Однією з найбільш гострих проблем, яка турбує багатьох виробничників, стало порушення їх прав по дотриманню трудового законодавства. В 2012 році Рада профспілок Івано-Франківської області та галузеві профоб”єднання в ході перевірок виявили 2632 порушення, які стосувались оплати праці, незаконних звільнень та переведень працівників на іншу посаду, не забезпечення гарантій та компенсацій працюючим.
Як відзначає начальник юридичного відділу Ради профспілок області У.Гураль, сьогодні статистика дуже невтішна. З приводу виявлених порушень направлені відповідні звернення правоохоронцям, органам виконавчої влади. Але при цьому дивує позиція роботодавців, які нехтують вимогами законодавства про працю. Подібних прикладів можна навести немало.
Так, непоступливістю відзначився директор Коломийського професійного ліцею сфери послуг Є.І.Федор. Незважаючи на подання Ради профспілок області і територіальної державної інспекції, цей керівник відмовився поновити на роботі майстра виробничого навчання М.В.Попович, яка була незаконно звільнена з порушенням п.3 ст.40 КЗпП України. Це стало причиною судової тяганини. Суд першої та апеляційної інстанцій виніс рішення на користь М.В.Попович, яку поновлено в даний час на роботі.
Часто керівники порушують обгрунтовані рішення профкомів про ненадання згоди на звільнення членів профспілки і звільняють працівників всупереч чинного законодавства. Тоді профкомам доводиться відстоювати права незаконно звільнених людей в судовому порядку.
Так, експерт господарського сектору ПАТ “Ідея Банк” Д.М.Шевчишин був звільнений в порядку дисциплінарного стягнення по п.3 ст 40 КЗпП України. Профком не дав згоди на звільнення даного працівника і це стало підставою для поновлення Д.М.Шевчишина на роботі через суд.
Принципову позицію зайняв профспілковий комітет філії НДІ “Діпромісто”. Ним було зініційовано перевірку та створено робочу комісію за участю представників Ради профспілок області, галузевої профспілки, управління праці ОДА, територіальної інспекції з питань праці.Завдяки консолідованим діям контролюючих служб та профспілки вдалося відстояти права працівників НДІ “Діпромісто”. Адже керівник цієї організації запроваджував неповний робочий час та змінював форми оплати праці, порушуючи норми галузевої угоди та колективного договору. А працівників, які не погоджувались писати заяви про зміни форми оплати праці, керівник не допускав до роботи.
Зараз у філії цього науково-дослідного інституту “Діпромісто” сталися зміни. Організацію очолює новий керівник, у працівників встановлено нормальний режим роботи.
Завдяки настирливим діям профкому Калуської ТЕЦ було відстояно інтереси 142 працівників станції, яким керівництво відмовлялось виплачувати надбавку до стажу роботи.
Належну активність у проведенні правозахисної роботи проводить обласна організація профспілки працівників нафтової і газової промисловості. Нею було надано правову допомогу в судовому захисті членів профспілки від незаконних звільнень, внаслідок чого на їх користь присуджено 162 тис.грн.
Обласна організація профспілки працівників охорони здоров”я надала найбільше консультацій членам профспілки (965) та розробила методичних матеріалів.
Можна сподіватися, що результативність правозахисної роботи підвищиться після реалізації рішення Ради Федерації профспілок України від 12.12.2012 р. щодо запровадження інституту інспекторів праці, посилення правової освіти членів профспілки. Тоді спілчани будуть почувати себе більш надійно захищеними і кількість порушень трудового законодавства істотно скоротиться.
Прес-служба Ради профспілок Івано-Франківської області