На черговому засіданні президії Чернівецької обласної ради профспілок розглянуто питання про роботу обласної організації профспілки працівників лісового господарства щодо ефективного використання колективних договорів по захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працюючих.
Ознайомившись з відповідними матеріалами про діяльність галузевої профспілки, а перед цим відвідавши у рамках виїзного семінару керівників обласних організацій профспілок первинну профспілкову організацію ДП “Сторожинецьке лісове господарство”, члени президії облпрофради одноголосно схвалили досвід роботи профспілкових організацій чернівецьких лісівників із забезпечення соціальних і трудових гарантій працівникам та рекомендували членським організаціям облпрофради використовувати цей досвід як пріоритетний напрямок у їх діяльності.
Подаємо у викладі виступ на засіданні президії голови облорганізації профспілки працівників лісового господарства Володимира Барабаха.
- Маючи значні запаси лісових насаджень, Буковина історично славиться своїми традиціями у веденні лісового господарства та лісопромисловому виробництві. Те ж саме можна сказати про обласну галузеву профспілку, яка упродовж більш ніж сімдесят років, попри зміну назв та державного устрою, завжди займала принципову позицію у розв’язанні соціально-економічних проблем трудових колективів галузі, поліпшенні умов їх праці та її оплати, стояла на захисті законних прав та інтересів членів профспілки.
Нині в обласній профспілці діють 18 первинних профспілкових організацій, які об’єднують 5 тисяч спілчан (працюючих, студентів та учнів двох навчальних закладів, непрацюючих пенсіонерів), що представляють підприємства, установи і організації як державної, так і інших форм власності та підпорядкування. Відрадно, що більше третини серед членів профспілки – це молодь до 35 років.
Обласним комітетом профспілки здійснюється цілеспрямована робота з організаційного та фінансового зміцнення обласної та первинних профспілкових організацій, що є основою підвищення ефективності профспілкової діяльності. Головним інструментом у відстоюванні законних прав та інтересів працюючих були і залишаються колективні договори.
Спільними зусиллями в галузі вдалося зберегти відповідальне ставлення профспілкових комітетів та роботодавців до можливостей договірного процесу, збільшити відсоток працюючих, охоплених колдоговорами, дещо збагатити їх зміст і, чи не найголовніше, не допустити урізання соціальних пільг і гарантій працівникам. Заслуговує на увагу практика заключення та виконання колективних договорів у Берегометському, Путильському, Сторожинецькому, Хотинському і Чернівецькому лісгоспах, Сторожинецькому лісовому коледжі.
Пріоритетними у діяльності обкому профспілки, його членських організацій були й залишаються питання впливу профспілки на відродження та нарощування темпів виробництва. Адже без нарощування його обсягів немає і соціального захисту. Ці питання в тому чи іншому контексті обговорюються на пленумах і засіданнях президії обкому профспілки, на зустрічах з керівниками облуправління і галузевих підприємств області.
Це, в свою чергу, сприяло мобілізації трудових колективів на постійне нарощування виробництва. Протягом останніх десяти років практично усі колективи лісових підприємств області наростили обсяги реалізації продукції.
У першому півріччі 2018 року галузевими підприємствами регіону вироблено продукції на суму 396,5 млн. грн., що становить 132 відсотка до показника попереднього року, обсяг реалізованої продукції склав 336,3 млн. грн. і зріс на 125,9 відсотка до відповідного періоду 2017 року. Ці позитивні показники здобуті на фоні щорічного зменшення об”ємів заготівлі ліквідної деревини. Зокрема, за останніх чотири роки обсяги лісозаготівлі зменшилися на 277 тис. кубометрів.
Незважаючи на несприятливі умови, які негативно впливають на діяльність системи лісового господарства України, на підприємствах галузі відійшли в минуле борги з оплати праці, забезпечене поступове збільшення доходів працівників. Наполеглива позиція президії обкому профспілки та порозуміння з роботодавцями дали певний поштовх зростанню заробітної плати.
Наприклад, при стабільній середньообліковій кількості штатних працівників лісогосподарських підприємств краю у 3000 осіб, середній рівень заробітної плати членів галузевої профспілки за січень – липень 2018 року склав 9105,75 грн., що на 2075,33 грн. або на 129,5 відсотка більше аналогічного періоду минулого року. А найвищу зарплату отримують працівники Сокирянського–10316,57 грн., Сторожинецького – 9757,52 грн. і Хотинського – 9385,32 грн. лісгоспів.
Цьому, передусім, сприяло те, що упродовж останнього часу всі підприємства, за наполяганням профкомів, домоглися своєчасного включення до колективних договорів норми галузевої та територіальної угод щодо встановлення тарифної ставки робітника першого розряду не нижче 120 відсотків від законодавчо затвердженого прожиткового рівня. До того ж, практично у всіх трудових колективах переглянуті та внесені до нових колективних договорів більш прогресивні положення і зміни до порядку преміювання, збільшені розміри надбавок і доплат за ефективну роботу, вислугу років тощо.
Важливим напрямком діяльності обкому профспілки залишається забезпечення належних і здорових умов праці працюючих, попередження випадків виробничого травматизму. Ці питання, як мінімум один раз на рік, вносяться на засідання президії обкому профспілки, регулярно розглядаються на колегіях обласного управління, засіданнях профспілкових комітетів та конференціях трудових колективів. На особливому контролі з боку профспілки - виконання комплексних заходів з охорони праці, передбачених колективними договорами, збільшення фінансування на забезпечення безпечних умов праці, придбання засобів індивідуального та колективного захисту працюючих, створення відповідних побутових умов, навчання працівників навикам безпечної праці.
З метою профілактики виробничого травматизму на кожному підприємстві облаштовані сучасні кабінети з охорони праці, діє система оперативного адміністративно–громадського контролю усіх рівнів. На підприємствах стовідсотково вирішено питання із забезпеченням працівників якісним спеціальним одягом та взуттям, обігрівальними будиночками, сучасними засобами виробництва.
Зокрема, у першому півріччі 2018 року на забезпечення заходів з охорони праці галузевими підприємствами області виділено 5,2 млн. грн., в тому числі 2,3 млн.грн. – на забезпечення індивідуальними засобами захисту, 1,5 млн.грн. – на навчання працівників з охорони праці.
Завдяки можливостям колдоговірного регулювання трудових відносин значно посилилася увага до питань організації змістовного відпочинку і дозвілля, розвитку фізичної культури і спорту, самодіяльного мистецтва, оздоровлення працівників і членів їх сімей, особливо в умовах ліквідації санаторно-курортного лікування та дитячого оздоровлення.
Практично на всіх підприємствах лісової галузі значно поліпшилася ситуація з відрахуваннями профкомам коштів на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу. Наприклад, в ухвалених цьогоріч колективних договорах розміри відрахувань, відповідно до ст.44 Закону України “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, встановлені на рівні від 0,5 до 1,0 відсотка від фонду оплати праці. Це дає можливість профкомам підприємств задовольнити потреби частини своїх працівників та членів їхніх сімей в оздоровленні та відпочинку. Лише у 2018 році до санаторних, оздоровчих та відпочинкових закладів України за рахунок профспілкових коштів направлено 200 працівників галузі та членів їх сімей.
Протягом останнього часу профспілкові організації галузі активно долучаються до організації використання унікальних рекреаційних і відпочинкових можливостей галузевих підприємств як в інтересах наших працівників, так і населення краю. Силами та коштами колективів підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства облаштовано 243 рекреаційних пункти, в тому числі у 1 півріччі 2018 року – 72. Вони розташовані на лісових галявинах, а також обабіч доріг для комфортного перепочинку подорожуючих та відпочивальників.
Не можна обійти увагою й участь профспілкових організацій у різноманітних святкових заходах, успіхи окремих команд лісгоспів в аматорських футбольних і волейбольних турнірах, розвиток художньої самодіяльності, фізичної культури і спорту в Берегометському, Путильському і Сторожинецькому лісгоспах, Сторожинецькому лісовому коледжі і Чернівецькому вищому професійному художньому училищі № 5.
Значна увага обласної профспілки приділяється роботі галузевого дитячого пансіонату “Вербиченька”, який вдалося не тільки зберегти, а й суттєво збагатити його матеріально-технічну базу. Зокрема, за короткий час забезпечено санітарними зручностями центральний корпус, встановлено каркасний басейн, оновлені душові приміщення, меблі, постільний, кухонний та спортивний інвентар, холодильне обладнання, перекрито дахи, розпочато реконструкцію одного з корпусів. Окрасою табору стала, до літнього оздоровчого сезону-2018, по-сучасному впорядкована територія. Відбулися також позитивні зміни в організації харчування дітей, виховному процесі з акцентом на патріотичне виховання. Все це сприяє майже цілковитій наповнюваності дитячої оздоровниці у кількості 1100 дітей щорічно. За підсумками Всеукраїнського огляду роботи профспілок на кращу організацію оздоровлення та відпочинку дітей влітку 2018 року пансіонат “Вербиченька” відзначений Почесною грамотою Федерації профспілок України у номінації “Кращий заклад оздоровлення та відпочинку дітей”.
За безпосередньої участі обкому профспілки, через організацію відповідних змагань і конкурсів, чимало зроблено для зростання професійної майстерності працівників. Відрадно, що у 2018 році члени галузевої профспілки відзначилися на загальнодержавному рівні. Працівник Сторожинецького лісового коледжу Віталій Слюсарчук став переможцем Всеукраїнських змагань вальників лісу, а водій Сторожинецького лісгоспу Валерій Грижинку здобув перемогу у Всеукраїнському конкурсі “Кращий оператор гідроманіпулятора”.
Велика увага в галузі приділяється вихованню гідної зміни. На базі підприємств управління діють 18 шкільних лісництв, яких з часом стане 35. Основним їх завданням є залучення учнів до суспільно-корисної праці, охорони природи, набуття елементарних знань і навичок ведення лісового господарства.
Трудові колективи та профспілкові організації лісової галузі, використовуючи, зокрема, і можливості колдоговірного регулювання, не залишаються осторонь соціально-економічних проблем регіону, у міру можливостей надають посильну допомогу місцевим громадам, закладам соціальної сфери, нашим захисникам на Сході України.
Підготував Михайло Лєньков,
завідувач відділом з питань захисту
соціально-економічних та духовних
інтересів працюючих Чернівецької
облпрофради