Зовсім скоро, 18 грудня, колектив одного з провідних зернопереробних підприємств України ТОВ "Дніпромлин" відзначить 116-річчя рідного заводу. Саме стільки років минає з того часу, коли тут почав функціонувати побудований відомим промисловцем М.Фастом "млин на Дніпрі", який після ряду реконструкцій був перетворений в млинзавод. Поступово важку ручну праці робітників, основними інструмеентами яких були лопата, тачка й ноші, частково автоматизували, і вже в 1940 році підприємство стало найбільшим в Україні з передових технологій і потужностей.
Диктуючи свої правила, пролітали роки, змінювалися трудові покоління заводчан. Але , як і раніше, щоб йти в ногу з часом, підприємство необхідно було реконструювати і модернізувати, покращуючи процес виробництва і збільшуючи асортимент та обсяги випуску продукції. Мабуть, єдине, що завжди залишалося незмінним - теплий клімат в його трудовому колективі.
Отже, сьогодні ТОВ «Дніпромлин» - сучасне підприємство, де працюють поколіннями і сім'ями, де є свої традиції і накопичений багатий виробничий досвід . До його складу входять: два млинзаводи ; два елеватори загальною потужністю 42 тис. тонн одноразового зберігання зерна; виробничо-технологічна лабораторія; фасувальна лінія; цех готової продукції і транспортний цех.
Продукція торгової марки «Дніпромлин» представлення не потребує - у багатьох домівках вона частий гість. Але не лише на полицях магазинів її можна зустріти. Як відзначив генеральний директор підприємства Петро Єременко, млинкомбинат поставляє борошно на хлібозаводи Дніпропетровської, а також Запорізької, Сумської і Житомирської областей. «З нашого борошна печуть булочки для мережі ресторанів McDonalds, в т.ч. і для російських. Гранульовані висівки експортуємо в Туреччину . З березня поточного року налагоджені контакти з Білорусією, куди поставляємо манну крупу. Ведемо переговори про співпрацю з Грузією, до речі, нещодавно комбінат відвідала делегація з цієї країни», - розповідає гендиректор.
Працює ж підприємство винятково на вітчизняній сировині - зерно надходить з полів Дніпропетровщини. Пильну увагу тут приділяють якості продукції. Введена і вже дає позитивні результати система контролю НАССР, особливістю якої є те, що за її допомогою детально вивчається кожен крок у виробництві, зберіганні і доставці продукції. Триває і модернізація виробництва, цього року на комбінаті введена в експлуатацію італійська лінія фасовки.
«Якість продукції багато в чому залежить від колективу, що її випускає, - вважає П. Єременко. - У нас працюють 563 людини, з них близько 60 - на інженерно-технічних посадах, 126 - мають вищу освіту. На сьогодні підібраний хороший штат працівників. Багато років фахівці відділу з роботи з персоналом (начальник відділу Світлана Павликова) тісно співпрацюють з учбовими закладами обласного центру: технологічним коледжем, технікумом електрифікації сільського господарства, агроуніверситетом . На комбінаті студенти проходять виробничу і переддипломну практики, по закінченню навчання влаштовуються до нас на роботу. Тільки за 2012-2013-й навчальний рік пройшли практику 107 чоловік, з них 7 - вже зараховані до штату підприємства . А деякі наші співробітники заочно відучилися або здобувають нині вищу освіту в агроуніверситеті ».
Соціально-економічні стосунки між адміністрацією і трудовим колективом регулюються колдоговором. «Колективний договір «Дніпромлина», - говорить голова обласної организації Всеукраїнської профспілки працівників харчової, переробної промисловості і суміжних галузей Анатолій Тельних, - один з кращих в галузі, за підсумками конкурсу 2012 року відзначений дипломом ЦК профспілки харчової і переробної промисловості. Соціальний діалог між адміністрацією і профкомом - на високому рівні. Як результат - трудящі підприємства і його ветерани відчувають турботу і підтримку з боку керівництва і профспілки. Чимала в цьому заслуга голови профкому Віталія Лелекина. Завдяки ініціативі профспілкового комітету на території підприємства з 1995 року функціонує спортивна кімната, обладнана столами для настільного тенісу, більярда, знаходяться там і великі шахи; відкрито два тренажерні зали - чоловічий і жіночий. І це здорово, адже обідньої пори і після роботи працівники мають можливість безкоштовно позайматися спортом, тим самим зміцнюючи своє здоров'я, і , отже, підвищуючи продуктивність праці. А взагалі на цьому підприємстві, починаючи ще з 1982 року, успішно розвивається програма «Фізкультура і спорт серед працівників та їх сімей». Заводські спортсмени і члени їх сімей щорічно беруть участь в спартакіадах з 11 видів спорту».
Особливою гордістю для профкому «Дніпромлина» є спортивна команда підприємства, що входить до створеного сім років тому обкомом галузевої профспілки спортивного клубу «Харчовик». Упродовж цього часу спортсмени підприємства займають лідируючі місця в змаганнях з різних видів спорту як в районних і міських масштабах, так і в обласних. П'ять років підряд команда піднімається на вищий ступінь п'єдесталу пошани в обласних турнірах, що проводяться фізкультурно-спортивним товариством «Україна». Є серед заводчан і титуловані спортсмени. Наприклад, Людмила Довженко - старший прийомоздавач харчової продукції. На комбінаті вона працює з 2010 р. Людмила - кандидат в майстри спорту, неодноразовий призер чемпіонатів України і чемпіон області з гирьового спорту. Кращим спортсменом галузі за підсумками 2012-2013 рр. названий капітан заводської команди з перетягування канату, неодноразовий чемпіон Дніпропетровська і області - В'ячеслав Веткалов (на ТОВ «Дніпромлин»працює з 1997 р. ). «В'ячеслав - представник трудової династії нашого підприємства, - говорить В. Лелекин. - Його батько 37 років пропрацював на комбінаті, зараз - на пенсії. Дружина Веткалова працює у цеху №1. Варто відзначити, що В'ячесла в з початку своєї трудової діяльності виріс від майстра до начальника адміністративно-господарського відділу».
Безумовно, не лише спорт позитивно позиціонується на підприємстві. Згідно з колдоговором щомісячно на оздоровчу, спортивну, культмасову роботу і соціальний захист трудящих адміністрація комбінату виділяє 0,5 % від фонду заробітної плати. З початку поточного року вісім працівників були забезпечені санаторно-курортними путівками, в т.ч. один працівник отримав безкоштовну путівку в санаторій «Солоний лиман» (Новомосковський район). Під час літньої оздоровчої кампанії 18 дітей співробітників підприємства відпочили на узбережжі Азовського моря в дитячій оздоровниці «Вогник», причому працівники оплачували всього 30 % від вартості путівки.
Виплачується тут і матеріальна допомога, в т.ч. на оздоровлення до відпустки , до ювілейних дат. Разом з працівниками раз на квартал безкоштовно отримують борошно і пенсіонери-ветерани підприємства (а їх - 209). Важливий і той факт, що іногородні співробітники забезпечуються гуртожитком.
Мабуть, окремо варто відзначити духовну атмосферу, що панує на підприємстві. Велика увага приділяється колишнім працівникам - учасникам бойових дій в роки Великої Вітчизняної війни(8 чоловік), трудового фронту (43 людини), а також воїнам-афганцям (6 чоловік працюють на комбінаті). У профкомі існують давні традиції - за святковим столом подарунками і грошовими винагородами вшановувати ці категорії громадян напередодні Дня Перемоги і , відповідно, 15 лютого - в день виведення радянських військ з Афганістану. Тоді ж згадують і про товаришів, що пішли від нас, - покладають квіти до стели , встановленої на заводській території до 100-річчя підприємства. Неподалік від неї розташована алея Слави, на якій розміщені тематичні банери, що відображають різні події, пов'язані з комбінатом. На одному з них - фотографія Віктора Шкуратько - працівника «Дніпромлина», котрий добровільно поїхав в 80-і роки в Афганістан на будівництво борошномельного комплексу і загинув там.
Але не лише до подвигу співробітників, що пройшли через згадані війни, шанобливе ставлення у адміністрації і профкому. На заводі створений музей «Трудової і бойової слави підприємства», де зберігаються рідкісні експонати, що розповідають про становлення, розвитку комбінату і , звичайно ж, про людей праці.
У 2008 році на території «Дніпромлина» була відкрита церква на честь ікони Божої Матері «Спорительница хлібів», в якій кожного ранку проводить службу отець Дмитро.
До добрих традицій трудового колективу можна віднести і святкування Дня працівників харчової промисловості, напередодні якого більше 300 чоловік (працівників і членів їх сімей) організовано виїжджають на базу відпочинку, де в урочистій обстановці вшановують передовиків виробництва, підрозділами змагаються в жанрі КВКа і спортивних змаганнях. Не виключення і нинішній рік. За сумлінне ставлення до роботи будуть відзначені кращі працівники, серед яких є й чимало профспілкових активістів.
Марина Ковтун,
головний редактор газети «Позиция»,
Фото автора