисловості, енергетики та електротехнічної промисловості.

Разом з тим, до керівників підприємства або організації, де грубо порушуються права членів профспілок, ми практично не користуємося правом, наданим профспілкам ст. 33 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» щодо ініціювання розірвання з ними контракту.

 

DSC 0880

 

Не залишилися без уваги й питання колективно-договірного регулювання, які безумовно, відіграють значну роль в системі соціального діалогу щодо захисту інтересів найманих працівників Зараз діють більш 3,5 тис. колективних договорів, які охоплюють близько 350 тисяч працівників. Також закликав первинки активно приймати участь в обласному огляді-конкурсі первинних профспілкових організацій, який започаткувало Об'єднання профспілок Харківської області як складову частину заходів щодо проведення Року первинної профспілкової організації, встановленого постановою Президії Федерації профспілок України від 20 грудня 2016 року. Як зазначив Голова ОПХО- нам є що показати і є чим пишатися.

В обговоренні взяли участь голова обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України Альона Благовещенська, голова первинної профспілкової організації АК «Харківобленерго» В'ячеслав Тютюнник, голова первинної профспілкової організації ДП «Харківське державно авіаційне підприємство» Михайло Погорєлов, голова первинної профспілкової ПАТ «Харківський підшипниковий завод» Ігор Подгорнєв, голова первинної профспілкової організації державного навчального закладу «Харківський електротехнічний ліцей», голова молодіжної ради обласної організації працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів Андрій Сотников, заворгвідділом обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення Вікторія Дубовик.

 

DSC 0845

 

Заступник Голови Федерації профспілок України Олександр Шубін акцентував увагу учасників зібрання на основних проблемних питання, над якими працює сьогодні Федерація та її членські організації. Він поінформував про заходи ФПУ на захист конституційних трудових прав і гарантій працівників.

Керівник секретаріату СПО роботодавців Василь Григор’єв відмітив позитивну роботу профспілок й роботодавців області з основних соціально-економічних питань та висловив надію, що в подальшому ця співпраця буде сприяти підвищенню економіки області, а значить і покращенню життєвого рівня працівників.

У прийнятій постанови Ради визначені основні завдання профспілкових організацій області щодо захисту соціально-економічних прав та інтересів трудящих.

 

DSC 0827

 

Об'єднання профспілок Харківської області