19 березня у Києві відбувся V Пленум Центрального комітету Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України. У його роботі взяв участь та виступив Голова ФПУ Григорій Осовий.
Серед учасників Пленуму - Міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин, заступник Міністра екології та природних ресурсів Сергій Курикін, заступник Міністра соціальної політики України Віктор Іванкевич, президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський народні депутати, очільники підприємств та установ атомної енергетики та промисловості, представники громадських організацій та ЗМІ.
Як повідомив у вступному слові Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, завданням проведення Пленуму є «отримання чіткої картини й оцінки стану справ на підприємствах атомно-енергетичного комплексу, обговорення перспектив розвитку галузі та необхідних дій для побудови більш дієвого соціального діалогу на рівні державних органів управління та центрального комітету профспілки». А також – напрацювання відповідних профспілкових пропозицій та рішень.
Учасники Пленуму отримали інформацію «з перших джерел» від представників Уряду щодо виконання програмних документів розвитку атомної галузі, зокрема Стратегії розвитку енергетики, що напрацьовуються, але не виконуються. Серед «гарячих» - вирішення питання спеціалізованої медицини атомників, реорганізація якої безуспішно відбувається протягом останніх років і може призвести до повної ліквідації її «спеціалізованого» статусу.
Профспілкові делегати від підприємств та установ атомної енергетики та промисловості задали чисельні питання Голові ФПУ Григорію Осовому, зокрема щодо соціально - економічного становища працівників галузі, рівня оплати їхньої праці, щодо проблем діяльності підприємств зони відчуження, через не вирішення яких назріває у колективах соціальний конфлікт, щодо надзвичайного стану на підприємствах дніпродзержинського майданчику та ін.
Обговорено наслідки та реакцію людей на підняття тарифів. Наголошувалось на тому, що у період, коли доходи більшості громадян зменшуються, коли багато людей втратили свої заощадження у банках, їм не видають депозити, - підвищувати тарифи у таких умовах дуже складно, але з іншого боку, є зрозумілим, що працювати собі в збиток без державної підтримки енергетичні підприємства не можуть – там також працюють люди, яким потрібно виплачувати зарплату. Такої підтримки очікувати на даний момент немає звідки через надзвичайну ситуацію, що склалась у економіці і соціальній сфері, а також через проведення бойових дій в зоні АТО.
Тим не менш, як свідчать данні Міненерго, на сьогодні середня зарплата по сегменту атомної енергетики, є вищою в середньому по промисловості, і навіть, вища чим в галузі вугледобування.
Зазначалося, що більшість споживачів, на жаль, звикли споживати електрику, газ, тепло, воду та інші комунальні послуги і товари, по суті, безкоштовно, сплачуючи за це у порівняні з іншими країнами, в тому числі і європейськими, невелику плату.
На жаль, це не є економічно-правильним підходом, тому за існуючих умов й надалі забезпечувати споживачів якісною продукцію без застосування відповідних компенсацій і субсидій не є можливим.
Однією з причин виникнення проблем в українській економіці було названо неефективність державної кадрової політики. Сьогодні звичайним явищем є, коли на підприємствах відбувається змінюваність керівника до 5-6 разів протягом року. Відповідаючи на це питання керівництво Атомпрофспілки поінформувало, що профспілки неодноразово порушувала питання про необхідність створення окремого державного органу управління атомно-промисловим комплексом.
Міністр енергетики охарактеризував як позитивні деякі заходи, передбачені програмою діяльності Уряду, якою зокрема передбачено інвестування в енергетичну галузь. Це свідчить, що галузь перспективна, вона ціниться Урядом. Якщо вона ціниться, то і люди, які працюють в ній, вони також ціняться.
Пленум ухвалив низку постанов.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ,
фото – газета «Атомник україни»