Напередодні професійного свята зв’язківців – Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку України відбувся І Пленум ЦК профспілки працівників зв’язку. В ньому взяли участь член НКРЗІ Ірина Поліщук, заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Олександр Корнейко, заступник голови ФПУ Сергій Українець, голова Профспілки працівників зв’язку України Микола Стародуб, керівники підприємств галузі, члени ЦК, голови первинних профспілкових організацій підприємств галузі зв’язку.
Порядок денний Пленуму передбачав розгляд організаційних питань, доповідь Миколи Стародуба про підвищення ролі Профспілки працівників зв’язку України та її організаційних ланок щодо захисту трудових прав і соціально_економічних інтересів членів профспілки, а також затвердження Концепції розвитку профспілки працівників зв’язку України.
У доповіді йшлося про те, що, незважаючи на фінансово-економічну нестабільність в Україні, відсутність єдиного центрального органу виконавчої влади в галузі зв’язку та зміни форми власності й оптимізації організаційної структури на низці підприємств, у галузевій профспілці зберігаються організаційна єдність та чисельність, а в трудових колективах – належний морально-психологічний клімат і корпоративна солідарність.
У полі зору Профспілки – забезпечення стабільного фінансово-економічного стану підприємств, установ та організацій галузі, підвищення заробітної плати, поліпшення умов праці, дотримання інших конституційних прав і гарантій працівників. Слід наголосити, що підприємства галузі за 9 місяців 2013 р. продемонстрували зростання основних економічних показників. Нещодавно в Уряді прислухалися до звернення Профспілки щодо прискорення затвердження фінансових планів Концерну РРТ та ДП «Український державний центр радіочастот» на 2013 рік (березень, квітень). Також вдалося на кількох засіданнях робочих груп НКРЗІ та тричі на засіданнях Спільного представницького органу Всеукраїнських профспілок та об’єднань захистити позицію підприємств щодо підвищення граничних тарифів на загальнодоступні телекомунікаційні послуги, зокрема на послуги міського телефонного зв’язку на 7% та сільського без почасової оплати (з 15 квітня 2013 р. – на 10% і з 01 листопада 2013 р. – на 15%); щодо затвердження тарифів на приймання та доставку вітчизняних періодичних друкованих видань за передплатою з 1 січня 2014 р. – на 45%, а також про підвищення Граничних тарифів на універсальні послуги поштового зв’язку з 1 вересня 2013 р. – на 15%. Це дало можливість досягнути зростання середньої заробітної плати порівняно з аналогічним періодом минулого року, збільшення витрат підприємств на соціальні виплати, покращення умов праці, оздоровлення дітей, культурно-масові та спортивні заходи, матеріальну допомогу працівникам. Сучасні проблемні питання вимагають від Профспілки та її організаційних ланок підвищення ефективності правозахисної та організаційно-інформаційної роботи, фінансового зміцнення первинних організацій профспілок. Також зростання професіоналізму профспілкових лідерів і профактиву, активної громадянської позиції кожного члена Профспілки, більш тісного спілкування з первинними профспілковими організаціями, активізації роботи з молоддю.
За результатами розгляду питання Пленум прийняв постанову «Про підвищення ролі Профспілки працівників зв’язку України та її організаційних ланок у питаннях захисту трудових прав та соціально-економічних інтересів членів профспілки на сучасному етапі».
На Пленумі також ішлося про Концепцію розвитку Профспілки працівників зв’язку України на 2014 – 2017 рр., де визначено головні напрями діяльності організації. Головна мета Концепції – визначення напрямів, форм і методів діяльності Профспілки працівників зв’язку України, ефективний вплив на розвиток підприємств, установ та організацій галузі, забезпечення єдності профспілкового руху з метою досягнення належного життєвого рівня працівників, використання потенціалу профспілкових організацій у справі захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок у сучасних умовах через галузеві угоди, колективні договори. Концепція розвитку спрямована на формування профспілкової свідомості, удосконалення структури організації, кадрового забезпечення, молодіжної політики та міжнародної діяльності.
Захист конституційних, соціальних прав членів профспілки
Профспілкові організації покликані виступати добровільними, незалежними організаціями, що представляють соціально-економічні інтереси працівників найманої праці. У цій роботі на засадах соціального партнерства профспілкові організації мають активніше використовувати форми та методи колективно-договірного регулювання. Слід вважати неприпустимим ухвалення важливих рішень соціально-економічного характеру роботодавцями в односторонньому порядку без участі профспілок та попередніх консультацій з профспілкою. Профспілкові організації галузевої профспілки мають добиватися прийняття нового Трудового кодексу як надійної законодавчої основи захисту прав та інтересів працівників, застерігати роботодавців від порушень норм трудового законодавства й охорони праці. Політика організацій галузевої Профспілки у сфері оплати праці має бути спрямована на взаємодію з роботодавцями щодо збільшення продуктивності праці, підвищення заробітної плати й усунення диспропорції в оплаті праці на виробничому рівні.
Виборні профспілкові органи зобов’язані розширювати надання безоплатної юридичної допомоги членам профспілки, забезпечувати надійний правовий захист виборних профспілкових працівників. Одним із найважливіших завдань є підтримка діяльності на підприємствах різних форм власності профспілкових первинних організацій.
Формування профспілкової свідомості
Тільки об’єднавшись, ми зможемо разом захистити і відстояти права та інтереси, тільки тоді ми сила і з нами будуть рахуватися. Тож організаціям належить відстоювати право на самостійну діяльність, звільнитися з існуючої залежності від адміністративного апарату підприємств, установ та організацій галузі зв’язку. Необхідно внести пропозиції щодо змін та доповнень до діючого Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Удосконалення організаційної роботи
Для зміцнення демократичних засад в організаційній роботі та забезпечення єдності дій необхідно: підвищити роль первинних профспілкових організацій, зміцнити авторитет профспілки у трудових колективах, віднаходити нові форми і методи здійснення захисту трудових і соціально-економічних прав членів профспілки; запровадити посади профспілкового представника; переглянути та уточнити повноваження галузевої профспілки; консолідувати спільні дії профспілкових організацій різних рівнів, підвищити їхню роль у веденні соціального діалогу, посилити роль профспілкових організацій у галузі.
Кадрове забезпечення діяльності Профспілки
Кадрова політика Профспілки працівників зв’язку України, її організаційних ланок передбачає виховання сучасних профспілкових лідерів та омолодження керівного складу виборних органів усіх рівнів. Велике значення для виховання кадрового потенціалу галузевої Профспілки має удосконалення та розвиток системи профспілкового навчання.
У системі діяльності Профспілки працівників зв’язку України необхідно створити єдиний інформаційний простір, у якому б забезпечувалися накопичення, обробка та розповсюдження інформації щодо діяльності галузевої Профспілки.
Профспілка працівників зв’язку України має на меті створення умов для духовного розвитку особистості, задоволення культурних потреб, підвищення загальноосвітнього рівня, організації відпочинку та дозвілля працівників і членів їхніх сімей, пропаганду і практичну діяльність, спрямовану на формування здорового способу життя, виявлення та розвиток аматорських талантів та уподобань, естетичний розвиток трудових колективів.
Реалізація молодіжної політики
В основу молодіжної політики Профспілки працівників зв’язку України покладені рішення V з’їзду Профспілки працівників зв’язку України, Концепція молодіжної політики ФПУ, цільова програма з виконання Резолюції VІ з’їзду ФПУ «Молодь – надійна опора профспілок».
Планується активізувати залучення молоді до участі у діяльності профспілки, поширення знань в організації захисту своїх прав та трудових інтересів, надання практичної і методичної допомоги профспілковим організаціям у роботі з молоддю тощо.
Інтеграція в міжнародний профспілковий рух
Міжнародна діяльність Профспілки працівників зв’язку України спрямовуватиметься передусім на вивчення зарубіжних моделей соціально-економічного захисту найманих працівників.
Докладатимуться зусилля для прискорення інтеграції Профспілки працівників зв’язку України в міжнародний профспілковий рух. Профспілка працівників зв’язку України сприятиме своїм профспілковим організаціям у зміцненні та розвитку дружніх стосунків з Міжнародними об’єднаннями профспілок країн СНД, глобальними профспілковими федераціями.
В обговоренні Концепції розвитку взяли участь керівники підприємств, голови первинних профспілкових організацій.
Заступник голови ФПУ Сергій Українець, який брав участь у роботі Пленуму, зокрема наголосив, що здійснення комплексу заходів, визначених Концепцією, сприятиме зміцненню організаційної єдності та солідарності галузевої профспілки, підвищенню ефективності діяльності із захисту соціально-економічних, трудових прав та інтересів членів профспілки.
Учасники Пленуму ухвалили постанову «Про затвердження Концепції розвитку Профспілки працівників зв’язку України на 2014–2017 р.».
Профспілка працівників зв’язку України