Розпочалося реформування галузі охорони здоров’я. Яка його перспектива? Чи виграють від цього пацієнти? Ці болючі питання обговорювалися на черговому засіданні Кіровоградської обласної тристоронньої соціально-економічної ради. За словами директора департаменту охорони здоров’я ОДА Олега Рибальченка, у нинішньому році будуть реформовані Центри первинної медико-санітарної допомоги. Це буде нова модель фінансування і надання послуг.
Основне завдання на І півріччя ц. р.: реорганізувати бюджетні заклади на комунальні некомерційні підприємства, оскільки тільки у такому статусі вони зможуть укласти договори із Національною службою «Здоров’я” та отримувати пряме фінансування з Державного бюджету. Це будуть неприбуткові підприємства, які зможуть самостійно розпоряджатися коштами і вільно встановлювати розмір зарплати медпрацівників. Визначено перехідний період (2018-2019 роки) і залишено обидві системи фінансування: медичну субвенцію та за прямими договорами. Приєднуватися до реформи медичні заклади зможуть тільки автоматизовані. Заклад має обрати медично-інформаційну систему та підключитися до електронної системи охорони здоров’я, яка працює в тестовому режимі. Коли пацієнти будуть укладати декларації з лікарями, вони реєструватимуть їх у цій системі. Отже Національна службою «Здоров’я» зможе оплачувати лікарю ведення кожного пацієнта. У майбутньому електронна система дасть змогу пацієнтам швидко отримати медичну інформацію, а лікарям - правильно ставити діагнози.
Старт підписання декларацій про вибір лікаря почнеться у ІІ кварталі. Це може бути сімейний лікар, терапевт дільничний або педіатр, незалежно від місця проживання. Перші виплати від Національної служби «Здоров’я» передбачаються уже в ІІ півріччі. У той же час буде розпочато роботу з підготовки закладів спеціалізованого стаціонарного лікування до нової моделі. З цього приводу уже створені госпітальні ради. Друга ланка буде реформуватися у наступному році.
Без ейфорії сприймає реформування медичної галузі профспілкова сторона. Як зазначив голова ФПО Максим Баланенко, насторожують і хвилюють такі питання: відсутність відповідного фінансування, перекладання державою своїх повноважень на місцевий рівень, неясність змін організаційно-правових форм, хто вирішуватиме, які категорії населення можуть розраховувати на оплату медичних послуг, якщо буде діяти система співоплати послуг пацієнтом і державою, як розподілятиме кошти й оцінюватиме роботу лікаря Національна служба, коли ж розпочнеться реформа оплати праці медпрацівників і ліквідується злощасна зрівнялівка, як реформа кореспондується із прожитковим мінімумом, у якому крім вати, бинта та заспокійливих навіть натяку немає на ті суми коштів, які треба платити за послуги? Тому хворі на складні захворювання, у яких немає коштів, приречені на смерть. Максим Баланенко запропонував надати реформі більше публічності і обговорення серед населення: у чому саме переваги нововведень?
Стурбована ситуацією у медичній галузі і голова обкому профспілки працівників охорони здоров’я Лариса Козлова. Умови праці і рівень оплати праці та ставлення держави до медпрацівника – принизливі. Втрачається інтерес до професії, принципи доброти і гуманності. У якій ще державі витрачаються кошти на навчання 9 років, а в результаті зарплата – на рівні некваліфікованого працівника. З 1 січня мінімальна зарплата – 3723 грн., а посадовий оклад лікаря, визначений за тарифним розрядом ЄТС, з урахуванням доплати до мінімальної зарплати складатиме 3735 грн, медсестри – 3723 грн., молодшої медсестри – 3723 грн., спеціаліста з вищою немедичною освітою – 3723 грн. Гарно пояснюють, яку будуть отримувати зарплату лікарі первинної ланки, а що робити фахівцям другого і третього рівня, як їм дожити із цією зарплатою до 2020 року, питання риторичне.
Профспілка не може змиритися з такою кричущою несправедливістю і тому вступила у колективний трудовий спір з КМУ, двічі ініціювала зустріч з Прем’єр-міністром України. Є доручення відповідним міністерствам про перегляд оплати праці працівників галузі, але питання так і не вирішилося. Тому, запропонувала Лариса Козлова, ввести на місцевому рівні програму місцевих стимулів. Це б хоч частково вирівняло несправедливість в оплаті праці.
На час реформування обком профспілки залишає за собою право здійснювати контроль за дотриманням трудового законодавства.
Марія Іванова,
м. Кропивницький