27 травня 2014 року під головуванням Волкова Сергія Геннадійовича, голови обласного координаційного Комітету сприяння зайнятості та професійної орієнтації населення, першого заступника Голови Об'єднання профспілок Харківської області, відбулося засідання обласного координаційного Комітету сприяння зайнятості та професійної орієнтації населення.
Під час роботи Комітету розглянуті планові питання: «Про стан професійного навчання кадрів на виробництві, в тому числі неформального. Про взаємодію професійно-технічних навчальних закладів, роботодавців і служби зайнятості у забезпеченні якісної підготовки робітничих кадрів для реального сектору економіки області» та «Про забезпечення розширення обсягів професійного навчання безробітних на замовлення роботодавців. Підвищення конкурентоспроможності населення на регіональному ринку праці шляхом отримання ваучерів на навчання».
З першого питання інформував Глухов Сергій Миколайович, заступник начальника управління праці та зайнятості Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації. Доповідач звернув увагу присутніх, що за даними статистичного спостереження з праці у 2013 році 10,3 тис. осіб було навчено новим професіям, що дорівнювало 1,6% від облікової чисельності штатних працівників. Переважна більшість працівників, яких було навчено (70,9%), працювали на підприємствах промисловості.
Три чверті з числа осіб, яких було навчено новим професіям, пройшли перепідготовку, решта – вперше отримали професію. Навчання новим професіям проходили, переважним чином, чоловіки.
За місцем навчання 54,9% пройшли навчання безпосередньо на виробництві, решта – у навчальних закладах різних типів.
На робочому місці підвищували кваліфікацію працівники, зайняті інформацією та телекомунікаціями (74,1% усіх осіб, які підвищили кваліфікацію), на промислових підприємствах (71,7%), на транспорті (70,5%).
Крім того, впродовж 2013 р. 406 працівників області проходили підвищення кваліфікації за кордоном, 70% з них зайняті в закладах освіти.
Підготовка кваліфікованих робітників здійснюється 53 професійно-технічними навчальними закладами за 18 напрямами та видами економічної діяльності за 121 професіями та спеціальностями, загальний контингент учнів та слухачів становить 17,3 тис. чол.
В цілому протягом 2014 року служба зайнятості області проводила професійне навчання безробітних на базі 924 установ, це навчальні заклади та підприємства м. Харкова і області. Для цього укладено 1,8 тис. договорів на профнавчання безробітних.
З другого питання інформував Самойленко Юрій Сергійович, начальник відділу організації профнавчання Харківського обласного центру зайнятості, який зазначив, що протягом минулого року за направленням служби зайнятості проходили професійне навчання 16,7 тис. осіб і Харківська область зайняла І місце в Україні з цього показника. Рівень працевлаштування після закінчення навчання становив 91,1%.
Пріоритетним напрямком профнавчання безробітних було його формування під замовлення роботодавців: навчання проходили 13,6 тис. осіб або 81,4%. Для організації навчання використовувались як навчальні заклади, так і підприємства міста і області. При цьому перевага надавалась підготовці кадрів безпосередньо на виробництві.
Цьогоріч, у січні-квітні 2014 року за направленням служби зайнятості у навчальних закладах усіх типів професійне навчання проходили 8,2 тис. безробітних, під замовлення підприємств було навчено 8,0 тис. осіб, або 97,6 % від усіх, що навчались протягом означеного періоду.
Проте, на даний час, наказом Міністерства соціальної політики України та Міністерства освіти і науки України №318/655 від 31.05.2013 було затверджено новий «Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних», при цьому попередні норми втратили чинність. Згідно п.2.11 цього Порядку після завершення навчання безробітні повинні отримувати документ тільки державного зразку (крім випадків стажування та курсів цільового призначення). Таким чином, з моменту прийняття означеного Порядку професійна підготовка та перепідготовка безробітних за робітничими професіями має проводитись лише у ліцензованих навчальних закладах. Тому, роботодавцям необхідно активніше отримувати ліценції, тим більше, що наприклад служба зайнятості за навчання безробітних у 2012 році перерахувала роботодавцям понад 11 млн. грн., а у 2013 році ця сума скоротилась до 4,8 млн. грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №207 «Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці» (далі - Постанова) передбачено механізм отримання ваучера громадянами старше 45 років. Завдання на 2013 рік по організації видачі ваучерів по Харківській області становило 1158 одиниць. В 2013 році отримали ваучер 1294 особи, що складає 111,7% виконання планового показника, з яких до навчання приступило 192 особи (15%).
За результатами роботи в 2013 році можна зазначити, що реалізації в повному обсязі даної соціальної послуги перешкоджає декілька факторів.
Один із них – це неготовність закладів освіти до роботи за ваучерами за професіями визначеними Постановою, а саме:
- професійно-технічні навчальні заклади мають ліцензію лише на вид навчання «первинна професійна підготовка», що не дає можливості навчати доросле населення;
- наявні професії та спеціальності, за якими відсутні ліцензії в навчальних закладах Харківської області (наприклад – бджоляр, аквакультура, розведення і селекція тварин);
- відсутні зручні для дорослого населення форми навчання (вечірня, заочна, дистанційна).
Також, в Постанові звужений перелік професій, які користуються попитом на регіональному ринку праці, та відсутня можливість навчати за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», а лише «молодший спеціаліст» та «спеціаліст».
Обидва питання визвали гостру дискусію та обговорення, в яких взяли участь Татарінцева М.І., Байбакова Н.П., Благовещенська А.В., Печура Т.М., Толстих А.І., Князєв П.В., Кіріченко Г.І., Перепьолкіна Н.І., Юхтенко А.Д.
Наталя ГРИЦЕНКО,
завідувач відділу соціально-економічного захисту трудящих ОПХО