Професійна спілка працівників нафтової і газової промисловості України утворена в червні 1977 року на базі Профспілки працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості.
Перша організаційна конференція, на якій створено Український республіканський комітет профспілки працівників нафтової і газової промисловості, відбулася у Києві 21 червня 1977 року. Головою Республіканського комітету профспілки було обрано Василя Павловича Кицуна який очолював профспілку до 1983 року.
На ІІ і ІІІ виборній конференціях, у 1983 і 1987 роках головою республіканського комітету профспілки працівників нафтової і газової промисловості було обрано ВасиляТимофійовича Градюка, який обіймав цю посаду до 1990 року.
IV Українська республіканська конференція профспілки працівників нафтової і газової промисловості (1990р.) прийняла Декларацію «Про вільну, незалежну профспілку працівників нафтової і газової промисловості України», затвердила Статут профспілки. Головою профспілки було обрано Олександра Григоровича Попела.
В липні 2009 року на пленумі Центральної ради профспілки працівників нафтової і газової промисловості України головою Укрнафтогазпрофспілки обраний Володимир Іванович Дмитришин, який очолює її до тепер.
Професійна спілка працівників нафтової і газової промисловості залишається однією з найчисельніших виробничих профспілок України. Вона об’єднує понад 100 тисяч працівників підприємств, ветеранів праці у 170 первинних організаціях, Полтавську, Львівську, Івано-Франківську, Харківську, Київську територіальні організації і міжрегіональні організації ПАТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртранснафта», ДП «Укравтогаз».
В умовах продовження процесу реформування нафтогазового комплексу, загроз скорочення робочих місць та чисельності працівників, Укрнафтогазпрофспілка намагається якнайповніше і найефективніше використовувати важелі, права й повноваження, що їх надає чинне законодавство, постійно пам’ятаючи головне завдання – захист трудових прав та інтересів працівників галузі.
Ситуація, що склалася в країні, несприятливі соціальні-трудові наслідки ринкових перетворень вимагають відповідного реагування – консолідації та скоординованих дій профспілкових організацій, розробки нових підходів і внесення пропозицій щодо удосконалення нормативно-правового забезпечення, а також правозастосовної практики в цій сфері.
Центральна рада Укрнафтогазпрофспілки узагальнює пропозиції членів профспілки, профспілкових організацій та веде від їхнього імені переговори з соціальними партнерами щодо Галузевої угоди, організовує укладення колективних договорів, якими регулюються усі соціально-трудові відносини на підприємствах нафтогазової галузі України. Профспілка є суб’єктом Генеральної угоди на національному рівні, яка визначає засади державної політики, норми і принципи регулювання соціально-трудових відносин в Україні.
У 2016 році Укрнафтогазпрофспілка в черговий раз підтвердила свій статус репрезентативності на галузевому рівні, що дозволяє повноцінно і відповідально вести колективні переговори відповідно до вимог нового законодавства про соціальний діалог.
Виборні органи організацій Профспілки будують свою роботу на принципах соціального діалогу, спрямованого на реалізацію заходів зі захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки, здійснення громадського контролю за виплатою заробітної плати, дотриманням законодавства про працю і охорону праці, створенням безпечних умов праці, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту.
Завдяки плідній співпраці та ініціативі лідерів і активістів організацій Укрнафтогазпрофспілки вдається підвищувати ефективність колективних договорів, розвивати соціальне партнерство та спрямовувати зусилля на більш повний захист прав та інтересів трудящих.
Профспілкою працівників нафтової і газової промисловості України разом з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Публічним акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» в 2014 році підписано спільний Меморандум «Про порозуміння та консолідацію дій щодо захисту та забезпечення прав та інтересів працівників підприємств нафтової і газової промисловості на період подолання економічної нестабільності в державі». Цим документом сторони підтвердили спільні зобов’язання щодо збереження робочих місць; створення безпечних і нешкідливих умов праці; утримання та фінансування діяльності об’єктів соціально-побутового призначення; недопущення утворення заборгованості із заробітної плати та інших виплат. Документ містить політичні зобов’язання сторін, які покладаються в основу колективних договорів.
Укрнафтогазпрофспілка займає активну позицію під час проведення реформування нафтогазового комплексу України. Регулярно проводяться консультативні зустрічі з керівництвом Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, де обговорюються актуальні та найбільш гострі проблеми функціонування галузевих підприємств, забезпечення їхнього сталого розвитку, соціального розвитку трудових колективів.
Профспілка постійно аналізує перспективи розвитку галузі і пропонує рішення, спрямовані на розвиток трудового потенціалу підприємств, досягнення гідних умов праці та гідної заробітної плати.
Трудовими колективами, членами Укрнафтогазпрофспілки в 2016 році видобуто більше 1,5 млн. тон нафти, 19,6 млрд. куб. м газу, транспортовано територією України 13 млн. 822 тис. т. нафти, 82,2 млрд. куб.м. природного газу, що вкрай важливо для забезпечення енергетичної незалежності і безпеки молодої Української держави.
За ініціативи Укрнафтогазпрофспілки Всеукраїнськими професійними спілками галузей енергетики розроблено в 2017 році пропозиції до проекту Енергетичної стратегії України на період до 2035 року та направлено Міністерству енергетики та вугільної промисловості України. Зокрема, запропоновано визначити основні цілі, завдання, індикатори виконання та очікувані результати стосовно забезпечення підприємств галузі високопрофесійними трудовими ресурсами, стимулювання продуктивної праці, вирішення питань соціального розвитку трудових колективів, проведення соціального діалогу.
Питання заробітної плати посідає чільне місце у діяльності галузевої Профспілки. Завдяки успішному виконанню колективних договорів більшість працівників – членів профспілки мають заробітну плату, вищу від середньої заробітної плати в економіці.
В умовах виконання Україною Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, зокрема зобов’язання України щодо забезпечення наближення до права, стандартів та практики ЄС у сфері праці, Центральна рада Укрнафтогазпрофспілки у березні 2017 року затвердила і запропонувала соціальним партнерам (Міненерговугілля, НАК «Нафтогаз України», акціонерним товариствам, підприємствам) чітку стратегічну лінію послідовного, системного підвищення заробітних плат, реалізація якої дозволить зберегти і розвинути у середньостроковій перспективі трудовий потенціал нафтогазової галузі, забезпечити високу продуктивність та конкурентоспроможність підприємств, надавши гідні умови праці та достойну оплату праці високопрофесійним трудовим колективам.
Позиція Укрнафтогазпрофспілки щодо системного підвищення заробітної плати працівників нафтогазової галузі в умовах Асоціації України з Європейським Союзом, яка передбачає поетапне, до 2035 року, підвищення та виведення середньомісячної заробітної плати по підприємствах галузі до рівня заробітних плат у нафтогазовій галузі країн Європи, з розумінням сприйнята соціальними партнерами.
Безпечні умови праці, реалізація прав працівників на охорону їхнього життя і здоров’я, здійснення громадського контролю у процесі трудової діяльності, було і залишається одним з найважливіших напрямів діяльності профспілки працівників нафтогазпрому України.
Завдяки успішній колдоговірній роботі на підприємствах галузі постійно удосконалюється система управління охороною праці, спрямована на формування культури охорони праці – тобто створення чітко сформульованої системи прав, обов’язків, де принцип профілактики має пріоритетний статус, стимулювання внутрішньої відповідальності працівників і менеджменту за станом охорони праці.
Постійно проводиться робота з удосконалення системи управління охороною праці і переходу до управління промисловою безпекою згідно вимог міжнародного стандарту ОНSAS-18001, сертифікат на його впровадження отримали основні підприємства галузі ПАТ «УКРТРАНСГАЗ», ПАТ «УКРГАЗВИДОБУВАННЯ», ПАТ «Укртранснафта»,
ПАТ «Укрнафта».
На кожному підприємстві створено служби охорони праці, функціонує п’ятиступенева система оперативного контролю, своєчасно проводиться навчання та всі види інструктажів з охорони праці, у встановленому порядку забезпечується проведення медичних оглядів певних категорій працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, робочий персонал забезпечується спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального і колективного захисту.
Всі ці заходи дозволяють захистити тисячі працівників від травмування і каліцтва на виробництві та професійних захворювань.
Ведеться постійна системна робота з аналізу проектів законів, постанов Уряду наказів Міненерговугілля, виявлення загроз погіршення економічного чи соціального стану підприємств галузі, порушення трудових чи соціально-економічних прав працівників, оперативно готується реагування від профспілкової сторони з метою недопущення таких порушень.
Представники організацій Укрнафтогазпрофспілки завжди у перших рядах учасників солідарних всеукраїнських протестних акцій Федерації профспілок України протии росту споживчих цін, обмеження трудових і пенсійних прав.
Невіддільною частиною діяльності Профспілки працівників нафтової і газової промисловості України є співпраця з міжнародними організаціями та профспілковими об’єднаннями.
Дана робота спрямована на підвищення іміджу Укрнафтогазпрофспілки на міжнародному рівні, ефективності роботи за допомогою впровадження міжнародного досвіду, зміцнення і розвиток профспілкового руху.
Значна увага приділяється соціальному розвитку трудових колективів, поліпшенню житлових умов, лікуванню, оздоровленню працівників галузі та членів їхніх сімей, проводяться культурні, спортивні, оздоровчі заходи, що дозволяє членам профспілки не лише успішно працювати але й розвиватися фізично та духовно.
Профспілка працівників нафтової і газової промисловості України