7 червня 2018 року в приміщенні Навчально-методичного центру профспілок відбулось спільне розширене засідання Колегії Управління освіти і науки обласної державної адміністрації та комітету Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України.
У роботі колегії та пленуму взяли участь члени Колегії Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, члени комітету обласної організації Профспілки, члени ревізійної комісії обласної організації, керівники місцевих органів управління освітою. Всього на засіданні були присутні 120 учасників.
Захід проходив за участю Наталії Романової — заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації, Ігоря Москаленка – голови Федерації профспілкових організацій Чернігівської області.
На порядок денний спільного засідання було винесене питання « Про стан виконання Угоди між Управлінням освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації і Чернігівською обласною організацією Профспілки працівників освіти і науки України на 2012-2020 роки».
Доповідали Тетяна Матвеєва – голова обласної організації Профспілки та Микола Конопацький – начальник Управління освіти і науки облдержадміністрації.
Голова обласної організації у своєму звіті наголосила, що значущими та вагомими аргументами на користь колективно-договірного регулювання трудових прав та соціально-економічних інтересів спілчан є домовленості Сторін про надання додаткових порівняно з чинним законодавством трудових та соціально-економічних пільг, що ґрунтуються на нормах Закону України «Про колективні договори і угоди». За термін дії Угоди показник додатково залучених коштів на одну особу збільшився з 812 гривень у 2016 році та до 1180 гривень у 2017 році. Колективними договорами в області охоплено 31943 працюючих або 99,3% загальної чисельності працівників закладів освіти, де створені первинні профспілкові організації.
В обох доповідях відмічено, що сторонами угоди упорядковано низку неврегульованих законодавством трудових та інших проблемних питань, в тому числі робочого часу, умов праці, додаткової оплати за роботу вчителів, вихователів та інших педагогів у певних умовах. Включення до договорів та угод умов, які погіршують становище працівників порівняно із законодавством та Угодою не допускається.
Доповідачі зауважили, що у бюджетній сфері більшість виплат встановлені в чіткому розмірі і не можуть змінюватись колективними договорами і угодами. У той же час Уряд постійно прагне відійти від конкретних розмірів. У зв’язку з цим зростає роль колективних договорів і угод в сфері регулювання оплати праці.
Так сталось з надбавкою за престижність. Незважаючи на зниження розміру надбавки деякими органами управління освітою, середній розмір надбавки в області збільшується: 2016 р. – 12,7%, 2017 р. – 14,0%, 2018 р. – 14,5%.
Діяльність сторін Угоди спрямовувалася на забезпечення громадського контролю за виконанням вимог охорони праці та здоров’я, безпеки життєдіяльності.
Якщо у попередні роки було атестоване лише кожне четверте робоче місце, то на кінець 2016 р. було атестовано 50,3%, а на кінець 2017 – 66,7% робочих місць.
Спільно з управлінням освіти і науки забезпечується участь у Всеукраїнському громадському огляді-конкурсі стану умов і охорони праці в установах, закладах, підприємствах та організаціях Міністерства освіти і науки України.
Стосовно розділу угоди «Соціальні гарантії, пільги, компенсації» проведено аналіз пільгового підвезення педагогічних працівників. Якщо у 2016 році 67% педагогів від тих, хто працює в інших населених пунктах сільської місцевості, підвозилися до місця роботи, то у 2017 році підвезенням було охоплено 71 % педагогів, які цього потребували.
В обласній організації продовжує діяти Програма оздоровлення та відпочинку членів нашої Профспілки. За останні два роки оздоровлено майже 400 членів Профспілки на що витрачено 1,2 млн. грн. профспілкових коштів.
Значна увага приділялася створенню необхідних умов для задоволення духовних інтересів працівників галузі.
Захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки забезпечується через соціальне партнерство.
Позитивну роль відіграє входження голови обласної організації Профспілки до ради соціального партнерства. На ній, зокрема, піднімалось питання своєчасної виплати відпускних влітку 2018 року.
Згідно з Угодою з обласною організацією погоджуються кандидатури на нагородження щорічними обласними преміями імені Софії Русової та Георгія Вороного.
Права та гарантії діяльності профспілкових організацій в області в цілому забезпечуються.
Протягом дії обласної Угоди фактів втручання керівників закладів освіти у статутну діяльність організаційних ланок Профспілки не було.
В обговоренні доповідей взяли участь Надія Бобруйко – голова Козелецької районної організації Профспілки, Ірина Наумчик – начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міської ради, Ігор Москаленко – голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області, Наталія Романова — заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації.
Виступаючі наголосили, що на сьогодні метою соціальних партнерів є збереження галузі й недопущення звуження прав її працівників. Значна увага була приділена фінансуванню галузі освіти області, освітній субвенції, фінансуванню освіти місцевими органами влади.
Колегія Управління освіти і науки обласної державної адміністрації та пленум комітету Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України прийняли рішення схвалити проект змін до Угоди та доручили підписати зміни до Угоди від управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації начальнику управління Миколі Конопацькому, від Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки Україні голові організації Тетяні Матвеєвій.
Урочисте підписання змін відбулося одразу після прийняття рішення колегією та пленумом.
Ніна Дудка
заступник голови Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України