DSC 0017

Засідання пройшло в режимі онлайн 14 грудня під головуванням Голови ОПХО Сергія Тесленка.

З першим питанням порядку денного "Про підсумки колдоговірної кампанії 2021 року та завдання на 2022 рік в умовах наступу на права профспілок" виступала завідуюча відділом соціально-економічних, правових питань та охорони праці ОПХО Наталя Гриценко, яка відзначила, що співпраця різних груп людей - необхідна умова для зміцнення демократичних інститутів і послідовного розвитку громадянського суспільства. Таке об'єднання може існувати тільки, якщо реальним пріоритетом розвитку держави й економіки стане соціально значуща мета — забезпечення благополуччя, безпеки й гідного життя громадян. Одним із шляхів вирішення цих проблем є запровадження дієвої системи соціального діалогу на всіх рівнях: національному, галузевому, територіальному та локальному. Результатом плідного соціального діалогу на рівні області є укладення, за наполяганням профспілок, Територіальної угоди на 2021 – 2023 роки, до якої вперше  долучилася Харківська обласна рада. На сьогоднішній день первинні профспілкові організації продовжують залишатися ініціаторами ведення переговорного процесу з роботодавцями, формування норм та зобов’язань колективних договорів. При вирішенні питання стосовно доцільності укладення колективного договору враховується те, що лише достатньо повний і змістовний колективний договір може забезпечити стабільні відносини між працівниками і роботодавцями, чітко визначаючи права та обов'язки сторін, стати надійною правовою основою для створення належних умов праці, в тому числі з оплати праці.

В області серед підприємств, установ та організацій, профспілкові комітети яких входять до складу ОПХО, 87,5% колективних договорів діють на підприємствах, установах та організаціях державної/комунальної форми власності, 12,5% колективних договорів – в організаціях недержавної форми власності. Дія колективних договорів поширюється на 283,2 тис. працівників, у тому числі понад 271,7 тис. членів профспілок, що становить 95,9 %. Не укладено колективні договори у 67 організаціях, які входять до складу ОПХО,  де працюють 11,5 тис. працівників.  Аналіз свідчить про значне скорочення кількості членських організацій, членів профспілок, і як результат, діючих колективних договорів, продовження практики їх пролонгації та зниження якості.

Основними факторами, що стримують розвиток колективно-договірного регулювання є бажання влади різними шляхами, в тому числі прийняттям законодавчих актів, зменшити або взагалі скасувати участь профспілок у захисній функції спілчан, перехід від моделі колективно-договірного регулювання трудових відносин до індивідуальних трудових договорів.

Члени Виконкому жваво обговорили питання та затвердили низку організаційних заходів, спрямованих на підвищення ефективності та недопущення скорочення багаторівневої системи колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин, враховуючи в роботі норми Територіальної угоди між Харківською обласною державною адміністрацією, Харківською обласною радою, Спільними представницькими органами сторін роботодавців та профспілок Харківської області на 2021 – 2023 роки, заходи ОПХО з виконання Стратегії діяльності ФПУ на 2021-2026 роки «Час дій та якісних змін» тощо.

Питання "Про стан правозахисної роботи Об'єднання профспілок Харківської області та його членських організацій в умовах звуження прав працівників та наступу на права профспілок" доповідала правовий інспектор праці ОПХО Лариса Аляб'єва, яка звернула увагу членів Виконкому на складні умови нестабільної економічної  та епідеміологічної ситуації в країні, що призводить до погіршення рівня життя населення, росту безробіття, трудової міграції, несвоєчасної виплати заробітної плати, в яких профспілки залишаються єдиною доступною організацією, яка надає суттєву допомогу найманим працівникам.

За десять місяців поточного року спеціалістами ОПХО та членських організацій було проведено близько 500 перевірок дотримання роботодавцями трудового законодавства, в ході яких виявлено 1479 порушень законодавства про працю. Більшість порушень стосується несвоєчасної виплати  заробітної плати, на таких підприємствах як Харківське Державне авіаційне виробниче підприємство, ПАТ «Харківський підшипниковий завод», ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», Казенне підприємство Протезно-ортопедичний завод» та інші.

Фахівці ОПХО та членських організацій докладають зусилля для врегулювання трудових конфліктів в ході переговорів з роботодавцями, шляхом направлення на їх адресу подань. Значна увага приділяється проведенню семінарських занять, консультацій з питань трудового законодавства. За цей період надано 6211 консультацій переважно у телефонному режимі. Спеціалістами ОПХО, членських організацій за десять місяців 2021 року було складено близько 200 позовних заяв про стягнення заборгованості по заробітній плат, про поновлення на роботі. З метою поновлення трудових прав працівників фахівцями ОПХО, членських організацій на адресу роботодавців направлялись подання щодо усунення порушень трудових прав членів профспілок.

"Про проблемні питання та завдання Харківської обласної профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг в сучасних умовах". Це питання на засіданні Виконкому висвітлили голова Харківської обласної профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг Ірина Таран, яка доповіла про діяльність Профспілки щодо співпраці в Громадських та консультативних радах при органах державної та місцевої влади, Регіональній раді підприємців при ХОДА, Координаційній  рада при Харківському міському голові, консультативній раді при секторі ДРС України в Харківській  області,  Громадській раді при ГУ ДПС у Харківській області. Особливо, вона звернула увагу присутніх на стрімкі процеси глобалізації, транснаціональні кампанії підсилюють намагання зруйнувати профспілкові організації взагалі. Та навела статистичні дані щодо зменшення чисельності профспілкових організацій галузі. Так, за 5 років профспілка втратила 60 профспілкових організацій і зменшилась майже на 3,4 тис. осіб або 55% . Втрати спілчан відбуваються як наслідок економічної кризи в країні, що призводить до вимушеного скорочення штатів на підприємствах, неодноразової зміни форм власності та власників, реструктуризації  та реорганізації підприємств, банкрутства та ліквідації бізнесу.

На засіданні Виконкому було затверджено рішення конкурсної комісії щодо результатів щорічного обласного конкурсу на краще висвітлення діяльності профспілкових організацій в газеті «Солідарність». Отже, у 2021 році перше місце присуджено - Обласній організації Профспілки працівників охорони здоров’я України, друге місце - Обласній організації Профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України, третє місце - Первинній організації Профспілки працівників вугільної промисловості України Харківського машинобудівного заводу «Світло шахтаря».

Питання "Про проведення новорічних і різдвяних свят" доповідала провідний інспектор організаційно-статутних питань ОПХО Світлана Матвійчук. Виконком ОПХО постановив, керуючись чинним законодавством, враховуючи складну епідемічну ситуацію в країні, не проводити централізованих масових новорічних і різдвяних свят для дітей членів профспілок у грудні 2021/січні 2022 року за організаційної участі ОПХО.

Під час засідання Виконкому також було розглянуто та затверджено Плани роботи ОПХО та Молодіжної ради ОПХО на I-е півріччя 2022 року.

Члени Виконкому ОПХО підтримали питання "Про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та заохочення з нагоди цієї дати учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС генерального директора Підприємства «Палац Праці» Леоніда Ступака. Були також підтримані питання Про нагородження спілчан Почесною грамотою ОПХО та щодо підтвердження звання «Народний аматорський колектив профспілок України» народному хору «Сяйво» творчого колективу первинної профспілкової організації ГПУ «Шебелинкагазвидобування» (художній керівник та диригент Салевич В.М.) та ансамблю танцю «Сонцеворот» комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради (керівник Кощавець І.М.).

DSC 0008

Олесь Леміщенко, О бєднання профспілок харківської області