Відбулося засідання Ради Федерації профспілок Кіровоградської області на тему: «Про роботу членських організацій ФПО щодо підвищення ефективності соціального діалогу». За словами голови ФПО Сергія Петрова, загальновизнаною моделлю цивілізованого вирішення найбільш значимих питань і важливим для профспілок інструментом представництва та захисту трудових, соціально—економічних прав людини праці є соціальний діалог. ФПО та всі членські організації підтвердили відповідність критеріям репрезентативності, що дало право на представництво в обласній тристоронній соціально-економічній.
В грудні 2013 року підписано Територіальну угоду між ОДА, обласним об'єднанням організацій роботодавців та ФПО на 2014-2017 роки. Розширено співпрацю з обласними представництвами державних органів, що здійснюють нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю та прав громадян. Динамічний розвиток отримав соціальний діалог на обласному галузевому рівні, який забезпечили членські організації ФПО. У цьому контексті заслуговує на увагу діяльність міжгалузевої координаційної ради обласних організацій профспілок бюджетної сфери, яка активно реагує на ситуацію з оплатою праці працівників бюджетної сфери. Неодноразово, за наслідками розгляду проблем на її засіданнях, направлялись звернення до вищих органів влади з пропозиціями щодо оплати за Єдиною тарифною сіткою, забезпечення наближення розміру І тарифного розряду до мінімальної зарплати.
У травні 2013 року підписано Угоду між обласною асоціацією органів місцевого самоврядування і ФПО з метою співпраці і консолідації зусиль сторін, спрямованих на захист соціально-економічних і трудових прав та гарантій жителів області. Налагоджена систематична співпраця з народними депутатами України від Кіровоградщини з питань законотворчої роботи.
Проте, зазначив Сергій Петров, сьогодні треба визнати, що накопичення серйозних соціальних проблем, глобальний наступ на трудові права, багаторічна соціальна несправедливість до людини праці стали причиною загострення соціально-політичної ситуації в країні. Соціальний діалог виявився неспроможним врегулювати конфліктні питання, забезпечити права та гарантії працівників, зменшити безробіття, запровадити ефективну систему оплати праці. Профспілки всіляко демонструють свою готовність цивілізованим шляхом рухатися до соціально-економічного зростання і пропонують конкретні рішення, проте кінцевий результат існуючої форми соціального діалогу ще невисокий, особливо в договірному регулюванні оплати праці.
Рівень зарплати в області залишається набагато нижчим, ніж в Україні (на 20 відсотків), один з найнижчих серед європейських країн. Не можна не кинути докір на адресу ФПУ, бо саме на цьому рівні соціального діалогу через Закони про Держбюджет, через Генеральну угоду формується розмір мінімальної зарплати на основі раціонального споживчого бюджету. А вже далі: галузеві, територіальні угоди, колективні договори. І ось вже скільки років підряд Кабмін цинічно, ігноруючи законодавство, вносить, а Верховна Рада приймає Державний бюджет, у якому прожитковий мінімум не переглядався більше 13 років (в Законі повинен не рідше п'яти). Ще гірша ситуація в бюджетній сфері. Працівникам освіти, охорони здоров'я, культури Кабмін, для яких він є роботодавцем, гарантує мінімальну зарплату в розмірі 852 гривні. Посадові оклади державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування не переглядалися з 2008 року. До речі, голос профспілок почуто: на доручення в.о. Прем'єр-Міністра України підготовлено проект Постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в якому посадові оклади розраховуються, виходячи з розміру 923 грн з 1 січня ц.р.
А чого коштує профспілкам не підписання Генеральної угоди: з жовтня 2012 року йдуть переговори. Більше 10 років профспілки не можуть домовитись з прийняттям Трудового кодексу. Відсутність конструктивності, компромісу в рішеннях сторін, діалогу на національному рівні негативно впливає на його ведення на територіальному рівні. Стратегією економічного та соціального розвитку області на 2013-2020 роки передбачений чіткий орієнтир щодо підвищення зарплати: у 2015 році реальний рівень її повинен бути на 46 відсотків вищий, ніж в 2012 році. Торік реальна зарплата виросла лише на 9 відсотків і за темпами її зростання область «з'їхала» з 12 на 16-е місце в Україні. Ніяк не вписується в принципи соціального діалогу несвоєчасна виплата зарплати. В минулому році ФПО постійно «вибивал» зароблене через звернення до Кабміну, Міндоходів дорожникам, перевізникам, бюджетникам.
Зростання пропозиції робочої сили й скорочення попиту на неї зобов'язує членські організації до більш наступальної позиції у взаєминах з соціальними партнерами в питаннях забезпечення зайнятості населення. Стан ринку праці залишається складним. Кількість незайнятих громадян, які перебували на обліку в службі зайнятості на 1 січня, - 52 тисячі осіб. Кількість вільних робочих на початок ц.р. - 800 вакансій, на кожну з них претендувало 23 особи. На ринку праці є чимало проблем, які потребують вирішення з боку держави, одна з них - прийняття рішень комплексного характеру, спрямованих на підсилення контролю щодо дотримання норм трудового законодавства. Оформлення за усною домовленістю, без договору, ненормований робочий день 10-12 годин при низькій оплаті, випробувальний строк по 3 місяці, приниження гідності, табу на профспілкову організацію - характерні масові порушення. Проте вони залишаються без належного реагування контролюючих організацій. Там де є профорганізація, такої сваволі не допускається, а де немає – йде глобальний наступ на трудові права.
В минулому році громадськими інспекторами праці було проведено 255 перевірок, за якими виявлено майже 700 порушень. В основному це незаконні звільнення та переведення на іншу роботу, порушення в оплаті праці. Більшість з них було усунуто роботодавцями в ході перевірок, по окремих видавалися приписи, підключалася інспекція праці. Проводиться велика робота по наданню правової допомоги членам профспілок. В минулому році, наприклад, складено 140 позовних заяв до судів.
Головним завданням профспілок, зазначив Сергій Петров, має стати забезпечення громадянам гарантій законності і справедливості шляхом припинення використання дешевої робочої сили, адекватного розподілу результатів праці, збереження та створення нових робочих місць. Багато треба зробити для підвищення ролі колективних договорів в цьому процесі.


Прес – центр ФПО