В ході європейської інтеграції профспілки Дніпропетровщини спільно з Федерацією організацій роботодавців області залучилися до реалізації українсько-німецького проекту «Розвинений соціальний діалог в Дніпропетровському регіоні» (він також діє в Києві та Київській області).
Минулого тижня в його рамках в Дніпрі відбувся міжнародний форум з питань розвитку соціального партнерства в професійній освіті, в якому, крім представницької німецької делегації, також взяли участь представники організацій роботодавців Грузії та Вірменії.
Зокрема, було підбито проміжні підсумки реалізації спільного проекту роботодавців області з німецькою організацією роботодавців NORDMETALL - «Exam Dnipro» щодо зовнішнього управління підготовкою кадрів з елементами дуальної системи навчання на підприємствах.
Не секрет, що наші підприємства відчувають зараз значну нестачу кваліфікованих кадрів. Крім нинішньої масової міграції їх за кордон в пошуках гідного заробітку та падіння останніми десятиріччями престижу робітничих професій, причиною дефіциту стало й зменшення уваги держави та роботодавців до підготовки кадрів. В минулі роки в державі була розвинена і збалансована з потребами економіки система профтехосвіти і майже кожне велике підприємство мало своє власне ПТУ (яскравий приклад: ПТУ № 15 і металургійний завод ім. Петровського, зараз - ДМЗ, що дозволяло з врахуванням перспективи готувати добре підготовлених теоретично та практично робітників провідних професій). Діяла також дуже ефективна система наставництва, коли молодого робітника оточували повсякденною увагою і піклуванням.
Але на початку 90-х в Україні, з передачею ПТУ до відома Міносвіти, цей дуже важливий ланцюжок безпосереднього і добре відпрацьованого зв’язку навчання і виробництва було, на жаль, бездумно розірвано.
В той же час в Німеччині, як відзначалось на форумі, цю започатковану ще на початку минулого сторіччя систему продовжували розвивати і вдосконалювати, паралельно з цим проповідуючи і матеріально стимулюючи в суспільстві культ кваліфікованого робітника. Німецькі учні поєднують навчання в профшколі з практичною роботою на підприємстві, де відповідно до укладеного договору отримують певну оплату і гарантовано бронюють собі місце майбутньої роботи (таким чином, скорочується період адаптації, немає витрат на додаткове навчання на робочому місці та рекрутингові послуги з боку постачальників кадрів). Крім того, роботодавцям дозволено (на відміну від України) відносити оплату учням на собівартість до витратної частини, а також вони мають певний бонус від банків при встановленні відсотка в ході кредитування.
Дуже важливим напрямком є й запроваджений там принцип професійної універсалізації підготовки кадрів – тоді як у нас зареєстровано більше 4 тис. професій , у Німеччині їх лише 342.
Німецький досвід викликав зацікавлення у багатьох наших підприємців і, як підкреслював на форумі голова Федерації роботодавців області Віктор Сергєєв, до реалізації цього проекту в регіоні вже залучилось понад 150 підприємств багатьох провідних галузей економіки.
Наразі дніпропетровські роботодавці особливо зацікавлені у кваліфікованих верстатниках, зварювальниках, слюсарях-ремонтниках та інструментальниках, операторах верстатів з ЧПУ, машиністах кранів, механіках, наладчиках та ін.. Сподіваються вони й на вдосконалення законодавчої та нормативної бази, як це робиться в Німеччині, зокрема, це стосується податкових та банківських пільг; статусу інструктора та наставника; обов’язкового відпрацювання 2-3 років робітникам, який за кошти підприємства навчався за дуальною системою.
Виступають роботодавці і за поліпшення профорієнтаційної роботи, перепрофілювання ПТУ та коледжів у відповідності до потреб виробництва. Щодо останнього, то зараз,за словами учасника форуму – гендиректора Верхньодніпровського ТОВ «Астра» Володимира Тарабана, його підприємство ініціює перед керівництвом місцевої об’єднаної територіальної громади вирішення питання щодо збільшення у місцевому коледжі переліку технічних спеціальностей, впровадження системи дуального навчання.
Усі ці та інші питання підготовки кадрів знайшли відображення в підписаній між Федерацією організацій роботодавців Дніпропетровщини та обласним об’єднанням профспілок Резолюції.
Значну роботу в цьому напрямку, як відзначив на форумі голова облпрофоб’єднання Віталій Дубіль, проводять й профспілки. Тільки останнім часом за ініціативою профцентру з цих питань було проведено цілий ряд заходів за участі соціальних партнерів та керівників системи профтехосвіти, що дозволяє «навести мости» між ПТУ та виробничниками, вирішити окремі питання фінансування цих закладів.
Певні позитивні результати в цій сфері вже досягнуті в будівельній галузі та в агропромисловому комплексі, на підприємствах космічного машинобудування та ін. Надсилались також спільні звернення до центральних органів влади щодо необхідності збереження державної системи профтехосвіти та забезпечення її гідного фінансування і матеріального забезпечення з метою наближення до реальних потреб економіки.
«Спільні напрацювання учасників цього важливого заходу з вдосконалення підготовки кадрів, - прокоментував його підсумки В.Дубіль, - президія облпрофцентру буде втілювати в життя, залучаючи до цього всі наші профорганізації».
В.Коврига