Header

 

На Кіровоградщині відбулася гарна подія: після тривалих, як ніколи, складних, але конструктивних переговорів нарешті напередодні Нового року вдалося підписати нову Територіальну угоду на 2014-2017 роки.

Які особливості нинішньої Угоди? Вона вперше базується на нормах Закону «Про соціальний діалог в Україні», який чітко визначив форми його здійснення. Голова Кіровоградської облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко назвав Угоду серйозним, концептуальним  інструментом, що передбачає чесні зобов’язання сторін, які у поєднанні  мають дати позитивний результат. ОДА бере на себе 94 зобов’язання, які в першу чергу спрямовані на соціально-економічний розвиток реального сектора економіки області, збереження і розвиток трудового потенціалу, створення гідних умов праці. Влада зобов’язується сприяти детінізації економіки, забезпеченню своєчасної і в повному обсязі виплати зарплати працівникам бюджетної сфери, створенню нових робочих місць…

Як підкреслив голова обласного об’єднання організацій роботодавців  Павло Штутман, роботодавці, крім звичних зобов’язань, що стосуються оплати і охорони праці, наполягли на введенні в Угоду програми «Онко-стоп», спрямованої на раннє виявлення онкозахворювань. Тобто, вони беруть на себе зобов’язання організації за кошти підприємств медичних оглядів і при потребі допомоги в лікуванні.

Серед основних зобов’язань профспілок, зазначив голова ФПО Сергій Петров, є забезпечення продуктивної зайнятості. В цьому напрямку профспілкова сторона зобов’язалася повністю використовувати надані законодавством права, особливо щодо масових звільнень. «Маємо за мету здійснювати ретельний контроль за дотриманням законодавчих норм стосовно таких звільнень, виконання роботодавцями зобов’язань, передбачених ст.50 Закону про зайнятість населення. Не менш важливим є питання оплати праці. Ці зобов’язання були найбільш складними в переговорах сторін Територіальної угоди. Нічого вищого, ніж передбачено законодавством, об’єднання роботодавців не погодилося гарантувати найманим працівникам. Єдине, про що домовились – забезпечити виконання обласних програм за темпами підвищення мінімальної зарплати, тому профспілки вживатимуть заходи щодо недопущення розміру оплати праці, нижче рівня, передбаченого галузевими угодами, вимагатимуть чіткого обґрунтування звернень роботодавців про відтермінування введення норм галузевих угод».

Більш вагомими передбачено зобов’язання сторін  щодо охорони праці та здоров’я. З прийняттям Загальнодержавної програми щодо поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014-2018 роки є сподівання на розв’язання багатьох проблем у сфері охорони праці. Профспілки своє завдання  вбачають у захисті прав працюючих на належні, безпечні і здорові умови праці, здійсненні контролю за наповненням та використанням коштів фондів охорони праці. Що стосується соціального захисту, задоволення культурних і духовних потреб, то, крім державних гарантій, які забезпечують органи влади, багато що залежить від власника чи роботодавця,  скільки виділить він на ці заходи коштів. За законодавством – 0,3 відсотка фонду оплати праці. Але навіть це інколи доводиться, в буквальному розумінні слова, відвойовувати. Деякі роботодавці присвоюють навіть профспілкові внески. Хоча є й зовсім інші приклади, коли на соціальні заходи, які не передбачені законодавством, роботодавці, цінуючи командний стиль роботи, виділяють не 0,3 відсотка, а півтора і навіть 5 відсотків. Тому профспілкова сторона має намір домагатись обов’язкового виконання зобов’язань партнерів щодо цього розділу, чітко виконуючи власні зобов’язання.

 

Марія Іванова,

керівник прес-центру ФПО