У рамках Проекту МОП із заробітної плати 13 квітня ц.р. відбулася Установча зустріч українських організацій-членів Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (ЕРІС), в роботі якої взяли участь Сергій Савчук – Національний координатор МОП в Україні, Еріка Квапілова – Голова офісу «ООН-Жінки» в Україні, Габріела Міранда – Керівниця проєктів ОЕСР в Україні, представники державних, громадських та міжнародних організацій, соціальні партнери.
В результаті активної роботи у 2020 році до EPIC приєдналися Уряд України, Конфедерація роботодавців України, Федерація профспілок України, Київський інститут гендерних досліджень. Тому метою такої зустрічі стало напрацювання спільних завдань та методів, які б могли використовувати соціальні партнери на шляху скорочення гендерного розриву в оплаті праці та реалізації в Україні норм Конвенції МОП № 100 про рівне винагородження чоловіків і жінок за працю рівної цінності.
Під час зустрічі представник Мінекономіки презентував проект Національної стратегії щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці в Україні, підготовлений Урядової стороною. В рамках обговорення проекту Національної стратегії Остапенко Л.В. –керівник департаменту з питань бюджету та оплати праці апарату ФПУ звернула увагу учасників зустрічі на основні проблеми в оплаті праці, зокрема, на встановлення переважно з урахуванням можливостей бюджету занижених розмірів прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та мінімального посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС, а також на зростання нерівності в оплаті праці топ-менеджмента та працівників, навіть в межах державного сектору економіки, що негативно впливає на гендерний розрив в оплаті праці. Лише підвищення у 2017 році розміру мінімальної заробітної плати вдвічі дозволило скоротити різницю в оплаті праці чоловіків і жінок з 25,3% у 2016 році до 20,9% у 4 кварталі 2017 року.
Остапенко Л.В. наголосила, що реальним кроком до скорочення нерівності в оплаті праці чоловіків та жінок стане підвищення мінімальних гарантій в оплаті праці, зростання оплати праці працівників бюджетної сфери, встановлення економічно обґрунтованого співвідношення між заробітними платами працівників та керівників/топ-менеджерів підприємств та закликала учасників дискусії до спільної законотворчої роботи у цьому напрямку.
Зазначена позиція Федерації профспілок України була підтримана представниками МОП, які підкреслили, що підвищення мінімальної заробітної плати щонайменше до 55% від медіанної сприятиме скороченню гендерного розриву в оплаті праці. Під час дискусії учасники зустрічі визначили низку завдань та заходів, які необхідно реалізовувати в рамках роботи над забезпеченням гендерної рівності в оплаті праці в Україні.За інформацією представників МОП ближчим часом буде проведено серію вебінарів з обговорення міжнародного досвіду, практичних методів та тристоронніх ініціатив, спрямованих на забезпечення рівності в оплаті праці.За результатами здійснених заходів сторони направлять пропозиції до проекту Національної стратегії та плану спільних заходів щодо зменшення гендерного розриву в оплаті праці.
Федерація профспілок України