На недавньому засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювалося актуальне і болюче питання для Кіровоградщини – стан виконання регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у 2016 році та показники на 2017 рік.
В області діє 21 профтехзаклад, які щороку випускають близько 3 тисяч фахівців. Де вони розпорошуються, якщо в області відчувається голод робітничих кадрів? Раніше було державне замовлення – воно перетворилося на формальне, тож із 2016 року запрацювало регіональне замовлення, яке за минулий рік виконано на 86 відсотків. Як зробити профтехнавчання ефективним та забезпечити кваліфікованими робітничими кадрами підприємства області? Відповіді на ці запитання шукали учасники засідання. Профспілкова сторона найбільше занепокоєна непродуманим фінансуванням профтехзакладів, адже коли вже були сформовані обласний і місцеві бюджети, держава раптом вирішила скинути на область і міста обласного підпорядкування фінансування підготовки робітничих кадрів. І якщо в області вдалося вийти із цієї ситуації, то в містах це закінчилося затримками виплати зарплати викладачам, стипендії учням, в т. ч. – сиротам. Особливо загострилася ситуація в Кропивницькому. ФПО не раз зверталася із цією проблемою до міського голови. Голова ФПО Максим Баланенко з метою підвищення престижності робітничих професій запропонував сторонам соціального діалогу підтримати і взяти участь у спільному проведенні щорічного конкурсу за високу професійну майстерність, організованого профспілками.
Обласна тристороння рада вирішила: забезпечити виконання Генеральної угоди щодо проведення підвищення кваліфікації не рідше одного разу на 5 років, а також проводити професійну перепідготовку та підвищувати кваліфікацію працівників у періоди їх неповної зайнятості та для працівників, які перебувають під загрозою вивільнення. Сторони соціального діалогу домовилися посприяти відновленню наставництва, удосконаленню професійного навчання працівників безпосередньо на виробництві, запровадженню системи підтвердження кваліфікації за робітничими професіями за результатами неформального навчання.
Вирішено з метою зменшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці проводити систематичну профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір професій, які користуються попитом на ринку праці області. Представники влади, роботодавців і профспілок домовилися про об’єднання зусиль у підготовці кваліфікованих спеціалістів та робітників для виробничої сфери області шляхом укладення тристоронніх договорів роботодавців, органів виконавчої влади і навчальних закладів, створення навчальних центрів на базі кращих ПТНЗ, розвитку дуальної форми навчання, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.
Марія Іванова,
м.Кропивницький