272870238 302712491900100 6536534370163160615 n

Підвищення цін на продукти першої необхідності, зростання інфляційної складової у споживчому кошику кожного українця, занепокоєність бізнесу і трудових колективів значної кількості підприємств, які зупиняють свою роботу через зростання ціни на газ та електроенергію, призводить до падіння випуску товарів і надання послуг, скорочення робочих місць, банкротства, зменшення доходів бюджету і скорочення можливостей соціального захисту населення, і в решті, зростання соціальної напруги.

У цій ситуації особливої ваги набирає питання енергетичної безпеки. Невирішеність проблем у даній сфері послаблює економіку, підриває добробут громадян та робить державу вразливішою на зовнішньополітичній арені. Українська енергетика в існуючому вигляді слугує інтересам олігархів і навряд чи неоліберальні реформи у цій площині покращать ситуацію.

Задля фахового обговорення цих питань з позицій суспільних інтересів    30 січня ц.р. ГО «Соціальний рух» разом з ФПУ і Ukraine Solidarity Campaign провели дискусію на тему «Енергетична політика та українська криза» за участі почесного професора Даремського Університету Саймона Пірані і професорки Університету Грінвіча Юлії Юрченко (Велика Британія), заступника голови ФПУ, голови Профспілки будівельників України Василя Андреєва,  голови ГО «Соціальний рух» Віталія Дудіна та економічного експерта «Соцруху» Захара Поповича.

Відкрив дискусію заступник Голови ФПУ Василь Андреєв, передавши вітання та побажання конструктивної роботи від Голови ФПУ Григорія Осового.   

        У своєму виступі він наголосив, що не лише зростання ціни на газ і тарифів на електроенергію чинять негативний вплив на стан української економіки, до цього ще приєднується і військова загроза широкомасштабного наступу з боку Росії, яка починаючи з 2014 року веде неоголошену війну в Україні. Своє ставлення до цього Президія ФПУ висловила в Заяві «Війні – ні, миру-так!», з якою можна ознайомитися на Офіційному веб-порталі ФПУ.

       Він зазначив, що вартість енергоносіїв для населення заморожена Урядом в комунальних тарифах діятиме лише до кінця опалювального сезону, після чого споживачі отримають зовсім інші платіжки за комірне. І це вже відбувається в країнах Європи, де ціни і тарифи на енергоносії зросли в рази. Таке підвищення негативно вплине не лише не сектор ЖКГ, а й поставить на грань виживання заклади культури, соціальні об’єкти, реабілітаційні центри, санаторії тощо. Щодня зменшуються обсяги промислового виробництва, зростають ціни, а від цього страждають усі, зокрема і будівельників.

      І як бути, коли вже сам бізнес занепокоєний тим перекосом, який зараз існує в українській економіці, де один сектор економіки, який видобуває із надр України газ або нафту заробляє в десятки разів більше ніж інші, що рано чи пізно призведе до того, що він стане домінуючим і поглине інших або призведе до масового банкрутства, а наші члени профспілок будуть позбавлені своїх робочих місць. Все це запустить нове коло рецесії.

      Не менше хвилює і рівень інфляції в 2022 році та девальвації національної валюти. Профспілки розраховують на упереджувальні заходи соціального захисту з боку держави. Нажаль, зараз такого ми не спостерігаємо, тому профспілки готують солідарні дії, щоб  підтримати працівників.

       Питання, які у подальшому обговорили учасники, у контексті соціальних прав та економічного суверенітету, стосувалися таких важливих проблем як енергетичні системи та клімат, газ та російсько-українські відносини, пропозиції у сфері енергетики, «справедливого переходу» та проблеми робочих місць для шахтарів після закриття шахт в парадигмі зеленої економіки та скорочення вуглецевих викидів.

З  доповіддю виступив експерт енергетичного ринку пострадянського простору і дослідник Даремського Університету Саймон Пірані. Зробивши певні висновки щодо необхідності: визнання енергії в якості невід'ємного права, а не товару, зменшення потреби України в енергоносіях шляхом термомодернізації, узгодження з профспілками питань щодо майбутнього вугільної галузі.

Презентацію зробила професорка Університету Грінвіча Юлія Юрченко.

Учасники інтерактивно підтримали дискусію, основні спікери відповіли на поставлені запитання.

 272957635 302712585233424 3134797597982106257 n

Пресцентр ФПУ