Державна служба статистики хоча і з запізненням, але підрахувала суму загальної заборгованості із зарплати в Україні станом на 1 березня ц. р. За даними відомства, вона склала 3,214 млрд грн. Це на 8,1% більше, ніж на початок лютого. Основна частина боргів припадала на промисловість, професійну, наукову й технічну діяльність. Більше половини боргу утворено в Донецькій і Харківській областях та у м. Києві.
СПО обєднань профспілок, Федерація профспілок України приділяють вирішенню цієї проблеми особливу увагу. Разом з боротьбою за гідні умови праці та гідну її оплату, профспілки надають конкретні пропозиції щодо ефективних шляхів подолання цього ганебного явища. Так саме з ініціативи СПО та ФПУ розпорядженням Голови уряду була створена Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення). Як ми повідомляли ( https://bit.ly/3d2Rld5), профспілкова сторона виступає з кокретними діловими пропозиціями, що можуть допомогти вирішити цю проблему.
Що саме пропонується? Перш за все, необхідно у цій критичнії ситуації якомога частіше проводити засідання Міжвідомчої робочої групи і проводити їх секторально по групам підприємств із запрошенням на ці засідання керівників підприємств і керівників первинних профспілкових організацій для того, щоб почути об’єктивну інформацію про ситуацію з боргами на конкретному підприємстві, напрацювати спільні дієві кроки по виведенню підприємства зі стану заборгованості. Олександр Шубін також запропонував доповнити протокол робочої групи дорученням керівникам підприємств – боржників із погодженням з первинними профспілковими організаціями розробити плани–графіки погашення заборгованості, проінформувавши про них трудові колективи, і подати їх до органів управління. Це дозволить органам управління контролювати ефективність роботи керівництва підприємств по виведенню їх з критичного стану.
Крім того, пропонується активізувати роботу з розробки законопроектів з метою унеможливити накопичування заборгованості з виплати заробітної плати шляхом посилення економічної відповідальності і запровадження кримінальної відповідальності роботодавця за зростання зарплатних боргів. На переконання профспілок, також потрібно оперативно і ефективно вирішити питання створення відповідної гарантійної установи для погашення боргів по зарплаті по підприємствах, які втратили платоспроможність і є банкрутами, відповідно до міжнародних норм і Конвенції МОП №173.
Федерація профспілок України