DSC02833

 

 

На засіданні тристоронньої соціально-економічної ради Кіровоградської області розглядалося одне з найболючіших для населення питання оплати праці. Сторони звітували про виконання розділу «Оплата праці» Територіальної угоди між ОДА, обласним об’єднанням роботодавців та ФПО.

За словами директора департаменту фінансів ОДА Сергія Шеремета, 2017 рік став роком суттєвого підвищення зарплати. На 36 відсотків зросли посадові оклади працівників І тарифного розряду ЄТС. В цілому у місцевих бюджетних видатках було затверджено на зарплату на 4,7 млрд. грн., що на 49 відсотків більше, ніж у попередньому році. Мали можливість залучати вільні залишки коштів та додаткові надходження від перевиконання бюджетів. Відбувалося збільшення фінансів по усіх галузях соціально-культурної сфери. Випереджаючими темпами зростала зарплата педагогічним працівникам у зв’язку з підвищенням тарифного розряду. На сьогодні відсутня будь-яка кредиторська заборгованість із зарплати.

Голова ФПО Максим Баланенко сприймає зарплатні досягнення без особливого оптимізму. Великою проблемою цьогоріч стали останні зміни в законодавстві, якими скасовано норму щодо необхідності перевищення розміру тарифної ставки працівника 1 розряду розміру мінімальної зарплати.

Орієнтиром стала величина прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня п. р. «Питання співвідношення оплати за некваліфіковану та кваліфіковану працю, забезпечення міжкваліфікаційної диференціації, а також визначення конкретного переліку доплат, надбавок. заохочувальних та компенсаційних виплат, що включаються до складу мінімальної зарплати, повністю перенесено у площину колективно-договірних відносин. Тобто не обмежена гранична величина розміру тарифної ставки робітника 1 розряду. Встановлено тільки, що мінімальна зарплата не застосовується як розрахункова величина у колдоговорах, а тому сторони вільні у визначенні її розміру. Це може бути інша норма генеральної угоди: 64 відсотки від мінімальної (2048 грн.), а не 1600 грн. яку беруть у розрахунках багато роботодавців. Запроваджені Урядом законодавчі зміни в оплаті праці, якими змінено структуру мінімальної зарплати та порушено принцип автономії колективно-договірного процесу, спровокували виникнення низки проблем під час їх практичної реалізації. Практично неможливо пояснити працівникові, як таке може бути: працювати за двох у випадку тимчасової відсутності людини, а отримувати зарплату за одного. Виникало дуже багато конфліктних ситуацій, які треба було узгоджувати з роботодавцями».

На жаль, зазначив Максим Баланенко, при укладанні колдоговорів домовленість не завжди виконується. Причини – суб’єкт не перебуває у сфері дії сторін, при цьому цей же суб’єкт працює у галузі, на яку поширюється Угода. Якщо і далі роботодавці будуть притримуватись цієї позиції, то ще довго будемо досягати планки, названої губернатором – середня зарплата в області має бути 500-600 євро. При нинішньому рості цін і тарифів середня зарплата у 6 тис. грн. – це крапля в морі.

Йшла мова на засіданні і про вжиття спільних заходів для подолання такого ганебного явища, як несвоєчасна виплата зарплати. Зроблено багато: більш ніж наполовину зменшено борги, але вони залишаються: із 11 економічно активних підприємств-боржників на трьох діють профспілкові організації. Усі дії поки що не досягли бажаної мети. Але Максим Баланенко акцентував увагу на боргах, які не фіксуються статистикою: борги із зарплати медикам області, майстрам виробничого навчання, викладачам спецдисциплін, стипендії учням професійних училищ Кропивницького. «Для трьох сторін діалогу - це повинно бути НП, а не перекладання вини однієї установи на іншу. Хіба це нормально, що лікар повинен добиватись виплати зарплати через акцію протесту в Києві? Або учні й викладачі ПТУ  Кропивницького, які готують робітничі кадри, планувати пікетування Кіровоградської міської ради? Як Голова Федерації профспілок, хочу відзначити, що ми не повністю виконали своє зобов’язання із застосування у повному обсязі надані профспілкам права щодо здійснення контролю за використанням нашими партнерами зобов’язань у сфері оплати праці. ФПО і її членським організаціям надано конкретні рекомендації щодо дій в напрямку поліпшення роботи, які обов’язково треба врахувати в роботі. Якщо в області не буде конструктивного діалогу, розуміння, що від рівня оплати праці залежить доля економіки області, кожного підприємства ми й надалі втрачатимемо трудові ресурси і населення області».

Обговорювався на засідання також стан справ по вирощуванню та збиранню врожаю. Директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Коренюк проаналізував ситуацію: у зв’язку з погодними умовами (посухою) аграрії недобрали 300 тис. тонн ранніх зернових, розповів про очікувану врожайність пізніх зернових. Заспокоює те, що зібране дозволяє забезпечити продовольчу безпеку. Профспілкову сторону у цій ситуації турбує одне: чи не спровокують недобрані тонни врожаю підвищення цін на хлібобулочні вироби? Аби застерегти можливе підвищення, вважають, потрібно посилити громадський контроль і спільно з державними контролюючими органами втручатися у формування ціни на хліб.

Активне обговорення  на засіданні викликало питання «Про стан розвитку і підтримки малого та середнього підприємництва в області». Відзначалося, що умови для розвитку бізнесу створено: надаються кредити на пільгових умовах, безповоротна допомога, однак бажаючих започаткувати свою справу не густо. На думку голови обласної організації Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг Людмили Хрипливої, доброю підтримкою для підприємців стане нещодавно підписана Галузева угода між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Асоціацією роботодавців торгівлі та комерційної сфери економіки України та Всеукраїнською профспілкою працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг.

 

 

Марія Іванова,

м.Кропивницький

 

DSC02837