Напружена ситуація в бюджетній сфері області, котра, як завжди, склалася наприкінці року через дефіцит коштів, спонукала президію Дніпропетровського облпрофоб’єднання до вжиття невідкладних заходів.
Після проведеної цього тижня наради з бюджетниками облпрофоб’єднання, узагальнивши отриману від них інформацію, 3 грудня надіслало тривожні листи-запити з піднятих ними питань Президенту України, Прем’єр-міністру та голові облдержадміністрації. В них, зокрема, звертається увага на постійне блокування Держказначейством проходження коштів через єдиний казначейський рахунок на фінансування заробітної плати, стипендій, видатків на відрядження, оплату комунальних рахунків, а також проплат будівельникам та дорожникам за раніше виконані роботи. Йдеться мова й про значну затримку виплат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ( 73 млн.грн., 61 млн. з яких - «лікарняні»). Це породжує соціальну напруженість в трудових колективах, студентському середовищі та аж ніяк не сприяє виконанню на місцях Доручення Президента України від 12 листопада 2013 р. щодо вжиття заходів по погашенню заборгованості з виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та недопущення в подальшому утворення такої заборгованості.
З ініціативи облпрофоб’єднання також сьогодні, 4 грудня, у Будинку спілок під головуванням керівника профцентру Віталія Дубіля відбулася зустріч представників профспілок бюджетної сфери з в.о. директора департаменту фінансів обласної державної адміністрації Тетяною Шебеко. Були обговорені проблеми, які турбують сьогодні профспілки освітян, медиків, культпрацівників та держслужбовців.
Зазначалося, що завдяки постійним зверненням до Києва облдержадміністрації та її голови Дмитра Колєснікова і профспілок регіоном були отримані субвенції з держбюджету, завдяки чому частину з цих питань в області останнім часом вдалося вирішити, але, на жаль, далеко не всі.
Багатьох проблем можна було б уникнути, якби центральні органи влади більш реально враховували фінансові потреби регіонів. Так, незважаючи на щорічне зростання розміру фонду оплати праці та інших видатків, Дніпропетровщина ось уже чотири роки поспіль отримує з центру одну й ту ж фіксовану суму дотацій, через що й виникає дефіцит коштів. Тільки освітянам заборгували зараз близько 800 тис. грн. за відрядження, у які вони зобов’язані регулярно їздити для підвищення кваліфікації на різних курсах. У деяких сільських районах вже кілька років не отримують вчителі й передбаченої законодавством винагороди за сумлінну працю. У складному становищі опинилися вищі навчальні заклади. Крім того, виникають й проблеми з фінансуванням 127 установ охорони здоров’я, переданих у обласний бюджет у ході медичної реформи.
Суттєво впливають на наповнення бюджетів й кризові явища в економіці, скорочення виробництва. Так, зараз у скрутному становищі опинилися працівники бюджетних установ ряду невеликих промислових міст з моноструктурою виробництва. Зокрема, Марганцю, де зараз виникли перебої в роботі місцевого гірничо-збагачувального комбінату, який є місто- утворюючим підприємством. Зменшилися надходження й до бюджету Дніпродзержинська - міста металургів та машинобудівників (їх криза вдарила найбільше). Проте тут, як сказала Т.Шебеко, у разі невиконання міських бюджетів надаються дотації з держбюджету.
Підводячи підсумки зустрічі, голова облпрофоб’єднання В.Дубіль наголосив на тому, що влада і профспілки повинні зробити все можливе для негайного вирішення проблем у бюджетній сфері і забезпечення соціальних гарантій її працівників до кінця поточного року та формування кошторису Дніпропетровщини на 2014 р.
В.Коврига,
зав.прес-центром Дніпропетровського
облпрофоб’єднання