За ініціативою Дніпропетровського обласного об'єднання профспілок в облдержадміністрації відбулося розширене засідання президії тристоронньої соціально-економічної ради . Представники влади, роботодавців і профспілок розглянули ситуацію на споживчому ринку області, яка склалася зараз у зв'язку із стрімким зростанням цін на соціально значущі товари і послуги. У роботі президії взяв участь голова обласної державної адміністрації В. Резниченко.
Тон розмові, що відбулася, задав голова облпрофоб’єднання В. Дубіль. Він відзначив, що у зв'язку зі зростанням цін відбувається посилення соціальної напруженості в трудових колективах Дніпропетровщини. У зв'язку з цим профспілкова сторона , як суб'єкт обласної соціально-економічної ради , ініціювала проведення цього засідання для вжиття необхідних заходів по стабілізації ситуації .
Профспілки особливо тривожить те, що здорожчання відбувається на тлі погіршення матеріального становища трудящих , коли, згідно статданим, в області десятки тисяч людей отримують зарплату від рівня мінімальної до 2,5 тис. грн., на що прожити практично неможливо. Відзначається також зростання заборгованості із заробітної плати.
Профспілки вкрай стурбовані зниженням в умовах галопуючої інфляції реальної зарплати трудящих , яка в лютому 2015 р. зменшилася в області в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 18,5%. Однією з причин цього є стрімке підвищення вартості продуктів харчування, товарів повсякденного попиту і ліків. Причому, стрибок цін, зокрема, на цукор, крупи, борошно і хліб у лютому стався одночасно як в нашій області, так і по всій країні. На думку профспілок, подібне стало наслідком погоджених закулісних дій головних гравців на споживчому ринку - постачальників і торгівлі.
Як правило, в минулі роки, відзначив В. Дубіль, на такі явища жорстко і своєчасно реагували відповідні контролюючі органи і влада, чого зараз, однак, не відбулося. Зокрема, Антимонопольний комітет України чомусь подав свій голос лише через місяць після лютневих цінових стрибків.
При цьому у скрутному становищі опинилась харчова промисловість, підприємства якої через зростання цін на сировину і енергоресурси, посилення вимог торгівлі за розрахунками з ними в нинішніх умовах ледве виживають.
Заклопотаність висловлюють і наші аграрії, які стривожені різким збільшенням цін на посівні матеріали, засобу захисту рослин, паливно-мастильні матеріали. Можна у зв'язку з цим уявити, якою буде вартість продукції нового врожаю.
Слід чекати подальшого посилення напруги в суспільстві і внаслідок збільшення з 1 квітня тарифів на енергоносії і житлово-комунальні послуги. Вимагає уваги і ситуація на міських автотранспортних маршрутах, де нещодавно сталося істотне підвищення вартості проїзду, але якість обслуговування не покращилась.
Профспілки розуміють, що при ринковій економіці вплинути на ціноутворення дуже складно, але , на їх думку , в області все ж потрібно знаходити важелі впливу на цінові процеси і в цілому на споживчий ринок.
Соціальним партнерам, сказав голова облпрофоб’єднання , паралельно з цим також необхідно продовжити роботу, спрямовану на підвищення прибутків працюючих. Минулого року тут були досягнуті певні результати, що пом'якшило ціновий удар по робітниках і службовцях. В поточному році теж відбувається підвищення зарплати на ряді підприємств гірничо-металургійного комплексу, аграрної сфери та ін.
У дуже скрутних умовах доводиться працювати сьогодні підприємствам галузі, сказала у своєму виступі голова обкому харчової промисловості профспілки працівників АПК С. Тіницка. З об'єктивних причин вони вимушені переглядати цінову політику. Непросто і потрапити зараз зі своєю продукцією на полиці магазинів, подовжуються терміни розрахунків з ними торгівлі за поставлену продукцію, що призводить до дефіциту оборотних коштів.
Позицію профспілок в цілому підтримав у своєму виступі голова Федерації організацій роботодавців області В. Сергєєв. За його словами, за два місяці цього року харчовики області виробили продукції на 3 млрд. грн. Але могли і більше, проте заважає ряд негативних чинників , і , зокрема, складнощі з реалізацією продукції. По цих та інших питаннях виробникам і торгівлі потрібно знаходити спільну мову, адже за цим стоять як інтереси покупців, так і працівників харчопрому, які не повинні втратити свої робочі місця. Тим більше, що ситуація на ринку праці у зв'язку з наростанням кризових явищ в економіці загострюється. І роботодавці повинні виявити соціальну відповідальність за збереження робочих місць, гідну оплату праці.
А що ж наші контролюючі органи? За словами в.о. начальника обласного відділення Антимонопольного комітету України Н.Ігнатенко, в результаті аналізу ситуації на споживчому ринку її службою видані рекомендації найбільшим виробникам хліба, муки, фасувальникам круп, цукру і торговим мережам по запобіганню порушенню конкурентного законодавства. Зокрема, це стосується 13 основних хлібопекарських підприємств, які повинні зважено підходити до питань зміни оптово-відпускних цін на хліб і хлібобулочні вироби. 7 регіональним підприємствам - фасувальникам круп і цукру, а також 4 торговим мережам необхідно обгрунтовано підходити до питань зміни цін на товари бакалійної групи і не допускати створення штучного на них дефіциту.
Про проблеми аграріїв говорив на засіданні голова обласного Союзу сільгосппідприємств В. Карпенко, а голова правління Дніпропетровської міської організації роботодавців О.Галаган торкнувся теми створення сприятливого інвестиційного клімату.
Губернатор області В. Резниченко погодився з пропозиціями щодо пошуку шляхів стабілізації ситуації на споживчому ринку, але при цьому висловився проти адміністративних регулятивних заходів і за те, щоб вони носили виключно ринковий характер. Що стосується наближення продукції харчової промисловості до споживача, то керівник області висловився за розширення мережі фірмової торгівлі; підтримав він і план проведення в усіх містах області, починаючи з 10 квітня, ярмарків, на яких населення зможе придбати у селян і харчовиків їх продукцію безпосередньо , без торгових надбавок.
Підтримав В. Резниченко і позицію профспілок про необхідність підвищення купівельної здатності населення шляхом збільшення прибутків працюючих, вказавши на те, що це питання буде для нього першочерговим під час намічених на найближчий час зустрічей з керівниками міст і районів, промислових та інших підприємств.
У прийнятому за підсумками засідання рішенні передбачається посилення спільних зусиль органів влади і місцевого самоврядування , контролюючих структур на стабілізацію ситуації на споживчому ринку. Облдержадміністрації, Федерації організацій роботодавців і облпрофоб’ єднанню рекомендовано продовжити роботу з реалізації спільного Звернення соціальних партнерів до керівників підприємств і профорганізацій від 19 лютого 2015 р. щодо необхідності підвищення прибутків працівників.
В.Коврига,
зав.прес-центром Дніпропетровського облпрофоб’єднання