19 лютого 2018 р. у м. Чернігів відбулась стартова нарада в рамках проекту «Вплив трудової міграції українських працівників на ринки праці України і ЄС (на прикладі будівельників)». Керівник проекту Василь Андреєв разом із членами команди проекту привітали учасників заходу і розповіли про мету та завдання проекту, актуальність вирішення питань використання найманої праці (трудового мігранта) на підставі договорів без врахування соціального захисту працівника, надання правової і консультаційної допомоги трудовим мігрантам, та роль і місце профспілок в вирішенні нагальних проблем трудової міграції.
У заході прийняли участь керівники обласних організацій Профспілки, представники профспілкових організацій цементних, металообробних, цегельних та інших підприємств промисловості будівельних матеріалів і представники профспілкових організацій будівельних навчальних закладів та їх викладачів.
Під час ознайомлення з презентацією в рамках проекту, щодо ключових сфер праці в країнах ЄС, в яких задіяні українські трудові мігранти, учасники заходу обговорювали питання, що на даний час все більше фахівців – будівельників виїжджає робити за кордон (країни ЄС все більше потребують українських кваліфікованих будівельників (мулярів, штукатурів, арматурників, теслярів, зварювальників і т.і.), а вітчизняний будівельний ринок потерпає від нестачі кваліфікованих кадрів.
Однією з ключових тем для обговорення, було питання значної різниці в оплаті праці на батьківщині й за кордоном (середня заробітна плата в будівництві в Україні складає 206 євро, а мінімальна заробітна плата в Польщі - 453 євро; Чехії - 407 євро; Угорщині - 412 євро).
Підтвердженням цього біли виступи представників з Луцька, Рівного, Миколаєва, Вінниці, Києва і Броварів.
Партнери по проекту з Молдови, Грузії і Фінляндії через скап-зв’язок в свою чергу, розповіли про стан трудової міграцій, порушення трудових прав, невідповідності нормативам, встановленим в країні перебування (ненормований робочий день, недотримання техніки безпеки, виконання небезпечних для здоров'я робіт, пов'язаних з ризиком для життя і здоров'я, несвоєчасна і неповна виплата заробітної плати), нелегальна праця, та відсутність належного соціального захисту.
Марина Куртанідзе (Marina Kurtanidze) (Профспілка працівників будівельної індустрії і будівельної промисловості Грузії - The Architecture, Construction and Building Material Industry Workers' Trade Union of Georgia), розповіла про важливість вирішення питання нелегальної праці і приділила увагу координації між профспілкової платформи з країн учасників проекту.
Валерій Ніеменмаа (Valeri Niemenmaa) (Rakennusliitto – Будівельна профспілка Фінлядії - Rakennusliitto – The Finnish Construction Trade Union), розповів про випадки порушення умов реєстрації працівників роботодавцем, та питання відсутності у мігрантів соціально – економічних гарантій.
У кінці заходу всі учасники відзначили важливість даного проекту, розпланували терміни проведення заходів в рамках проекту та висловили про всіляку підтримку в його реалізації.
Захід організовано в рамках проекту «Вплив трудової міграції українських працівників на ринки праці України і ЄС на прикладі будівельників», який виконує Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України за сприяння Європейської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» за фінансової підтримки Європейського Союзу та в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» (Конкурс «Громадська синергія: посилення участі громадськості в евроінтеграційних реформах»).
Профспілка працівників будівництва
і промисловості будівельних матеріалів України