Працівники соціальної сфери розуміють, що здійснення низки заходів Урядом щодо раціонального використання державних коштів, недопущення втрат бюджету та створення передумов для економічного зростання в нинішніх складних умовах є необхідним для стабілізації економіки і запобігання економічній катастрофі. Водночас здійснення цих заходів за рахунок людей праці недопустимо, вони може призвести до їхнього зубожіння. Про це говорили учасники III з’їзду Профспілки працівників соціальної сфери, що відбувся 28 квітня. У заході взяли участь та виступили заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий та заступник Міністра соціальної політики Віктор Іванкевич.
У звітній доповіді голови Профспілки Володимира Тьоткіна, виступах делегатів форуму зокрема зазначалось, що за цей час Профспілка заклала надійний фундамент для подальшого зміцнення своїх позицій як виразника інтересів спілчан. Завдяки принциповій позиції Центральної ради й обласних рад Профспілки, профкомів первинок, проведенню політики соціального партнерства, небайдужості до проблем спілчан вдалося вирішити низку наболілих проблем, не тільки зберегти, а й зміцнити Профспілку, збільшити активність і чисельність, здобути належний авторитет.
Активно та змістовно проходили звіти та вибори в обласних профорганізаціях, що передували з’їзду Профспілки. В нелегких економічних умовах проходили ці звіти. На звітно - виборних конференціях спілчани вимагали активних дій на їхній захист, бо вони хочуть мати гідну заробітну плату, необхідну для забезпечення добробуту їхніх сімей і впевненості в завтрашньому дні. На жаль, підкреслювали виступаючи, сьогодні заробітна плата працівників соціальної сфери найнижча серед інших бюджетних галузей. У відповідності із законами України в галузі освіти, охорони здоров’я, культури і науки держава передбачає гарантії та пільги працівникам. Чинний Закон України «Про соціальні послуги» визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, але не містить гарантій працівникам соціальної сфери, які надають ці послуги.
У доповіді та виступах зазначалось, що кадрове забезпечення діяльності установ, закладів та організацій соціальної сфери сьогодні є одним з найгостріших проблемних питань, що пов’язане насамперед з низькою оплатою праці та надмірним навантаженням у зв’язку з розширенням і введенням додаткових функцій. Забезпеченість видатками на утримання департаментів, районних і міських управлінь праці та соціального захисту зовсім не враховує збільшення функціональних обов’язків та покладених на них завдань.
У рамках реалізації норм і положень Генеральної, Галузевої угод, колективних договорів профспілковою стороною вживалися заходи для вирішення спірних питань шляхом переговорів з представниками всіх гілок влади, підняття престижності і мотивації роботи в соціальній сфері. Водночас в результаті нестабільності фінансово-економічної ситуації в державі соціальний діалог не став ефективним механізмом у вирішенні проблем, які існують.
Заступник Голови ФПУ Євген Драп’ятий передав привітання делегатам з’їзду від Голови ФПУ Григорія Осового. Він зазначив: у час, коли в Україні відбуваються важливі економічні та політичні зміни, зростає громадянська активність, перед профспілками постають нові завдання щодо участі в розбудові громадянського суспільства та розв’язання суспільно-політичних та соціально-економічних проблем. Тому в сучасних складних умовах профспілки мають показати приклад ефективної роботи по захисту соціально-економічних прав та інтересів працівників. І Профспілка працівників соціальної сфери демонструє, що навіть у такої непростої ситуації можна і треба об’єднати зусилля для вирішення завдань, що диктує час.
Євген Драпятий також сказав, що у працівників соціальної сфери сьогодні стало ще більше складних та відповідальних завдань. Це пов’язано і заморожуванням зарплат, обмежень пенсій, ростом цін та тарифів. Ситуацію ускладняє і те, що на Сході України кожний день відбувається справжня війна. Треба допомагати нашим військовим, треба допомагати вимушеним переселенцям з зони АТО. Він повідомив, що вже зараз (станом на 27 квітня), за даними структурних підрозділів органів соціального захисту населення, взято на облік 1млн. 255 тисяч переселенців. Це, підкреслив заступник Голови ФПУ, те, що дісталося працівникам соціальної сфери додатково до їх повсякденних обов’язків.
На жаль, зазначив Євген Драп’ятий, працівники соціальної сфери, як і ті, кого вони покликані захищати, самі знаходяться зараз в дуже складних соціально-економічних умовах. Це стосується рівня зарплат і надбавок, пенсій, умов праці. Він підкреслив, що всі рішення та закони, які стосуються соціальної сфери, мають ухвалюватися тільки після обговорення громадськістю, перш за все, профспілками. Але Уряд ігнорує не тільки цю конституційну норму, але і фактично ігнорує всі пропозиції та законопроекти, що підготували для покращення соціально-економічного захисту людей праці профспілки. В цих умовах профспілки, зокрема Профспілка працівників соціальної сфери, має діяти більш активно та рішуче. Влада має почути голос людини праці та профспілок, які його захищають.
На з’їзді також виступив заступник міністра соціальної політики України Віктор Іванкевич.
Заслухавши та обговоривши звіт про роботу Центральної Ради Профспілки за звітній період, з’їзд прийняв відповідну Постанову, а також ухвалив Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України щодо захисту конституційного права працівників соціальної сфери на достатній життєвий рівень в умовах зростання цін на товари, послуги, підвищення комунальних тарифів, девальвації гривні.
Головою Профспілки на новий строк переобрано Володимира Тьоткіна, заступником Голови – Галину Башкірєву.
Інформаційно - аналітичний центр ФПУ