Світ народної творчості, історія української культури, глибинні джерела класичної музики, розмаїття барв народної хореографії, естрадного танцю, пісні, самобутність самодіяльної художньої творчості – все це знаходить своє втілення в Міжнародному центрі культури і мистецтв Федерації профспілок України. Задля цього Центр створює та підтримує в належному стані вже наявну матеріально-технічну базу, будує і організовує роботу своїх колективів, надає якісні культурні послуги мешканцям міста Києва та його гостям.
Саме такі завдання і вимоги ставить перед закладами культури усіх форм власності держава, оскільки саме сфера культури є найчутливішим показником реалізації прав людини, зокрема таких, як право на ідентичність, національну пам’ять, почуття власної гідності та соціальної злагоди. Саме культура сприяє розвитку творчої економіки, інноваційної політики та активній участі громадськості в побудові сучасної та демократичної держави.
Проведена реформи децентралізації влади в Україні та створення об’єднаних територіальних громад змусила останніх впроваджувати нові механізми реалізації культурної політики, оновлювати зміст роботи закладів культури на місцях, створювати культурно-інформаційні центри для громадського спілкування та розвитку духовних потреб населення.
Проте, впродовж останніх років в Україні зберігається тенденція до скорочення базової мережі закладів культури, особливо в сільській місцевості, погіршення доступності культурних послуг, сповільнення темпів модернізації матеріально-технічної бази закладів культури.
Все це зумовлено відсутністю стабільної системи фінансування закладів культури в обсягах, достатніх для їх ефективної діяльності та розвитку. Рівень фінансування в більшості ОТГ не дозволяє закладам культури по-справжньому розвиватися, модернізувати свою матеріальну базу. Незважаючи на те, що доходи територіальних громад в порівнянні з 2014 роком зросли в чотири рази, видатки місцевих бюджетів на модернізацію матеріально-технічної бази, придбання довгострокового обладнання та проведення капітальних ремонтів закладів культури в основному складають не більше 3 % від загального обсягу фінансування.
Територіальні громади сільських, селищних рад не в змозі забезпечити в повному обсязі умови для повноцінного функціонування закладів культури та культурного обслуговування мешканців сільської місцевості. Незадовільний стан матеріально-технічної бази, особливо сільських клубів і бібліотек не відповідає сучасним вимогам культурного обслуговування та потребує здійснення технічного переоснащення та модернізації. Так, на сьогодні майже 60% клубних та бібліотечних закладів сільської місцевості знаходяться в аварійному стані та потребують капітального ремонту, не опалюються через відсутність системи опалення понад 30% закладів культури.
Не став виключенням і початок 2022 року, який ознаменувався відсутністю опалення майже в 40% сільських закладів культури. Здебільшого температурний режим у приміщеннях не відповідає санітарним нормам, оскільки опалюється лише одна кімната калорифером, UFO чи каміном. Вважаючи це нормою, керівники громад звітують про належну температуру повітря у приміщеннях.
Відсутність опалення призводить до сирості, плісняви, руйнації будівель, що негативно впливає не тільки на якість надання культурних послуг населенню, а й на здоров’я працівників та відвідувачів.
За результатами моніторингу, який здійснила Профспілка працівників культури Україні станом на 10 січня 2022 року, заклади культури сільської місцевості практично не опалюються. Так, у Запорізької області будинки культури опалюються частково, а в усіх селах територіальні громади не опалюють їх зовсім. На підконтрольній Україні території Луганської області без опалення знаходяться 180 закладів культури, тобто 33% від загальної кількості закладів культури, електричним опаленням користуються 45 закладів культури (9%). У Кременецькій територіальній громаді Тернопільщини – з 29-ти клубів 12 не опалюються, а Таращанська територіальна громада Київської області опалює лише міські заклади культури, у Тетіївській ТГ з 30-ти бібліотек опалюються лише 5, з 29-ти клубів – лише 3. На Хмельниччині без опалення залишаються 60 % закладів.
Рекордною в плані відсутності опалення є Чернівецька область, в якій до 80 % клубів та бібліотек територіальних громад, на сьогодні, не опалюються.
Не виключенням є і обласні центри. До прикладу, театрально-видовищним закладам, які підпорядковані Харківській обласній раді, в 2022 році зменшено фінансування на 25 %. Тому питання оплати за комунальні послуги, особливо за опалення, стоїть дуже гостро.
Така тенденція спостерігається майже у всіх областях України. Не будучи осторонь існуючих проблем в галузі культури, Профспілка на усіх рівнях соціального діалогу постійно наголошує, що кожен власник закладу зобов’язаний забезпечити для працівника належні умови праці.
Однак, як засвідчили результати останнього моніторингу, голови територіальних громад не дослухалися до позиції президії ЦК Профспілки, що відбулася 10 грудня 2021 року, на якій голова Профспілки Л.Перелигіна акцентувала увагу керівників закладів культури, особливо в сільській місцевості, на розділ 7 Галузевої угоди між Міністерством культури України та Профспілкою, якою керівникам рекомендовано забезпечувати створення на робочих місцях у кожному структурному підрозділі умов праці відповідно до чинного законодавства та систематично проводити аудит охорони праці на місцях та за його підсумками вживати заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров’я працюючих факторів. Проте, дані норми Галузевої угоди також головами територіальних громад не беруться до уваги.
Неодноразові застереження Міністра культури та інформаційної політики О.Ткаченка з приводу недопущення зменшення якості та доступності публічних послуг в територіальній громаді після її укрупнення, також позитивних результатів не дають.
Тому, зважаючи на зазначену ситуацію, Профспілка спільно з усіма територіальними організаціями скерувала листи до Міністерства культури та інформаційної політики України та Міністерства розвиткугромадта територій України, а також в найближчий термін ініціює спільну нараду з галузевим відомством.
Адже, мережа закладів культури та мистецтва, що функціонують в територіальних громадах, забезпечує духовні потреби своїх мешканців. Це бібліотеки, мистецьки школи, парки культури та відпочинку, клубні заклади, музеї, які і є фільтруючим елементом між людиною та інформаційним ринком.
Саме заклади культури покликані прищепити людині інформаційну культуру, бажання здобувати нові знання. Тому, без впровадження модернізації культурної інфраструктури та підвищення спроможності громад у наданні якісних культурних послуг, поставлені завдання будуть нездійсненні.
Профспілка працівників культури України