В уявленні деяких музей – це щось застигле, старомодне. Але колектив народного музею історії ПАТ «Інтерапайп - Нижньодніпровський трубопрокатний завод», який відзначає цими днями 50-річчя, своєю повсякденною активною та творчою діяльністю із збереження та популяризації минулого та сьогодення одного з провідних підприємств галузі спростовує ці скептичні погляди.
Тут регулярно проводяться різнопланові заходи, зокрема, вручення молодим трубникам першого профспілкового квитка. У фондах музею, який нині очолює Валентина Сергіївна Матова, силами його працівників та активістів зібрано за ці роки понад 60 тисяч експонатів; частина найбільш цінних з них входить до Музейного фонду України. Він також включений до екскурсійного проекту з промислового туризму.
Широко представлені в музеї не тільки етапи розвитку підприємства з майже 130-річною біографією, його найбільш видатні керівники та робітники, але й історія заводської профспілкової організації, яка бере свій початок ще з перших років минулого сторіччя, коли на підприємствах Придніпров’я почалось зародження профспілкового руху. Металурги заводу Гантке завжди були серед найактивніших у боротьбі за права трудового люду.
Коли ми кілька років тому збирали матеріали для книги з історії профспілки металістів (зараз – металургів і гірників), тодішній директор музею НТЗ Раїса Помазан віднайшла у фондах матеріали про першого голову завкому профспілки (20-ті роки) Якова Ковтуна, одного з його наступників Йосипа Сокуренка (він залишив дуже цікаві спогади про події 30-40 рр.), які загалом додали нашій книзі більшої масштабності та достовірності.
До речі, той самий ветеран профспілки Й.Сокуренко 1969 р. був серед заводчан – ентузіастів, що зайнялися створенням народного музею, який розміщувався колись лише в одній кімнаті.
Була серед його організаторів і ветеран заводу, фронтовичка, учасник визволення Дніпропетровська від гітлерівських окупантів Поліна Хальзова. Вона й сьогодні в строю. Незважаючи на свій поважний вік часто виступає перед молоддю, прекрасно декламує напам’ять вірші.
Тому й не випадково, що саме Поліні Опанасівні 20 вересня довірили відкриття урочистостей з нагоди ювілею музею, у яких взяли участь керівники підприємства та його профорганізації, члени ради та активісти музею, ветерани, колеги - музейники, представники облпрофоб’єднання та міської ради. Було запрошено також прославленого заводчанина, Героя України Миколу Степаненка. На площі біля музею розгорнули цікаву виставку з фондів музею, виступав дитячий вокальний колектив «Пісенька».
Всіх відвідувачів у цей день зустрічав сам Бернард Гантке, німецький підприємець, засновник заводу. Додали колориту й інші персонажі того часу (їх зобразили місцеві самодіяльні артисти), один з фрагментів 20-х – прилавок робітничого кооперативу з легендарним тогочасним оголошенням «Пиво тільки членам профспілки».
Нагороди з нагоди ювілею музею його керівникам і активістам вручили керівник правління підприємства Сергій Костенко та голова його профорганізації, член обкому профспілки - Сергій Полтавець, зав. прес-центром облпрофоб’єднання Віктор Коврига, заслужений металург України представник Національної металургійної академії Анатолій Гриньов та ін.
До речі, батько А.Гриньова, колишнього головного інженера та директора заводу, - Федір Андрійович після війни очолював обком профспілки будівельників та Дніпропетровську обласну раду профспілок і багато зробив для відродження профспілкового руху. Під час зустрічі згадали й Ф.А.Гриньова, й багаторічного голову профкому Петра Павловича Паленка, який нещодавно відійшов у вічність. Справжній Профлідер, він опікувався не тільки вирішенням соціальних проблем трудящих та зміцненням профорганізації, але й духовним життям колективу, розвитком заводського музею.
Отак профспілкова історія перекликається з минулим і сьогоденням одного з провідних підприємств України – «Інтерпайп-НТЗ».
Прес-центр
Дніпропетровського облпрофоб’єднання