Відповісти на це запитання можуть не всі. Здебільшого називають: профспілки – і це не може не тішити. Під час цікавого та корисного право просвітницького заходу працівники АТ «Гідросила», а потім АТ «Ельворті» почули детальні відповіді. У них в гостях, крім т.в.о Голови ФПО Оксани Терлецької та голови обласної організації профспілки працівників автомобільного та сільгоспмашинобудування Леоніда Козинця, побували представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в області Галина Лугова, регіональний експерт Тетяна Мамалига та керівник відділення НСПП в області Оксана Крайносвіт. На обох підприємствах гостей зустрічали і представляли голови профкомів ЄППО «Гідросила» Сергій Олійник і АТ «Ельворті» Володимир Моторний та директор з персоналу Світлана Кулик. Присутні мали можливість поспілкуватися з головою правління, генеральним директором АТ «Гідросила» Євгенієм Засінцем.
Відкрила зібрання Оксана Терлецька, яка зазначила, що з початку агресії росії, головним завданням профспілок стали підтримка ЗСУ, забезпечення трудових колективів роботою і доходами. Що стосується першого завдання, то членські організації ФПО зібрали близько 7 млн. грн. і ця робота продовжується. З другим завданням – сьогодні дуже складно. Розрив економічних зв'язків, мобілізація і як наслідок дефіцит кадрів, відсутність держзамовлення поставили підприємства, в тому числі і сільгоспмашинобудування, на межу виживання.
«Зважаючи на такі реалії життя, ФПО підключалась до не зовсім характерної для профспілок роботи: на звернення деяких обласних організацій направляли звернення до Кабінету Міністрів про надання держзамовлень окремим підприємствам, вирішення питання про оплату за виконані роботи між окремими господарюючими суб'єктами, оформлення часткового безробіття. Зрозуміло, спад економіки, неприбутковість підприємств вплинули на проблеми у колдоговірній роботі, дещо звузили можливості колдоговірної роботи, яка на сьогодні стала незамінним джерелом пом'якшення негативних наслідків для працівників.
На жаль, навіть в умовах воєнного стану Уряд активно реалізує лібералізацію трудових відносин, перекладаючи економічний і соціальний захист на плечі роботодавців і профспілкових організацій. Наприклад, в минулому році було призупинено індексацію зарплати, незважаючи на високий рівень інфляції, але при цьому, не заборонив її проводити за власні кошти. А це значить за рахунок прибутку, що залишиться у розпорядженні підприємства після сплати податків. Призупинено і дії положень колдоговору щодо перерахування коштів роботодавця на оздоровчу роботу на період воєнного стану. Не враховано, що саме за ці кошти профком міг хоч трохи оздоровити виснажених війною працівників та їхніх членів родин. Але ці перерахування дозволили теж за рахунок прибутку.
Не можу не говорити про те, що органи законодавчої влади, ігноруючи норми соціального діалогу, можна сказати, в односторонньому порядку приймають норми, які порушують конституційні права людини. І один з таких прикладів: органами Пенсійного фонду України в порушення законодавства про захист персональних даних витребовувалися відомості від роботодавців про працівників, чи є вони членами профспілок. І тут на звернення профспілок в цю ситуацію втрутився Уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець, за сприяння якого дана норми поки що призупинена. Інший приклад: прийнято Закон №3494, окремі положення якого передбачають виплату зарплати за період щорічної відпустки після скасування воєнного стану. І знову є звернення ФПУ до Уповноваженого, останнім подано відповідне подання до Конституційного суду про визнання цієї норми неконституційною. Іще приклад: у січні п. р. Міністерство економіки, це вже втретє, подало на обговорення новий Трудовий кодекс замість існуючого. І як уже у нас повелось з масовим порушенням норм Конституції. На пропозицію профспілок і роботодавців обговорення цього проєкту продовжено до кінця 2024 року».
Про порушення конституційних прав і роботу профспілок щодо їх усунення можна говорити багато, тож до розмови підключилися найближчі профспілкові партнери Галина Лугова і Оксана Крайносвіт.
Галина Леонідівна розповіла про структуру та завдання представництва Уповноваженого ВРУ. Інституція працює за 9 напрямками, які охоплюють усю життєдіяльність людини. Наприклад, з додержання прав у секторі оборони та прав ветеранів і військовослужбовців, полонених та членів їхніх родин (з цього напрямку надходить найбільше скарг), соціальних та економічних прав, прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, дотримання інформаційних прав, права на справедливий суд та процесуальні права, прав дитини, сім'ї... Це потужна, аполітична організація, яка має право невідкладного прийому Президента України, Прем'єр-міністра, Голови Верховної Ради, Голови Конституційного суду... А також має право вносити пропозиції щодо вдосконалення законодавства України у сфері захисту прав і свобод громадян. Галина Лугова назвала номер телефону, за яким можна звертатися у різних ситуаціях, адже вона діє, як швидка допомога:
095 200 90 06. Можна також звертатися за телефоном гарячої лінії: 380 800 501 720, через громадську приймальню Уповноваженого ВРУ з прав людини, за електронною поштою, скринькою або поштою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.
Оксана Крайносвіт поінформувала про діяльність відділення НСПП, його повноваження. Мета служби – вирішення та застереження колективних трудових спорів, превентивні заходи для врегулювання конфліктів. Завдання – сприяння взаємодії сторін соціально-трудових відносин, здійснення посередництва і примирення під час виникнення заборгованості із зарплати, вирішення узгоджувальних процедур, підвищення рівня правової культури. «Тобто ми – арбітри від держави і здійснюємо заходи щодо запобігання колективних трудових спорів, намагаємося загасити їх, як кажуть, у зародку. До речі, Оксана Терлецька має статус незалежного посередника і активно виконує свої обов'язки».
Оксана Юріївна зазначила, що за період діяльності, а це 25 років, служба посприяла вирішенню 3202 колективних трудових спорів, у ході яких було висунуто 7240 вимог найманих працівників, представників профспілок. Вирішено 3101 колективний трудовий спір, задоволено близько 7 тисяч вимог працівників. Керівник відділення підкреслила: які б не виникали конфліктні ситуації, вирішити їх можна – для того і діє служба, щоб знаходити вихід.
Марія Іванова
Пресцентр ФПО