В рамках співпраці відбулася зустріч представників ФПО і головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області, під час якої обговорювалося питання захисту трудових, соціально-економічних прав трудящих у плані дотримання мінімальних державних гарантій щодо оплати праці найманих працівників. За словами першого заступника головного управління Юрія Шарпінського, проводиться велика робота щодо наповнення бюджету Пенсійного фонду, в т. ч. за рахунок легалізації зарплати. (Порівняно з минулим роком на 33 відсотка збільшилися надходження до Пенсійного фонду). Головне управління співпрацює з різними відомствами у питаннях виявлення фактів використання нелегальної праці та неоформлених трудових відносин. Найважливішим напрямком роботи є здійснення моніторингу відомостей із реєстру застрахованих осіб. Так, за результатами моніторингу, кількість застрахованих осіб в області на 1 травня складає 203,5 тисяч, з яких 30 тисяч або 15 відсотків отримують зарплату, нижчу мінімальної. І поруч з цим збільшилася більш ніж утричі кількість осіб, які отримують зарплату на рівні мінімальної.
З початку року управлінням Держпраці направлено матеріали по 1200 працівнику, що мали ознаки порушення законодавства в частині нарахування зарплати у розмірі, нижчому за мінімальну. Серед інших порушень: відпустки без збереження зарплати, неналежне оформлення трудових відносин, скорочення кадрів понад допустиму норму. Відповідно до цих переліків, визначаються суб’єкти господарювання, з якими треба працювати в першу чергу, надати допомогу. З початку року проведено 58 спільних нарад із соціальними партнерами, на яких заслуховувалися із заслуховуванням порушників платіжної дисципліни, 67 засідань робочих груп та нарад з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці. У таких заходах беруть участь у представники ФПО.
За словами голови ФПО Максима Баланенка, профспілки стурбовані зрівнялівкою, до якої призвело підвищення мінімальної зарплати, підміною трудових відносин цивільно-правовими. «І якщо ми з підміною трудових відносин можемо боротися і боремося, то зрівнялівку побороти при нинішньому законодавстві складно. Одна надія - на колективні договори, хоча це теж проблематично умовити роботодавця, аби він, коли законодавство не змушує, добровільно підвищував зарплату працівникам. Тому саме у цій площині треба працювати з роботодавцями, закликаючи їх до свідомості і розуміння. Велику надію покладаємо на Трудовий кодекс. Якщо він буде прийнятий у тій редакції, в якій прийнятий у першому читанні, то там визначена норма, є мінімальна зарплата, а вже зверху всі надбавки і доплати. А зараз мінімалка не використовується при формуванні зарплати, а застосовується прожитковий мінімум – 1600 грн. Роботодавці просто доплачують до мінімалки, і це дуже прикро.
За результатами зустрічі вирішили: з боку профспілкової сторони більш активно використовувати надані їм права по відстоюванню державних гарантій в оплаті праці, а з боку головного управління – обов’язково надавати інформацію керівним органам профспілок про кожен випадок порушення гарантованих державою прав на оплату праці.
Марія Іванова,
м.Кіровоград