Миколаївською обласною радою профспілок наприкінці минулого тижня було організовано «круглий стіл» на тему: «Нетипова зайнятість: переваги і загрози».
У заході взяли участь представники Миколаївського обласного центру зайнятості, департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, Територіальної державної інспекції з питань праці у Миколаївській області, відділення Національної служби посередництва і примирення у Миколаївській області. Крім того, до участі були запрошені профспілкові активісти обласних профорганізацій галузей суднобудування, торгівлі, ЖКГ, ПАТ «Укртелеком», соціальної сфери, первинних профорганізацій ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» ПрАТ «Лакталіс – Миколаїв», ДП Миколаївський морський торговельний порт, а також профспілкові юристи.
Відкриваючи засідання, голова Миколаївської обласної ради профспілок Юрій Толмачов звернув увагу присутніх, що застосування «нетипових» форм зайнятості, що набирає оберти на українському ринку праці, у короткостроковій перспективі здатне швидко покращити показники економічної діяльності підприємств, підвищити їх конкурентоспроможність. Однак «нетипова» зайнятість переважно є несприятливою для працівників і асоціюється, насамперед, з відсутністю гарантій зайнятості, соціального захисту, низькою оплатою праці, погіршенням умов праці та суттєво ускладнює захист трудових прав працівників.
Завідувач відділу з соціально-економічних питань облпрофради Анна Шарова проінформувала присутніх про основні форми «нетипової» зайнятості та особливості застосування їх в Україні, а також визначила сутність найбільш поширених різновидів запозиченої праці – аутсорсингу та аутстаффінгу.
Голова єдиної первинної організації профспілки працівників металургійної і гірничодобувної промисловості України проммайданчика МГЗ Олександр Чередніченко розповів про досвід застосування аутсорсингу на ТОВ «МГЗ» та стратегію профспілки, завдяки якій вдалося мінімізувати негативні наслідки застосування запозиченої праці на підприємстві.
Начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Миколаївського обласного центру зайнятості Наталія Пєтухова звернула увагу на законодавче регулювання використання «нетипових» форм зайнятості, відзначивши неможливість сьогодні легально діяти підприємствам, які надають робочу силу іншим роботодавцям, через відсутність достатньої нормативної бази.
Поділились досвідом щодо результатів роботи з легалізації зайнятості та пов'язаних з цим проблемних моментів Сергій Бондаренко, директор департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради та Світлана Орещак, начальник управління праці та зайнятості департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.
Заступник начальника відділу Територіальної державної інспекції з питань праці у Миколаївській області Єгор Кордік зупинився на повноваженнях інспекції щодо державного нагляду і контролю за дотриманням трудового законодавства України у сфері зайнятості та трудових відносин.
Підняті питання викликали жваве обговорення, в ході якого більшість учасників скористалася можливістю поставити уточнюючі запитання, навести власні приклади «нетипових» трудових відносин і висловити свою позицію щодо «нетипової» зайнятості та її поширення.
Підводячи підсумки обговорених питань, учасники «круглого столу» визначили пріоритетність постійної, безстрокової і безпосередньої зайнятості, необхідність обмеження поширення «нетипових» форм зайнятості а також потребу у захисті трудових прав працівників там, де «нетипова» зайнятість вже існує.
Для реалізації зазначених прагнень сторін соціального діалогу було рекомендовано:
- постійно вести широку інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо ризиків та загроз «нетипових» форм зайнятості;
- у рамках своїх повноважень здійснювати постійний моніторинг та контроль за додержанням законодавчих гарантій у сфері зайнятості, у т.ч. обмежень застосування «нетипових» форм зайнятості;
- для недопущення масового поширення «нетипових» трудових відносин використовувати можливості колективно-договірного регулювання.
На допомогу профспілковому активу були також розповсюджені сформовані фахівцями облпрофради «Рекомендації щодо дій профспілкових організацій в умовах застосування роботодавцями нестандартних форм занятості», у яких наведено практичні поради щодо напрямів та форм роботи профспілок по недопущенню негативних наслідків на різних етапах застосування «нетипової» зайнятості.
Миколаївська обласна рада профспілок