3e10

 


Представництво Фонду ім.. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі спільно з секретаріатом Національної тристоронньої соціально-економічної ради організували регіональний семінар на базі Кіровоградської області. Обговорювалася надзвичайно актуальна тема: «Збереження робочих місць в регіонах шляхом проведення економічної модернізації». У заході взяли участь члени обласної тристоронньої соціально-економічної ради, в тому числі профспілкова сторона соціального діалогу.


Як зазначила заступник співголови територіальної ради Світлана Скалько, ситуація на ринку праці та захист від безробіття в умовах зростання пропозиції робочої сили та скорочення попиту на неї є одним з пріоритетних напрямків діяльності профспілкових організацій усіх рівнів. Питання зайнятості періодично виносяться на обговорення обласної тристоронньої соціально-економічної ради і вони є обов'язковими для внесення соціальними партнерами у зобов'язання обласної, районних угод, колективних договорів.


Поліпшенню ситуації на ринку праці сприяє Угода про співпрацю між ФПО і обласним центром зайнятості. Профспілкове об'єднання взяло активну участь у формуванні обласної програми зайнятості населення на період до 2017 року, надавши конкретні пропозиції щодо збереження існуючих робочих місць та створення нових. На початку року Президія ФПО розглянула на своєму засіданні хід виконання цієї програми профспілковою стороною, з урахуванням якого прийняла рішення щодо основних напрямків колдоговірної роботи у 2014 році стосовно питань збереження робочих місць, недопущення масових вивільнень. До речі, цю проблему профспілки вирішують у тісній співпраці із службою зайнятості. Профорганізації широко використовують законодавчі права, детально вивчають кожне повідомлення обласного центру зайнятості про масові вивільнення на предмет їх економічного підґрунтя, недопущення порушень норм законодавства. До вивчення проблеми забезпечення продуктивної зайнятості профспілки залучають науковців, активно співпрацюючи з кафедрою економіки та організації виробництва Кіровоградського національного технічного університету.


Звичайно, головна форма впливу на вирішення проблеми зайнятості, вважає профспілкова сторона, – колдоговірна робота. Бо саме в цьому документі передбачені основні зобов'язання роботодавця щодо модернізації підприємства, забезпечення продуктивної зайнятості, соціального захисту працівників. Завдяки вжитим спільним заходам сторін у нинішніх складних економічних умовах рівень безробіття в області за методологією МОП вдалося знизити, хоча він ще перевищує середній по Україні.


Головною проблемою ринку праці, підкреслила Світлана Скалько, є низький рівень її оплати, який не забезпечує відтворення робочої сили і можливості утримувати родину. Це призводить до того, що людям невигідно працювати в легальному секторі економіки. Відтак, спостерігається відтік робочої сили в «тіньову економіку або масовий виїзд громадян за кордон у пошуках роботи. «І хоча, на перший погляд, ця проблема ніби не торкається теми семінару, хотілось би, щоб вона не залишилась поза нашою увагою. Бо забезпечення працівниками ефективного функціонування модернізованої економіки, системна реалізація інвестиційних проектів за середню зарплату, меншу трьох тисяч гривень, прямо скажемо, неможливі. Тому членські організації Федерації профспілок області тримають на контролі реалізацію стратегії розвитку області до 2020 року, якою передбачено ріст заробітної плати в наступному році на 46 відсотків, порівняно з 2012 роком.

 

Підвищення ефективності та конкурентоздатності економіки, поліпшення інвестиційного клімату є необхідними передумовами для розвитку трудового потенціалу, збереження існуючих та створення нових робочих місць, легалізації трудових відносин, створення умов по забезпеченню зростання продуктивної зайнятості і доходів працівників. Саме на цьому наполягають профспілки в переговорах по укладенню нової Генеральної угоди».


За підсумками роботи семінару організаторами будуть розроблені методичні рекомендації для Уряду з урахуванням пропозицій сторін соціального діалогу щодо поліпшення ситуації на ринку праці області.

 

Федерація профспілок Кіровоградської області