20 листопада ц.р. відбулося чергове засідання Президії облпрофради. Головуючий Кононенко Валентин Федорович – голова облпрофради. Серед запрошених були Воронін Віктор Геннадійович – виконавчий директор Федерації роботодавців Київського регіону «Київщина» та Мацько Сергій Вікторович – заступник директора департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації.
На початку засідання Кононенко В.Ф. привітав Затварську Валентину Петрівну – уповноваженого представника Всеукраїнської профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг у Київській області з ювілеєм від дня народження та вручив Подяку обласної ради профспілок.
Надалі було затверджено порядок денний засідання Президії і розпочався розгляд питань.
Першим було розглянуто питання про хід виконання Територіальної угоди в частині оплати праці. З інформацією по цьому питанню виступила Шлапак О.М. – завідуюча відділу з питань соціально-економічного і правового захисту апарату облпрофради.
На початку виступу вона відзначила, що право на здійснення профспілками громадського контролю за оплатою праці, а також вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень закріплено чинним законодавством та діючою Територіальною угодою, що профспілки і намагаються активно використовувати.
Цього року соціальні стандарти в Україні змінюються двічі 1 січня та 1 грудня. Отже, з грудня 2013 року мінімальна пенсія становитиме 949 грн., а мінімальна заробітна плата складатиме 1218 грн.
Згідно з даними Головного управління статистики у Київській області, у січні – вересні 2013 року середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій області збільшилася порівняно з відповідним періодом 2012 року більш ніж на 8% і становила 3342 грн.
Як повідомила Шлапак О.М. з метою запобігання порушення законодавства в сфері оплати праці або, якщо таке сталося, для швидкого його вирішення облпрофрада та її членські організації активно співпрацюють з Національною службою посередництва і примирення, обласним Союзом юристів, здійснюють постійний обмін інформацією з питань оплати праці та стану ліквідації заборгованостей із заробітної плати з Департаментом соціального захисту Київської облдержадміністрації.
Наступним слово мав Мацько Сергій Вікторович – заступник директора Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації. Він відзначив, що згідно статистичних даних заборгованість із зарплати в області складає близько 148 млн. грн. Проте 146 млн. грн. це борг авіакомпанії «Аеросвіт», яка в даний час припинила свою операційну діяльність і знаходиться в стадії банкруцтва. Також він закликав присутніх повідомляти органи влади про затримки у виплаті заробітної плати оскільки згідно нормативних актів не всі підприємства та організації підлягають обов’язковому статистичному контролю щодо стану оплати праці.
Мацько С.В. проінформував присутніх, що Президент України дав доручення забезпечити погашення заборгованості із заробітної плати до кінця року. У зв’язку з чим облдержадміністрацією розроблено план дій щодо погашення боргів із зарплати. Також було розглянуто питання тіньової зайнятості. Мацько С.В. повідомив, що при облдержадміністрації створена комісія з легалізації тіньової зайнятості.
Наступним слово було надано Вороніну Віктору Геннадійовичу – виконавчому директору Федерації роботодавців Київського регіону «Київщина». Він висловив занепокоєння щодо становища в економіці країни.
Підсумував виступи щодо першого питання засідання Кононенко В.Ф. Він зазначив, що наразі саме поняття заборгованості із зарплати є доволі розмитим і дає змогу роботодавцям приховувати реальне становище. Адже розділено поняття заборгованості та затримки заробітної плати. Також підприємства розділили на категорії: економічно активні, неактивні та банкрути. А це ускладнює моніторинг за станом оплати праці і дає можливість ухилятися від контролю. Проте Кононенко В.Ф. зазначив, що норми закладені у Територіальній угоді в цілому виконуються. А для безумовного їх дотримання потрібно активізувати свої дії всім сторонам соціального діалогу. Профспілкам, зокрема, громадським інспекторам праці необхідно проводити контроль за станом заробітної плати спільно з Територіальною інспекцією праці.
Надалі розглядалися поточні питання порядку денного: про план роботи облпрофради; про встановлення квот щодо нагородження відзнаками облпрофради у 2014 році та питання про штатний розпис облпрофради.
Відділ з питань організаційної та
інформаційної роботи Київської облпрофради