АЯ1

Напередодні Міжнародного дня прав жінок про історію цього свята та про сьогодення жіночого руху  в Україні розповідає Голова Постійної комісії Ради ФПУ з питань рівності прав жінок та чоловіків, Голова Профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг України Тетяна Ясько.

Міжнародний жіночий день 8 березня - це не лише увага до жінок, привітання, квіти, подарунки. Це ще й Свято Руху жінок за рівноправ’я, гідність і справедливість. Жіночий рух розпочався в Америці 8 березня 1857 року. Тоді жінки текстильної галузі пройшли вулицями Манхеттена, протестуючи проти низьких зарплат і 16-годинного робочого дня. 8 березня 1901року в Чікаго пройшов марш-протест жінок домогосподарок, відомий як «каструльний бунт». Грюкаючи відрами, тазами і каструлями, жінки вимагали поваги до себе, своєї праці, рівних політичних прав, можливість працювати на виробництві без обмежень і утисків, права служити в армії та поліції. А згодом у США рух за емансипацію набув загальнонаціонального характеру. Міжнародним цей день був проголошений в 1910 році. А в 1911 році на його святкування вийшли жінки робітниці в Австрії, Німеччині, Данії і Швейцарії. З кожним роком число країн, де проходили  демонстрації зростало. В Києві 8 березня вперше відзначили в 1914  році. А з 20 січня 2018 року за редакцією Кодексу про працю України 8 Березня визнаний Міжнародним жіночим днем і досі залишається вихідним та святковим.

Але останнім часом деякі «знавці» жіночих проблем в Україні, зокрема,  Інститут Національної пам’яті почали наполягати на ліквідації цього свята, мотивуючи це тим, що цей день перестав відповідати першочерговому значенню, а його зміст знівелювався.

Як на мене, навпаки, сьогодні великої актуальності в Україні набули  питання гендерної рівності у сфері праці, усунення гендерної упередженості у політиці зайнятості. Створення сприятливого середовища для розширення  економічних прав жінок та підвищення їх впливу.

Саме цими питаннями опікується  Комісія Ради ФПУ  з питань рівності прав жінок і чоловіків, яку  я очолюю. В минулому році ми прийняли участь в підготовці «тіньової» доповіді  неурядових жіночих  організацій  про стан   виконання Україною Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок.

Ми також звернулися до Комісії ООН зі становища жінок  із Заявою щодо порушень трудових і соціальних прав жінок у нових законодавчих ініціативах Уряду України з реформування трудового законодавства.

Проведена Комісією робота була включена до обґрунтування відповідності необхідним критеріям  для приєднання ФПУ до  Міжнародної коаліції про рівну оплату праці. І наприкінці  травня 2020 року Міжнародна коаліція про рівну оплату праці (EPIC) прийняла до своїх лав ФПУ.

ФПУ стала  першим  національним профоб’єднанням України, яке приєдналося до EPIC.  Членство в EPIC сприятиме приведенню у відповідність з  вимогами конвенції МОП  та виробленню належних практик, які підвищать роль жінок в українському суспільстві.

А нещодавно ми звернулися до Урядової  уповноваженої з питань гендерної політики пані Катерини Левченко з проханням підтримати низку важливих ініціатив щодо посилення політики дотримання і захисту трудових і соціальних  прав жінок, а саме:

Ініціювати перегляд Цілей сталого розвитку України та включити до національної локалізації досягнення  повної та продуктивної зайнятості й гідної праці для всіх, зокрема, і рівну оплату  за працю рівної цінності; це було б доцільно з огляду на членство нашої держави в  EPIC

Підтримати реалізацію положення Генеральної угоди про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019-2021 рр., згідно якого Сторони зобов’язалися підготувати узгоджені пропозиції щодо законопроекту з упровадження підприємствами, установами та організаціями  гендерного аудиту та планів гендерної рівності, з урахуванням досвіду ЄС.Підтримати невідкладну ратифікацію Україною Конвенції Міжнародної організації праці №190 про викорінення насильства та домагань у сфері праці.

Тож, свято 8 Березня це не лише свято любові, весни і краси, не самі квіти і подарунки, а, насамперед, наполеглива боротьба за права та гідність жінок.

І все ж, насамкінець, дорогі жінки! Вітаю Вас з Міжнародним святом 8 Березня! Ваші енергія, відповідальність, активна життєва позиція  несуть у світ злагоду і гармонію. Бажаю Вам бути щасливими і здоровими і нехай Вас завжди супроводжує впевненість у завтрашньому дні!

                                                                                                                                                                                                         Федерація профспілок України