НИКИТА

 

Профспілка працівників державних установ України вкрай стурбована можливими негативними наслідками прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», внесеного Урядом до Верховної Ради України. Про це заявила голова галузевої Профспілки Тетяна Нікітіна.

«Надзвичайно складна як зовнішньополітична, так і фінансово-економічна ситуація в країні потребує прийняття оперативних, але виважених рішень, які не повинні додатково збурювати суспільство та порушувати норми міжнародного та національного законодавства, - наголосила вона. – У законі, що запропонував Уряд, як раз і бачимо кричущі порушення конституційних норм та законних прав працівників, у тому числі бюджетників, зокрема держслужбовців та працівників органів місцевого самоврядування»

Тетяна Нікітіна особливо акцентувала увагу на наступі на трудові права та гарантії працівників у запропонованих Урядом змінах. Перш за все, мова йде про зупинення дії Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», зупиненні на необмежений термін застосування норм статті 26 Закону України «Про відпустки» та статей 32, 56, та 84 Кодексу законів про працю України в частині обмеження терміну відпустки без збереження заробітної плати, необхідності повідомлення не пізніше ніж за два місяці та погодження з працівником встановлення режиму роботи на умовах неповного робочого часу.

Серед змін, які запропонував Уряд, також надання права керівникам бюджетних установ у межах бюджетних призначень без згоди та попередження працівників встановлювати для них режим роботи на умовах неповного робочого часу та надавати відпустки без збереження заробітної плати на визначений цими керівниками термін. Викликає занепокоєння профспілок також запропоноване здійснення керівниками центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, а також керівниками інших бюджетних установ та підприємств, установ і організацій заходів щодо оптимізації штатної чисельності працівників, наданні працівникам відпусток без збереження заробітної плати, встановленні для працівників режиму роботи на умовах неповного робочого часу, зменшенні або скасуванні стимулюючих виплат, підвищень посадових окладів, зменшенні надбавок і доплат, які встановлені у граничних розмірах.

Як зазначила голова профспілки, у березні ц. р. Уряд вже приймав рішення про оптимізацію штатної чисельності органів виконавчої влади та скорочення заробітної плати. Це призвело до того, що менша кількість працівників виконує більші обсяги робіт за заробітну плату, яка у 73% державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування дорівнює мінімальній зарплаті в Україні. Більше того, Уряд уже запроваджував заходи жорсткої економії коштів, які призвели до зубожіння людини праці та поставили її в умови виживання. У червні ц. р. розмір мінімальної заробітної плати на 364 грн. або на 29,9% занижено порівняно з фактичним розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб, скоригованим на ПДФО.

«Запровадження змін, які запропонував Уряд, може викликати загострення соціального напруження у суспільстві, - підкреслила Тетяна Нікітіна. – Більш того, в умовах підвищення цін та тарифів, стрімкого зростання інфляції та безробіття, замороження державних соціальних стандартів та гарантій прийняття цього Закону в існуючій редакції може спровокувати соціальний вибух. Ми звернули увагу на те, що ніхто в пояснювальної записці до даного проекту Закону не прорахував яка ж ціна питання всіх цих порушень прав і свобод працівника, яку економію може дати цей наступ на їхні права? На жаль, Уряд намагається вирішувати проблеми держбюджету за рахунок простих працівників. Профспілки переконані, що вимушені обмеження повинні мати чітко регламентований термін дії та лягати на плечі тих, хто за ці роки збагачувався за рахунок власного народу і чиї злочинні дії спровокували нинішню кризову ситуацію».

Голова профспілки підкреслила, що, починаючи з 2010 року, працівники органів держустанов знаходяться у стані скорочень. «Хотілось би узнати, скільки ж в решті решт нашої державі потрібно держслужбовців, чи є тут якійсь розрахунки? – запитала Тетяна Нікітіна. – Треба тут визначитися, бо постійне скорочення працівників та ще й відпустки за власний рахунок, неповні робочі дні – все це створює відповідну соціальну напругу».  

Тетяна Нікітіна також зазначила, що Центральний комітет профспілки звернувся до Голови Верховної Ради України О. В. Турчинова, керівників Комітету ВРУ з питань бюджету Є.Б Гєллєра, Комітету ВРУ з питань соціальної політики та праці П.С. Цибенка, Комітету ВРУ у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів В.М Сушкевича, Комітету ВРУ з питань європейської інтеграції Г.М. Немирі, Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Д.В. Жванії, народним депутатам України із закликом, щоб зміни до Держбюджету було переглянуто й не було прийнято в такому вигляді.

 

Інформаційно-аналітичний центр ФПУ