IMG 8195

 

Нещодавно відбувся черговий пленум комітету Чернігівської обласної організації Профспілки, який розглянув питання про роботу організаційних ланок щодо зміцнення первинних профспілкових організацій як основи діяльності Профспілки.

 

З доповіддю виступила Тетяна Матвеєва – голова обласної організації. Вона наголосила, що саме на рівні первинної організації реалізується мотиваційний аспект профспілкового членства, члени профспілки найчастіше стикаються з проблемами трудових відносин, зустрічаються з фактами соціальної несправедливості і порушення законодавства. Від того, наскільки компетентно вирішуються проблеми у первинній профспілковій організації, залежить результативність роботи профспілки в цілому.

Надаючи важливого значення діяльності первинних профспілкових організацій, районні, міські організації щорічно на засіданнях президії заслуховують питання про роботу більше 150 первинних організацій.

Сьогодні зростає актуальність прийняття рішень щодо збереження та нарощування профспілкового членства, так як за останні роки спостерігається зменшення кількості членів Профспілки. У той же час є резерв серед працівників закладів освіти, студентів, учнів закладів професійної освіти.

У своєму виступі доповідачка зупинилася на питаннях навчання профспілкових лідерів та активістів. Обласним комітетом Профспілки протягом останніх двох років проведено 30 навчальних семінарів, тренінгів та забезпечено навчання і підвищення кваліфікації більше 190 профспілкових працівників і активістів. Практикується проведення днів обкому в організаційних ланках.

Для відстоювання трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки застосовуються різні форми та методи роботи.

Усіма організаційними ланками здійснюється громадський контроль за дотриманням законодавства про працю в закладах освіти. На вимогу вищих профспілкових органів (обласних, міських, районних комітетів) та громадських інспекторів роботодавцями усунуто 306 порушень, а 3 посадових осіб притягнуто до дисциплінарної чи адміністративної відповідальності. Тільки за 2017 та І половину цього року в 495 установах і закладах освіти проведено 508 перевірок, виявлено 519 порушень. На вимогу громадських інспекторів праці роботодавцями усунуто 264 порушення.

Важливим мотиваційним фактором для спілчан є надання безкоштовної правової допомоги, зокрема, в судових процесах. За останні два роки складено 116 позовних заяв та інших процесуальних документів. Судами прийнято 85 рішень на користь працівників.

Доповідачка окремо зупинилася на важливому мотиваційному аспекті профспілкового членства – культурно-масовій, фізкультурно-оздоровчій та спортивній роботі, яка проводиться усіма ланками обласної організації.

В обласній організації з листопада 2012 року діє Програма оздоровлення та відпочинку членів Профспілки та членів їх сімей.

За останні два роки оздоровлено більше 660 членів Профспілки, на що витрачено майже 1,7 млн. грн. профспілкових коштів.

За три роки профспілковим бюджетом усіх рівнів на оздоровлення дітей членів Профспілки було витрачено більше 1,5 млн. грн. За фінансової участі профспілки у 2017-2018 роках оздоровлено більше 1400 дітей.

Обласний комітет щорічно проводить обласну спартакіаду.

Команди обласної організації з різних видів спорту беруть участь у Всеукраїнських змаганнях. За загальними результатами Всеукраїнської спартакіади Чернігівська обласна організація визнана переможцем і зайняла І місце.

Усі організаційні ланки використовують у своїй діяльності моральне та матеріальне заохочення профспілкового активу. Щомісячно 7 кращих профспілкових активістів первинних організацій студентів отримують стипендію обкому Профспілки. В угодах обласній, районних, міських, колдоговорах закладів освіти для голів первинних профспілкових організацій та членів профкомів передбачене складання оптимального графіка роботи, головам первинних профспілкових організацій надаються додаткові дні оплачуваної відпуски.

Організаційні ланки надають важливого значення інформаційній роботі. У 2017 та 2018 роках обкомом Профспілки придбано оргтехніку для територіальних та первинних профспілкових організацій.

Обласна організація має власний сайт. У 2017 році була відкрита сторінка обласної організації Профспілки в соціальній мережі Facebook.

Завдячуючи послідовній роботі обласної та районних організацій у процесі децентралізації у 29 об’єднаних територіальних громадах створені первинні профспілкові організації. Із них 26 мають статус юридичних осіб.

Водночас, вважає доповідачка, необхідно знаходити нові форми і методи роботи для організаційного, фінансового зміцнення первинних профспілкових організацій і збереження та нарощування профспілкового членства, знаходити нові шляхи та запроваджувати нові методи співпраці у взаємовідносинах з керівниками, органами управління освітою з метою недопущення порушення прав членів Профспілки.

Доповнили доповідь у своїх виступах члени комітету. Демченко Олег – голова Борзнянської районної організації Профспілки зупинився на проблемах дошкільних і позашкільних навчальних закладів, які фінансуються місцевими територіальними громадами. «Позитивне вирішення питань залежить у значній мірі від розуміння і відношення голів територіальних громад до нагальних проблем галузі освіти та особистого бажання сприяти їх вирішенню» - зазначив виступаючий.

2017 – 2018 роки стали випробуванням для первинних профспілкових організацій дитячих навчальних закладів, підпорядкованих Борзнянській міській раді. Заробітну плату для них довелося виборювати через колективний трудовий спір та судові процеси. І тільки завдяки активності голів первинних профспілкових організацій, підтримки обкому Профспілки ситуацію вдалось вирішити на користь наших спілчан.

Олексій Лейберов – голова первинної профспілкової організації Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя у своєму виступі наголосив, що сьогодні особливої уваги потребує первинна профспілкова організація, адже то є серце будь-якого трудового колективу. Дуже важко робити роботу, спираючись тільки на власні сили. Тому первинна профспілкова веде соціальний діалог з адміністрацією університету. На початку 2018 року профком та керівництво університету розробили широку стратегію дій, яка була затверджена профкомом працівників та Вченою радою університету, і вже виконується та дає позитивні результати.

«Організаційному зміцненню Профспілки сприяло створення профспілкових організацій у територіальних громадах» – наголосила Інга Чеботаєва – голова Ніжинської районної організації Профспілки.

Найбільш перспективним і конструктивним видом соціального партнерства у громадах став переговорний процес щодо укладання колективного договору. Процес переговорів у Вертіївській громаді проходив складно. Після довготривалих перемовин колективний договір було підписано у тій редакції, яку пропонувала профспілка, а також було включено положення про преміювання працівників закладів освіти. Водночас, виступаюча зауважила, що не завжди колективні договори використовуються первинними організаціями для активного захисту і відстоювання інтересів працівників.

Голова Корюківської районної організації Профспілки Алла Кириченко зупинилася у своєму виступі на тому, що до первинної профспілкової організації Корюківської громади ввійшли працівники закладів культури. Спочатку психологічно для працівників культури сприйняття приналежності до освітянської Профспілки давалось важко, але тепер, коли вони відчувають на собі результати укладеного колективного договору, отримують, відповідно, заохочення, все стало на свої місця.

Тетяна Заголій – голова Прилуцької міської організації вважає найважливішими та актуальними питання моніторингу профспілкового членства, виявлення об’єктивних та суб’єктивних причин виходу працівників з лав Профспілки. Тут важлива роль належить первинній профспілковій організації в розповсюдженні інформації про роботу Профспілки, умінні голови організації відстояти позицію колективу, співпраці профспілкового активу з керівником закладу, органами місцевого самоврядування, а також укладанні колективного договору з перевагами для членів Профспілки.

У своєму виступі голова об’єднаної первинної профспілкової організації Ніжинського агротехнічного коледжу Петро Дейкун наголосив, що коледж переживає сьогодні фінансові труднощі. Але найбільше колектив хвилює невизначеність долі вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації. «Я знаю, що обласний комітет теж переймається цією проблемою. Поки це питання залишається не вирішеним» - зауважив виступаючий. Він зауважив, що первинна профспілкова організація коледжу, перейшовши у 2015 році до Профспілки працівників освіти і науки України, отримує всебічну допомогу у своїй організаційній та фінансовій діяльності.

Навчанню профспілкових кадрів приділив увагу у своєму виступі Геннадій Мироненко – голова Городнянської районної організації Профспілки. Він, зокрема, зауважив, що ефективна діяльність профспілки залежить від чіткої системи навчання профспілкового активу. І навчати треба не тільки профспілкових активістів , а й керівників закладів. Проведення тренінгів, практичних занять – це сьогодні необхідність для підвищення знань профактиву.

Враховуючи усі зауваження і пропозиції, пленум прийняв постанову про подальшу роботу по покращенню діяльності первинних профспілкових організацій.

 

22712586 296890120795860 4107760944043237193 o

 

Ніна Дудка

заступник голови Чернігівської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України