Минулого тижня в Городенківській райдержадміністрації на Івано-Франківщині відбулася розширена нарада з питань підготовки до виробничого сезону та пуску Городенківського цукрового заводу. Ініціаторами скликання наради виступили громадські організації Прикарпаття, в тому числі обласна рада профспілки працівників харчової та переробної промисловості, профспілковий комітет підприємства, Городенківське районне об’єднання «Правиця», Івано-Франківське регіональне відділення Всеукраїнської асоціації голів сільських і селищних рад. Зустріч-нарада відбулася за участі заступника генерального директора з виробництва агрохолдингу «Мрія» Романа Горонескула та повноважного представника підприємства Олександра Філіпенка, директора департаменту агропромислового розвитку ОДА Василя Бруса, його заступника Івана Андріїшина, голови Городенківської райдержадміністрації Василя Мельничука, голови регіонального відділення Всеукраїнської асоціації голів сільських і селищних рад Івана Мосюка, голів сільських і селищних рад Городенківського району.
Було констатовано, що Тернопільський агрохолдинг «Мрія», власник цукрового заводу, знову, як і в попередні сезони, зволікає із підготовкою до запуску Городенківського цукрового заводу та повністю ігнорує численні звернення громадськості та влади з цього приводу.
Нараду відкрив директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Василь Брус. З доповіддю виступив Іван Андріїшин. Посадовці загострили питання на тому, що агрохолдинг «Мрія» не плануючи вести переробку цукрових буряків на Городенківському цукровому заводі, у такий спосіб позбавляє його всіляких перспектив. Зважаючи на те, що завод мав би мати базові засади для функціонування, впродовж 2014 року обласна і районна державні адміністрації вживали вичерпних заходів впливу для того, щоб на землях Прикарпаття, в тому числі на тих, що орендує агрохолдинг «Мрія», були вчасно посіяні та вирощені цукрові буряки. На сьогоднішній день в області є в наявності понад 120 тисяч тонн цукрового буряка, який забезпечить ефективну роботу цукрового заводу. Питання архіважливе, адже наша область гостро потребує щороку, з врахування громадського харчування, 57 тисяч тонн цукру. На підприємстві у сезон переробки зайнято близько 400 працівників.
Натомість після виступу посадовців був відчутний дисонанс позицій діалогу. У виступі заступника генерального директора агрохолдингу «Мрія» переважали бізнесові настрої. Висловлювалися думки про недоцільність переробки сировини у зв’язку із очікуваними значними затратами на газ та інші складові при виробництві цукру. Одначе з’ясувалося, що перевагою для запуску заводу буде вартість дизпалива, яке можна заощадити переробкою буряка в Городенці, інакше власникам підприємства доведеться транспортувати сировину в іншу область.
Голова Городенківської райдержадміністрації Василь Мельничук висловив обурення з приводу того, що агрохолдингу потрібно було аж три місяці переписки, щоб тепер озвучити свої приватні бізнесові плани. «Сьогодні треба думати не тільки про інтереси бізнесу, а в першу чергу про інтереси громади» – справедливо дорікав він.
Голова Івано-Франківської обласної організації профспілки працівників харчової та переробної промисловості Надія Бурлака зазначила, що питання роботи цукрового заводу перебуває і в політичній, і в соціальній площинах. Зважаючи на дуже складні реалії життя держави, маємо всі доступними і недоступними методами сприяти тому, щоб наповнювався місцевий бюджет, щоб створювалися і зберігалися робочі місця, щоб природні ресурси, якими володіє громада області, експлуатувалися в її інтересах. Натомість бачимо інше.
«Громадськість турбує зневажливе ставлення керівництва агрохолдингу як до влади області, численних громадських організацій, так і до простих людей, які важко працюють і максимально сприяють ефективному використанню орендованих земель. Це відбувається тому, що бізнес відчуває безкарність за свої вчинки. Власник агрохолдингу (вдуматися тільки) Герой України! пан Іван Гута, купуючи завод і орендуючи землі для вирощування цукрового буряка на теренах області, давав чесне слово попередньому, правда, губернатору, що завод буде працювати і технічно переозброюватись. На жаль, він «не знає?», живучи за кордоном, як нині його менеджмент опустив чесне слово Героя України, аж до зневаги, як каже народ, «нижче плінтуса».
Справжні Герої України нині на війні за наші святі землі, важать своїм життям, а як можна розцінювати інших, що робити з ними? Головне - «не дозволити бізнесменам обдурити всіх у черговий раз». Такими були настрої присутніх.
Разом з громадськими організаціями краю, керівник регіонального відділення Всеукраїнської асоціації голів сільських і селищних рад Іван Мосюк закликав присутніх виробити чітку і спільну позицію. Вона полягає в тому, що в разі, якщо не відбудеться запуск цукрового заводу в жовтні поточного року, громадськість при підтримці всіх інституцій влади буде блокувати вивіз цукрових буряків на Тернопільщину. «Одночасно, будемо ініціювати сходи селян у тій місцевості, де агрохолдинг орендує землі, щоб дочасно розірвати з ними діючі договори».
Також громадські організації області закликали владу сприяти розробці Типових договорів оренди земель, які були б соціально відповідальні та щоб приносили користь не тільки орендарю, а в першу чергу сільській громаді і органам місцевого самоврядування. Тоді землі будуть використовуватися ефективно всіма зацікавленими сторонами і це дасть змогу поступово відновлювати сільську інфраструктуру.
Учасники наради домовилися , що остаточне рішення про пуск цукрового заводу в Городенці вирішиться на зустрічі 26 серпня 2014 року.
Інформаційно-аналітичний відділ
Ради профспілок Івано-Франківської області