Ось уже десять років працює у Рівненському Державному Гуманітарному університеті служба, яка покликана допомагати розв’язувати складні життєві ситуації, відповідати на безліч питань студентів, які тут навчаються, захищати їх права, організовувати їх відпочинок та дозвілля. Ініціаторами та ідейними натхненниками створення Центру студентської соціальної служби РДГУ виступили студентський профком та профком співробітників спільно з міською соціальною службою за сприяння ректорату та особисто першого заступника ректора професора Анатолія Воробйова. Опікується колектив студентської соціальної служби переважно студентами з числа сиріт, позбавленими батьківського піклування, студентами з особливими потребами, молодими студентськими сім’ями, студентами з багатодітних сімей та постраждалими внаслідок аварії на ЧАЕС тощо.
За роки існування Центру не одна сотня студентів отримала підтримку, допомогу, потрібну та актуальну інформацію для себе у стінах соціальної служби. Спеціалісти служби постійно організовують різноманітні лекції, тренінги, творчі конкурси, соціальні акції для студентів вузу, залучають їх до волонтерської діяльності та намагаються виховати почуття справедливості та взаємодопомоги. З метою забезпечення соціального захисту студентства працівники служби організовують видачу путівок на оздоровлення в санаторій-профілакторій, який діє при РДГУ.
Важко уявити, що таку кропітку та об’ємну роботу виконують лише три тендітні жінки: психолог Лариса Каразія, соціолог Юлія Іванчук та їх керівник і мозковий центр Галина Луцик. Кожна в своєму напряму вони професіонали, але, за потреби, вміють об’єднувати зусилля заради досягнення цілі.
Соціолог Юлія Іванчук, уважно спостерігає за першокурсниками, аби вчасно виявляти проблеми студентської молоді. Вона постійно проводить різноманітні соціологічні дослідження. Так, зокрема, щороку проводяться дослідження щодо мотивів вступу студентів до вузу, забезпечення їх прав і свобод, умов навчання та ін. Завдяки вміло організованій роботі Юлії Володимирівни ведеться облік всіх пільгових категорій студентів, які навчаються у виші.
Лариса Каразія, як психолог служби, організовує індивідуальні бесіди зі студентами вузу. Так, щороку у вересні проводяться лекції та тренінги для першокурсників з метою адаптації до навчання у вузі. Особлива увага зазвичай звертається на студентів з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. За участю юриста міського центру соціальних служб організовуються бесіди щодо прав і соціальних гарантій даної категорії осіб. Крім того, Лариса Олексіївна постійно проводить семінари, тренінги зі студентами щодо здорового способу життя та всіляко намагається прив’язати їм прагнення позбутися шкідливих звичок.
Одним з важливих напрямків роботи Центру є організація волонтерського руху серед студентів. Директор ССС Галина Луцик всіляко намагається залучити студентів до благодійних справ. Так, завдяки правильній організації та поінформованості студентів до волонтерського загону входить 20 студентів різних спеціальностей та факультетів, які проводять роботу з дітьми-сиротами міста, організовують благодійні акції у вузі, допомагають тим студентам, які потрапили в складні життєві обставини. За керівництва Галини Олександрівни постійно організовується серед студентів з особливими потребами та студентами-сиротами творчі конкурси, фестивалі творчих робіт, вечори-зустрічі з практикуючими психологами, юристами, соціальними педагогами тощо. Вміло організовують тут і дозвілля: походи до цирку, акції до Новорічних та Різдвяних свят вже стали традиційними. Вже котрий рік поспіль проходить у вузі конкурс творчих робіт: «Повір у себе і в тебе повірять інші», де студенти-сироти та студенти з особливими потребами випробовують себе в декламації віршів, демонструють власні вироби декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Щороку кращі роботи студентів відправляють до участі в міському конкурсі, який організовується міським центром соціальних служб. Звичним для студентів вузу стали відео-лекції до дня порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми, на яких студенти активно обговорюють проблеми сучасного суспільства і намагаються зробити певні висновки для себе.
Роботу Центру всіляко підтримує ректорат РДГУ та особисто ректор Руслан Постоловський. Тісно співпрацює колектив Центру з профкомами: студентським (голова Андрій Турченюк) та профкомом співробітників (голова Олександр Мусієвич), бо ж в такій важливій справі мають прислухатися до думки трьох сторін. За роки існування Центру не раз спільно працювали з РМЦ СССДМ, благодійними організаціями міста, Червоним Хрестом, центром планування сім’ї та ін. Так, зокрема, декілька років постіль студенти пільгових категорій завдяки зусиллям психолога Центру отримували стипендію від Об’єднання українських православних сестринств у США.
Для розповсюдження інформації про роботу Центру та ознайомлення студентства із заходами, що проводитимуться найближчим часом, ЦССС має свою сторінку на сайті університету, також мають вони свою сторінку і в соціальних мережах. Адже для багатьох значно простіше написати про свої проблеми через Інтернет аніж розповісти при зустрічі тет-а-тет. Цей вид спілкування є безперервним, бо ж студенти майже цілодобово мають можливість отримати індивідуальну консультацію спеціалістів Центру з питань, які їх хвилюють. Насамкінець додам, що всі послуги, що надаються ЦССС, – здійснюються, безперечно, на безоплатній основі.
Підсумовуючи вищесказане можу лише побажати, аби благородна справа, якою опікуються спеціалісти Центру, приносила їм моральне задоволення від добре зробленої роботи, надавала життєвої наснаги та оптимізму і ніколи не залишалася непоміченою людьми.
Жанна АРСЕНІЧЕВА,
голова Молодіжної ради ФПО
На фото (зліва на право): голова профкому співробітників Олександр Мусієвич, соціолог Юлія Іванчук, директор Галина Луцик, перший проректор університету проф. Анатолій Воробйов, психолог Лариса Каразія